Новини / Кейси     18 січня 2019 11:31

Голландець обробляє 16 тис. га землі в Україні. Він пояснює, як витрачати державні гроші на агро

Останніми роками загальною проблемою і болючим питанням для україни став постійний відтік професіоналів за кордон. у пошуках кращої долі країну залишають вчені, новатори більшості галузей, талановиті підприємці та кваліфіковані робітники

Український агросектор також потерпає від дефіциту кадрів, але на загальному фоні має досить успішний вигляд. Адже сільськогосподарські підприємства перебувають у постійному розвитку і дають людям головне — перспективу і бачення завтрашнього дня.

Більш того, Україна та її аграрна галузь стали привабливими для іноземців, які обирають вітчизняні поля для розвитку власних фермерських господарств. Україна має неабиякий інвестиційний потенціал, вважають іноземні фермери, які вже господарюють на українській землі.

Корнеліс Хузінха, підприємець з Нідерландів, директор господарства «Кищенці», працює в Україні з 2002 року. Незважаючи на те, що земельний банк підприємства вже давно вийшов за рамки маленького господарства (близько 16 000 га у двох районах Черкаської області), Корнеліс наполегливо називає себе фермером.

Україна має великий потенціал у сільському господарстві та власний шлях

Господарство «Кищенці» входить до десятки найкращих підприємств України з виробництва молока. Окрім активного розвитку тваринництва воно займається вирощуванням цукрового буряка, озимої пшениці, ячменю, кукурудзи, сої, ріпака озимого, пивоварного ячменю, овочів, а також нішевих культур: нута та квасолі. У рамках «Українського клубу аграрного бізнесу» Корнеліс Хузінха розповів про свій досвід господарювання в Україні та чому в його розумінні успіх — це зовсім не кількості гектарів.

Розвиток

— Коли ми приїхали до України, у нас не було певного пріоритету у виборі регіону — приваблювали принципова можливість розпочати тут аграрне виробництво та величезні перспективи. Тому ми самі жартома кажемо, що наш вибір Черкас був випадковим.

Я ніколи не вважав збільшення кількості землі в обробітку головною ознакою розвитку господарства

Хоча це і не зовсім відповідає дійсності. У далекому 2002-му Черкаський регіон був порожнім — підприємства майже не відкривалися, конкуренції практично не було. І тут ми зустріли гарну підтримку з боку голови однієї з районних адміністрацій області. Починали з невеликої ділянки, зараз у нашому підпорядкуванні вже близько 16 000 га орної землі. І ми не плануємо розширятися на інші регіони України.

На моє переконання, справжній фермер має бути там, де працює і де його угіддя. А якщо розширятися на інші регіони, потрібно створювати зовсім іншу управлінську структуру, відкривати окремий центральний офіс, наприклад, у Києві. Та ми не київські фермери, ми перебуваємо у місці, де наше виробництво.

До того ж, я ніколи не вважав збільшення кількості землі в обробітку головною ознакою розвитку господарства. Для нас розвиток — не у кількості гектарів, а у показнику врожайності з кожного з них, у збільшенні врожайності на 1 га.

Спеціалізація

Господарство спеціалізується на молочному тваринництві, ми маємо 1100 дійних корів, розвиваємо свинарство, у Жашківському районі у нас розташовані три свинокомплекси. До початку воєнних дій в Україні розпочали будівництво нової доїльної зали, та будівництво стало на паузу під час війни. Нещодавно взяли кредит, відновили будівництво і вже з цієї весни почали доїти корів у новій доїльній залі.

Займаємося і рослинництвом, вирощує­мо майже всі основні культури, такі як озима пшениця та ячмінь, кукурудза на зерно та силос, соняшник, соя тощо. Крім того, маємо власне демополе, де випробовуємо не тільки нові препарати, сорти, а й способи обробітку ґрунту, гібриди, густоту посіву та внесення засобів захисту рослин.

Для нашого підприємства випробувальне поле — це вже необхідність, адже технології в сільському господарстві дуже швидко розвиваються. Вже понад чотири роки маємо у практиці використання точного землеробства. Застосовуємо сучасну сільгосптехніку, оснащену GPS-навігацією — це значно підвищує продуктивність виробництва. Основа для нас — це якісна селекція, диференційоване внесення добрив, насіння, застосування мінімального обробітку ґрунту, зменшення проходів техніки по полю. Усе це дає можливість отримувати більший показник врожайності, до чого ми і прагнемо.

Проблеми

Ми знаємо про державну програму пільг для фермерів, і цього року нам виділили 20 млн гривень державних дотацій. Але не вважаю державну систему пільг до кінця справедливою, адже це велике джерело для корупції в країні. На початку нашої діяльності усе будівництво та розширення відбувалося виключно власними силами.

Україна має великий потенціал у сільському господарстві, тому має рухатися власним шляхом, налагоджувати співпрацю з іншими країнами. Українське сільське господарство дуже потужно розвивається, з’являється все більше можливостей для продуктивної роботи, але водночас є і свої проблеми, які, я сподіваюся, держава вирішить у найближчому майбутньому.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також