Новини    09 травня 2020 11:20

Яким було сільське господарство України під час Другої Світової Війни

Посівні площі у 1941-1944 роках скоротилися на 60% у порівнянні з довоєнними роками

За роки Другої світової війни Україна зазнала катастрофічних економічних втрат. Воєнні дії, що супроводжувались масованими бомбардуваннями та обстрілами, а також невибачна руйнівна політика окупаційних адміністрацій завдали економіки країни лише прямих матеріальних збитків на суму 285 млрд руб (у довоєнних цінах).

Дуже сильно постраждало і сільське господарство України. Усі сфери сільгоспвиробництва зазнали суттєвого скорочення як матеріальної бази, так і виробничих показників.

Парк важкої сільгосптехніки – тракторів і комбайнів – скоротився приблизно на 50%, кількість вантажівок знизилася у 6 разів.

За роки війни до Німеччини вивозили не тільки робочу силу, а й сільськогосподарських тварин. Колгоспи та радгоспи втратили біля 17 млн тварин, у тому числі, 9 млн голів ВРХ, 4,4 млн. свиней, 5,5 млн кіз і овець, 3 млн коней та ін.

Ці показники значно перевищують кількість сільгосптварин, що наличує Україна зараз.  Для порівняння – на 1 січня 2020 р. поголів’я ВРХ становило 3,1 млн голів, свиней – 5,7 млн голів, 1,2 млн кіз і овець.

Читайте: Людмила Мулик: Ми зважуємо всі ризики при формуванні умов форвардних договорів 

Зрозуміло, що після закінчення війни тваринникам особливо гостро не вистачало породистих та племінних тварин. На початку 1946 р. поголів’я великої рогатої худоби налічувало 76% від довоєнних показників. Свиней лишилася третина, овець і кіз – половина, коней – 43% від рівня 1941 р.

Відчутно зменшилися посівні площі, що «потягло» скорочення виробництва сільгоспкультур. Так, наприкінці Другої світової посівна площа у колгоспах та радгоспах УРСР сягала лише 60% від довоєнних обсягів.

Врожайність зернових завмерла на позначці 7 ц/га (у довоєнні роки селяни мали 12,4 ц/га. Для порівняння зазначимо, що середня врожайність зернових та зернобобових, що досягли українські аграрії у 2019 р., дорівнювала 49,1 ц/га.

А у 1945 р. валовий збір збіжжя був менше довоєнного майже наполовину. Таке саме падіння зазнало й виробництво овочів в цілому, картопля «впала» аж на 67%. Дуже сильно постраждало виробництво цукрового буряку – 26% від довоєнних показників. Виробництво соняшнику впало на 44%.

Також українському селу належало пройти через велику демографічну кризу. На селі серед працездатного населення 80% становили жінки. Надзвичайне поширення мала дитяча праця. А попереду селян очікував голодомор 1946-1947 років…

Нагадаємо, раніше повідомлялось про наслідки посухи в Україні у 2020 році.

Джерело: Інститут історії України НАН України

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...