Новини / Інтерв'ю     19 серпня 2020 09:31

Євгеній Радовенюк: ми не згортаємо інвестиції в агросектор

Шведські інвестиції в реаліях агробізнесу України: успішний досвід Grain Alliance

Світова криза 2008 року, наслідки якої ми відчуваємо і досі, для багатьох підприємств світу стала серйозним викликом. Та серед загалу є компанії, для яких криза — це передусім нові можливості, нові перспективи. Саме 2008 року шведська компанія Grain Alliance стала власником українського аграрного підприємства «Баришівська зернова компанія». Наскільки важко в українських умовах дотримуватися європейських стандартів виробництва? Які виклики ставить перед агросектором земельна реформа? З цими та іншими запитаннями Landlord звернувся до президента Баришівської зернової компанії Grain Alliance Євгенія Радовенюка.

Євгеній Радовенюк, президент Баришівської зернової компанії Grain Alliance

Розкажіть коротко про історію компанії та структуру її власності на сьогодні?

«Баришівська зернова компанія» сьогодні — це підприємство зі 100% шведськими інвестиціями. Власником підприємства з 2008 року є шведська Grain Alliance. Пан Йоган Дамне є головою ради директорів компанії.Взагалі ж історія «Баришівської зернової компанії» починається з 1998 року, коли у Київській області запрацювала Harvest Moon Est. Відтоді наше підприємство розрослося і посіло міцні позиції в агробізнесі України. Сьогодні «Баришівська зернова компанія» орендує понад 57 000 га землі, має шість елеваторів. Ми забезпечуємо роботою понад 1000 працівників у п’яти регіонах України: Київській, Полтавській, Хмельницькій, Чернігівській та Черкаській областях.
Незважаючи на світові економічні виклики, спричинені COVID-19, глобальними змінами клімату, ми не згортаємо інвестиційні програми в агросекторі. Ми впроваджуємо на наших полях технології точного землеробства, розбудовуємо елеваторні потужності з використанням енергоефективних технологій. Зокрема, два наших елеватори у Ніжині та Пирятині працюють на твердому паливі — пелетах з деревини та відходах переробки зерна.
Вести агробізнес в Україні — справа досить складна. Погодні умови, дефіцит кваліфікованих працівників, невизначеність у питаннях землі — усе це позначається на господарюванні. Але попри все ми продовжуємо свою роботу над спільною метою — побудувати в Україні сучасне ефективне європейське підприємство.

Юридично «Баришівська зернова компанія» українська чи іноземна?

Штаб-квартира компанії — у Стокгольмі, але вся операційна діяльність у агросекторі сконцентрована в Україні. Ми позиціонуємо себе як українська компанія — адже платимо податки в Україні, створюємо робочі місця для українців, розвиваємо український агросектор.
За рік в Україні відкривають ринок сільськогосподарської землі для фізосіб, а з 2024 року — для компаній.

Чи готова «Баришівська зернова компанія» купувати землю у селян? І якщо цього не станеться — чи будете продовжувати орендувати угіддя?

Діяльність нашої компанії в Україні завжди була заснована на відкритості та чесності з партнерами незалежно від форми співпраці. Нашим орендодавцям ми давно повідомили: у разі відкриття вільного обігу землі ми готові купувати землю за ринковою ціною. Ба більше, вже сьогодні ми надаємо нашим партнерам всебічну безкоштовну юридичну допомогу у питаннях землі, роз’яснюємо селянам їхні права. Якщо земельну реформу зупинять — ми готові далі працювати із селянами за умовами лізингу.
«Баришівська зернова компанія» за останні 22 роки створила собі добре ім’я у селах України. Благодійна допомога громадам — ще одна особливість нашого господарювання. Проєктами благодійного фонду «Баришівська зернова компанія» ми допомагаємо розвиватися лікарням, школам, дитячим садкам, закладам культури та спорту в селах. Тому для нас питання введення ринку землі актуальне, але не надзвичайно гостре. Звичайно, право власності на землю дало би поштовх розвитку агрокомплексу України, підприємства галузі могли б вільно кредитуватися, мати обігові кошти для своєї діяльності. Водночас ринок — це чесна конкуренція й прозорі правила гри. Якщо правила роботи земельного ринку будуть одні для всіх — ми сприймаємо таку форму.

Читайте: Кернел інвестує у відновлення транспортної інфраструктури України

Як реалізація базового закону земельної реформи в цілому змінить роботу Баришівської зернової компанії Grain Alliance?

Будь-які новації у питанні землі, безумовно, позначаються на нашій роботі. Адже земля — наш основний засіб виробництва. Якщо в Україні вирішили, що референдум має визначити право іноземних фірм купувати чи ні землю, — ми поважаємо українське право. Однак хотів би сказати, що до цього питання не можна підходити без розуміння усіх нюансів. Економічна криза в Україні, в тому числі спричинена пандемією COVID-19, показала багато слабких місць бізнесу. Водночас підприємства з іноземними інвестиціями залишилися не просто «компаніями на плаву». У скрутний час ми знайшли ресурси, щоб підставити плече суспільству.
«Баришівська зернова компанія» надала допомогу лікарням у селах, де ми обробляємо землю. Наприклад, допомогла у придбанні трьох апаратів ШВЛ. Ми це широко не афішуємо — це був наш обов’язок як чесного і щирого партнера. Я думаю, українцям варто дуже обережно та відповідально зважувати усі питання щодо землі. Чи зможуть дати лише вітчизняні підприємства ринкову ціну на головний економічний економічний ресурс України? Хто зможе забезпечити цивілізовані, європейські технології обробітку землі? Від відповіді на ці запитання залежить дуже багато і для українців, і для нас, аграріїв.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що Grain Alliance залучила кредит ЄБРР у розмірі 7 млн євро.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також