НовиниРослинництво

Фермери мають намір розширювати площі під насадження цибулі – EastFruit

Плани аграріїв на цей рік включають розширення площ під посадку цибулі, картоплі та капусти, що вказують результати опитування проєкту EastFruit.

За результатами опитування, майже половина учасників (44%) виразили намір збільшити площі під цибулю, що робить її найбільш популярною культурою. На другому місці знаходиться картопля.

Підвищення площ під картоплю планується 28% виробників картоплі у Східній Європі. Капуста також має попит (13%), оскільки вона коштує порівняно дорого і попит перевищує пропозицію в регіоні.

Лише 9% респондентів віддають перевагу моркві, яка зараз зазвичай дешевша в Україні і падає в ціні.

У сезоні 2023/24 ціни на цибулю для України, Молдови та Польщі були досить сприятливими. Україна мала середню оптову ціну до 14 грн/кг ($0,48). У Польщі ціна на цибулю була стабільною, близько $0,41 за кг, а в Молдові вона на 10 центів дешевша, ніж в Україні.

Нагадаємо, одначе тепер ситуація протилежна – ціни на цибулю настільки низькі, що фермери у Філіппінах заявляють про збитки. Минулого сезону ціни на цибулю в цій країні досягли космічних рівнів, перевищивши рівень цін на м’ясо. Ціни на цибулю були вищими, ніж місячний прожитковий мінімум у країні, що зробило цей овоч недоступним для значної частини населення Філіппін.

Станом на грудень 2023 року оптові ціни на цибулю в Україні зростали швидше, ніж минулого сезону, коли до весни ціни на цибулю оновили всі історичні рекорди. За інформацією аналітиків EastFruit, ціни на цибулю в Україні продовжують своє зростання, а середня оптова ціна на цю продукцію вже сягнула 14 грн/кг, що еквівалентно $0,48 долара США. Так, з початку збирання пізніх сортів цибулі в серпні ціни на цю продукцію на ринку України вже зросли на 40%.

Минулий сезон виявився складним, особливо постраждали угіддя  фермерів південних областей, де найбільше вирощують цибулі. Фермери прогнозують, що через сильні та часті опади на початку вегетації цибулі та високі температури у липні-серпні  — цього року можливий неврожай овоча, що  спровокує зростання цін на нього.

Також фермери прагнуть позбутися низькоякісної цибулі, через що на початку жовтня її обсяги на ринку збільшилися, а ціни зменшилися. Однак така ситуація триватиме недовго.

Підприємці, які вирощують цибулю, минулого сезону отримали чималі збитки. Ціни на овочі з минулорічних 26 грн/кг цьогоріч упали до 9 грн/кг.

На Черкащині у фермерському господарстві серед іншого, вирощують і розсаду цибулі. Кажуть, застосована технологія потребує багато ручної праці. Це, а також дорогі витратні матеріали зумовлюють собівартість 1 га на рівні 250-300 тис. грн, мовиться у сюжеті “Суспільне.Черкаси”.

Важливо також враховувати, що в країнах Центральної Азії є надлишок цибулі, і збирання нового врожаю розпочнеться через понад місяць. У Таджикистані, наприклад, ціни на цибулю вже склалися на рівні 9 центів за кг. Відповідно, ці країни зараз намагаються швидко позбавитися надлишкових запасів цибулі, продаючи її за досить низькими цінами. Представники плодоовочевого бізнесу Центральної Азії також вказують, що врожай ранньої цибулі у цих країнах буде більшим, ніж рік тому.

Ціни на цибулю в Східній Європі несподівано для багатьох показали негативну тенденцію. Згідно з даними аналітиків EastFruit, на сьогодні ситуація трохи стабілізувалася, проте ціни все ще спостерігаються на падіння, приблизно на 10% для цибулі в хорошому стані та значно більше для цибулі з якісними проблемами.

Росія займає перше місце серед країн поза Європейським Союзом у постачанні цибулі на ринок Польщі. Загалом країна є третім найбільшим постачальником, після Німеччини та Нідерландів, згідно з аналізом компанії EastFruit, яка посилається на офіційну торговельну статистику Польщі.

Маргарита Юзяк

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку