Новини / Аналітика     07 березня 2024 17:29

Експерти підрахували собівартість 1 га цибулі з розсади: становить 250-300 тис. грн

Дорогі витратні матеріали зумовлюють собівартість 1 га на рівні 250-300 тис. грн

На Черкащині у фермерському господарстві серед іншого, вирощують і розсаду цибулі. Кажуть, застосована технологія потребує багато ручної праці. Це, а також дорогі витратні матеріали зумовлюють собівартість 1 га на рівні 250-300 тис. грн, мовиться у сюжеті “Суспільне.Черкаси”.

Насіння цибулі висіяли в касети на початку лютого. У кожній чарунці – по три насінини, висаджено 1,5 млн рослин. Потім працівники вручну висаджуватимуть касетну розсаду в полі.

У порівнянні з минулим, 2023 роком, усе набагато подорожчало, починаючи від насіннєвого матеріалу і закінчуючи засобами захисту рослин – торф і тому подібне. Щоб виростити гектар цибулі – це від посіву, обробки ґрунту, внесення добрив і до збирання урожаю людьми – треба близько 250-300 тисяч гривень, – розповів агроном господарства Руслан Величко.

Зауважимо, обсяги експорту цибулі з України продовжують зростати, проте оптові ціни на цю продукцію всередині країни залишаються стабільними на рівні 13 грн/кг, або близько 35 центів США за кг, за даними аналітиків EastFruit,

Ціни на цибулю в Україні станом на початок лютого 2024 року залишаються на рівні, що у 2,5 раза нижче, ніж в цей же період 2023 року, але при цьому вони залишаються близькими до середньорічних значень. Це свідчить про неймовірну ефективність українських аграріїв, які за рік відновили обсяги виробництва овочів, що були зруйновані російськими військовими на південному заході України.

За словами міжнародного експерта з торгівлі плодоовочевою продукцією Федора Рибалка, щоденно українські трейдери експортують до 300 тонн свіжої цибулі, переважно до Румунії. Відзначається відновлення експорту української цибулі на ринок Молдови, де ціни динамічно зростають вже другий тиждень.

Оптовики та фермери в Україні, які мають цибулю високої якості в сховищах, наразі не поспішають її продавати, а намагаються реалізувати лише ту продукцію, якість якої починає погіршуватися. Оцінюючи внутрішній попит та зростання експорту, а при незмінних цінах, можна припустити, що залишки цибулі наразі досить великі.

Новини за темою:  Літні вечірні відключення: коли чекати нових вимкнень світла в Україні та як їх уникнути

Важливо також враховувати, що в країнах Центральної Азії є надлишок цибулі, і збирання нового врожаю розпочнеться через понад місяць. У Таджикистані, наприклад, ціни на цибулю вже склалися на рівні 9 центів за кг. Відповідно, ці країни зараз намагаються швидко позбавитися надлишкових запасів цибулі, продаючи її за досить низькими цінами. Представники плодоовочевого бізнесу Центральної Азії також вказують, що врожай ранньої цибулі у цих країнах буде більшим, ніж рік тому.

З іншого боку, в країнах Євросоюзу відзначається зростаючий дефіцит цибулі, і виникають серйозні труднощі з якістю продукції та її калібром.

Україна, де багато власників цибулі зберігають її вперше, а також багато вирощують цибулю вперше минулого року, може стати свідком коливань цін на цю продукцію в найближчі місяці. Це може бути пов’язано не тільки з періодами зростання цін, але й їхнім зниженням, якщо якість продукції при зростанні середньодобових температур повітря швидко погіршується.

Нагадаємо, одначе тепер ситуація протилежна – ціни на цибулю настільки низькі, що фермери у Філіппінах заявляють про збитки. Минулого сезону ціни на цибулю в цій країні досягли космічних рівнів, перевищивши рівень цін на м’ясо. Ціни на цибулю були вищими, ніж місячний прожитковий мінімум у країні, що зробило цей овоч недоступним для значної частини населення Філіппін.

Станом на грудень 2023 року оптові ціни на цибулю в Україні зростали швидше, ніж минулого сезону, коли до весни ціни на цибулю оновили всі історичні рекорди. За інформацією аналітиків EastFruit, ціни на цибулю в Україні продовжують своє зростання, а середня оптова ціна на цю продукцію вже сягнула 14 грн/кг, що еквівалентно $0,48 долара США. Так, з початку збирання пізніх сортів цибулі в серпні ціни на цю продукцію на ринку України вже зросли на 40%.

Новини за темою:  6000 пляшок на годину: у Тернопільській області запустили сучасну лінію розливу олії
Минулий сезон виявився складним, особливо постраждали угіддя  фермерів південних областей, де найбільше вирощують цибулі. Через сильні та часті опади на початку вегетації цибулі та високі температури у липні-серпні  — цього року можливий неврожай овоча, що  спровокує зростання цін на нього.

Також фермери прагнуть позбутися низькоякісної цибулі, через що на початку жовтня її обсяги на ринку збільшилися, а ціни зменшилися. Однак така ситуація триватиме недовго.

Підприємці, які вирощують цибулю, минулого сезону отримали чималі збитки. Ціни на овочі з минулорічних 26 грн/кг цьогоріч упали до 9 грн/кг.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також