Кабмін вніс зміни до Порядку держреєстрації речових прав на нерухоме майно щодо перевірки набувача земельної ділянки

Кабмін опублікував зміни до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу, що затверджені постановою від 1 березня 2024 р. № 239, передає sud.ua.
Відтепер для державної реєстрації права власності у зв’язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо) подаються, окрім документу, що посвідчує право власності особи на майно, акту приймання-передачі тощо також і протокол проведення перевірки набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення (у разі передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення).
Аналогічно протокол проведення перевірки набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення (у разі передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення) подається для державної реєстрації права власності у зв’язку з передачею у власність фізичним та юридичним особам майна у результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи.
Справжність підписів на письмовій заяві фізичних чи юридичних осіб, яким передано нерухоме майно юридичної особи, що припиняється, про розподіл між ними такого майна засвідчується відповідно до Закону “Про нотаріат”.
У Порядку здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу визначається, що перевірка набувача проводиться до:
- посвідчення нотаріусом правочину про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення;
- засвідчення нотаріусом справжності підпису на акті приймання-передачі або іншому документі, що підтверджує факт передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність:
– юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо);
– фізичної або юридичної особи у результаті припинення (ліквідації чи реорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи.
Також у новій редакції викладено Протокол проведення перевірки набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
Зауважимо, під час засідання 1 березня Кабінет Міністрів України ухвалив проєкт Закону “Про Державний аграрний реєстр”, що передбачає важливі новації у сфері аграрного регулювання.
Законопроєкт спрямований на:
- Визначення правового статусу та джерел фінансування Державного аграрного реєстру.
- Установлення держателя, адміністратора та технічного адміністратора реєстру.
- Оприлюднення об’єктів та видів реєстрової інформації, що буде опрацьовуватися.
- Надання повноважень центральному органу виконавчої влади у сферах агрополітики.
- Визначення прав та обов’язків користувачів реєстру.
- Регулювання функціонування реєстру в умовах надзвичайного або воєнного стану.
Документ має за мету поліпшити контроль та управління аграрним сектором, забезпечити прозорість та ефективність державного аграрного регулювання.
У січні 2024 року ціни на сільгоспземлі суттєво зросли, у порівнянні з попереднім місяцем, мовиться у випуску аналітичного огляду ринку земель України, підготовленого KSE Агроцентр за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.
Нагадаємо, нині 77%, або 32,9 млн га сільськогосподарських земельних ділянок зареєстровано в Дерземкадастрі. В обігу знаходиться 1,05% від загальної площі сільгоспземель, розповів віцепрезидент Київської школи економіки, керівник проєкту “Земля незламності” Олег Нів’євський.
Українці можуть подарувати землю, що знаходиться в їхній власності, іншим особам. Одначе, дарування землі має певні обмеження. Власник може передати ділянку в дарунок не кожному, повідомили у Земельному фонді України. В Україні, відповідно до закону, земля може переходити у власність від одних осіб до інших.
Втрати ринку землі від повномасштабного вторгнення склали $325 мільйонів або 12,4 мільярда гривень. Агресивні дії Росії призвели до невиконання 120 тисяч угод на площі 355,5 тисяч гектарів, як повідомляється в новому аналітичному огляді ринку земель України, підготовленому KSE Агроцентром за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.
В Україні відкрився ринок землі для юридичних осіб. А від початку другого етапу земельної реформи, з 1 січня 2024 року, подорожчали українські землі сільгосппризначення. Експерти розповіли виданню Фокус про процедуру купівлі землі і чи активно її купують агрохолдинги і фермерські господарства.
З 1 січня 2024 року настав другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати у власність в одні руки не більше 10 тис. га. Очікуваний вплив від цього на розвиток економіки коливається в діапазоні 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних 3-х років.
Анна Лиса