Новини / Фінанси     08 лютого 2022 16:08

Енергетична криза. За всі підвищення собівартості продукції платять споживачі

Криза на ринку електроенергії більше впливає на гаманець українців, ніж підвищення цін на газ – голова спілки Борошномелів

Енергетична криза, яка триває останній рік в Україні впливає на вартість виробництва тої чи іншої продукції. Суто технічно для переробників зерна підвищення ціни на газ не є істотною проблемою, бо галузь в виробництві його мало використовує. Більша частина підприємств від газу вже давно відмовилася. А от будь-які проблеми, що пов’язані із забезпеченням електроенергією неодмінно будуть бити по кінцевому споживачу, по населенню країни.

Таку думку висловив голова “Спілки Борошномелів України” Родіон Рибчинський в коментарі виданню elevatorist.

Підписуйтеся на LANDLORD у Telegram: тільки найголовніші новини

“Багато хто перейшли на альтернативні види палива, тому загальне споживання газу для нас незначне. Підприємства, які його використовують, купляють за ринковими цінами — 50-60 тис. грн за 1000 кубів. В лютому, ймовірно, як і пекарі, переробники зерна зможуть купувати вітчизняний газ дешевше, у рамках державної програми по соціально важливим продуктам”, — розповідає Родіон Рибчинський.

За його словами, кінцева вартість продукції переробки зерна зараз виросла, бо виросла собівартість виробництва. Але ціна на газ впливає на цей ріст опосередковано — основним елементом собівартості круп, борошна та комбікормі є ціна на зерно.

“Витрати на енергоносії менше відображаються на собівартості продукції, ніж вартість самої пшениці. Для галузі газ не є основним енергетичним продуктом, на відміну від пекарського виробництва”, — пояснює Рибчинський.

Він зазначає, що найбільше постраждали від здорожчання газу пекарі, адже 50% підприємств працюють саме на газі.

“В пекарів ростуть витрати на енергоносії, тому вони не можуть витримувати ще й підвищення ціни на борошно. З’явились неплатежі за поставки борошна, бо пекарям потрібно по передплаті закуповувати газ. Тому почалися відтермінування платежів, і вони ростуть. Всі ці речі так чи інакше позначаються на галузі, ми зав’язані одним виробничим ланцюжком”, — каже експерт.

Рибчинський наголошує, що для борошномелів та інших переробників зерна основним енергоносієм є електроенергія. Ціна, як і для інших промислових споживачів, відрізняється від підприємства до підприємства — електрику купують у різних компаній-постачальників, єдиного тарифу на ринку немає. У собівартості продукції електроенергія складає близько 3-4% від загальної. Начебто і небагато, але це якщо не думати про те, хто ж буде в решті решт за неї платити.

“За всі підвищення собівартості продукції платимо ми з вами — споживачі, — підкреслює Родіон Рибчинский. — Будь-які проблеми, що пов’язані із забезпеченням харчових виробництв зерном, електроенергією одразу або через деякий час неодмінно будуть бити по кінцевому споживачу, по населенню країни”.

Нагадаємо, що у лютому в Україні рекордно зросли ціни на хліб.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також