Новини / Думки     31 травня 2019 09:14

Ден Бассі приголомшив заявою про закінчення фермерської землі

Майбутнє сільськогосподарського ринку може бути зовсім не таким, як його малюють прихильники катастрофічних прогнозів про дефіцит продовольства. Завдяки технологіям пропозиція агропродукції зростає швидше, ніж попит на неї.

Зараз існує багато прогнозів щодо майбутньої поведінки ринку зернових, ми бачимо «перехрестя» різних політичних рішень, глобальних процесів, і як поводитимуться ціни на біржах, дуже складно зрозуміти.

Але на наш погляд, існуючі ціни на зерно будуть знижуватися — пропозицій поставок на ринку не бракує, існують такі потужні продуценти, як Україна, Аргентина та Бразилія, зростає пропозиція кукурудзи і пшениці. При цьому частина драйверів попиту, які існували ще у 70–80-х роках минулого сторіччя, самі стали експортерами. Класичний приклад — Росія, яка вийшла на світовий ринок зерна з рекордним врожаєм у 2018/2019 маркетинговому році.

Взагалі, якщо дивитися на довгострокову перспективу, я не прихильник негативних прогнозів. Існують декілька глобальних факторів. По-перше, у 2055 році на планеті будуть проживати близько 9 млрд людей, 3 млрд із яких будуть належати до забезпеченого середнього класу. У минулому ми мали по планеті середнє споживання 2500 ккал на людину, а на 2015 рік воно зросло до 3400 ккал. Але тут не все просто — наші дані свідчать, що населення Європи та Японії при цьому буде зменшуватися, а приріст відбуватиметься за рахунок Китаю та Індії, Бангладеш та інших країн регіону. До того ж до середини сторіччя рівень ВВП Китаю сягне $20 000 на людину. Там і буде зосереджений головний попит на продовольство, там відкриваються нові можливості.

Читайте: Земля в Україні має коштувати від $3000 до $15000 за га – Микола Горбачов

У найближчі роки в Китаї може різко зрости попит на різні види м’яса — щорічно країна збільшує споживання калорій на душу населення. При цьому китайське внутрішнє виробництво свинини може дуже сильно постраждати від епідемії АЧС. У цій країні спостерігається надвисока регіональна концентрація у галузі тваринництва. Зараз у країні налічується близько 600 млн свиней, і існує загроза швидкого поширення вірусу. За оцінками AgResource, якщо вакцина від АЧС не буде введена в обіг або виявиться неефективною, незабаром Китай буде вимушений імпортувати близько 3 млн т м’яса всіх видів на рік.

По-друге, є розрахунки, що у період з 2025 по 2055 рік фермерська земля закінчиться — тобто нарощувати площі вже буде неможливо. Але знов-таки це не має кардинально вплинути на картину. Адже вже за сьогоднішніми технологіями сільського господарства врожайність збільшується швидше, ніж попит на продукцію рослинництва. Те саме можна сказати і про виробництво іншого продовольства. Тобто споживання відстає від виробництва, і підстав очікувати на зміну цього тренду ми не бачимо — технології постійно розвиваються.

По-третє, що насправді викликає велике занепокоєння — зростання всесвітнього боргу до $237 трлн. Це той фактор, який може сповільнити розвиток і вплинути на картину споживання. Наприклад, зараз тільки борг США становить $22 трлн. Мається на увазі минулий рік — вперше в історії Сполучених Штатів країна мала зростання ВВП (у 2018 році — на 3%), а борг не був виплачений. І за прогнозами фінансових інституцій, цей борг до 2026 року зросте вже до $30 трлн. Така дестабілізація фінансового стану найпотужнішої економіки світу, безперечно, буде вносити корективи і в загальну картину попиту на сільськогосподарську продукцію, і ціни на неї.

Читайте також