Новини / Кейси     12 січня 2021 18:31

Ехінацея пурпурова: до 170 тис грн чистого прибутку з гектару

В умовах пандемії, такий природний імунномодулятор, як ехінацея пурпурова б’є цінові рекорди - її корені закуповують вже по 150 грн за 1 кг

Попит на ехінацею пурпурову в сучасному світі різко зріс, тому що ця рослина, як відомо, є ефективним імуномодулятором. Вартість сировини (трави) ехінацеї пурпурової цього року збільшилась удвічі. Про це повідомляє сайт Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, який фінансується міністерством міжнародних справ Канади, співфінансується та реалізується Менонітською асоціацією економічного розвитку (MEDA).

Вирощування

Серед переваг ехінацеї пурпурової і те, що вона легша у вирощуванні, ніж, наприклад, валеріана. Ця рослина була завезена з Північної Америки — регіону з жорсткими умовами вирощування, і вона легко пристосовується до наших кліматичних умов.

Осіння підготовка ґрунту: лущення стерні, внесення мінеральних добрив, оранка на глибину 22-25 см, 1-2 суцільні культивації ґрунту.

Весняна підготовка ґрунту: (1-й рік вирощування) боронування ґрунту в 2 сліди, внесення гербіцидів, передпосівна культивація, прикочування ґрунту, посів, міжрядні обробки ґрунту (2-3), ручні прополки (1-2).

2-й рік вирощування: міжрядні обробки ґрунту (2), ручні прополки (1-2), збирання трави. Збирання коріння, мийка, сушіння, пакування в тюки.

Параметри: норма висіву 10 кг/га, глибина загортання насіння — 2-3 см, ширина міжрядь — 45 см, врожайність трави 50-60 ц/га, врожайність коріння — 15 ц/га.

Ехінацею пурпурову можна вирощувати поряд із зерновими та кукурудзою, але між полями має бути відстань 3-4 метри. Терміни посіву ранньовесняні. Восени сіяти можна в регіонах з рясними опадами, щоб рослини оптимально проросли і пішли в зиму у фазі 2-3 справжніх листків. Насіння ехінацеї  потребує багато вологи, тому влітку його не сіють. За один-два дні до висадки обробляємо насіння стимуляторами росту.

Збирання

Траву збирають у фазі масового цвітіння, зрізують на рівні 10-15 см від землі, бо нижче йдуть стебла, в них низький рівень діючої речовини та якість сировини різко падає. При такому зборі врожайність складає 35-40 центнерів з гектара.

На другий рік вегетації збираються вже по два врожаї. Перший з них — це трава в фазі масового цвітіння, а в осінній період збираємо — сам корінь.

ЧитайтеЄвросоюз розглядає можливість збільшення виробництва ріпака

У кінці вересня, на початку жовтня викопують корені, перед цим потрібно зрізати наземну частину рослини. Чим викопувати корені? Звичайним картоплекопачем, якщо немає спеціальної техніки. Миття невеликих обсягів коренів можна проводити за допомогою шлангів. Після миття не треба залишати корені на сонці, адже вони почорніють і стануть непривабливими. Краще розмістити сировину в ангарі. Сушити можна тільки після того, як стече вода.

Рентабельність

Якщо минулого року за 1 кг трави давали 20-25 грн, то у 2020-му – 40-45 грн. А вартість коріння з вересня збільшилась на 30 грн – до 120-150 грн/кг. Про це повідомив технолог-консультант компанії «Шльосем Україна» з вирощування лікарських рослин Олександр Губаньов під час вебінару, організованого БФ «ЛАСКА», який є партнером Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва.

Рентабельність бізнесу при вирощуванні ехінацеї пурпурової досягає 210%. З одного гектара можна отримати понад 170 тис. грн чистого прибутку при інвестиціях у вирощування на рівні 85 тис. грн/га.

Економіка вирощування ехінацеї пурпурової (у перерахунку на 1 га за ціни трави у 40 грн/кг, коріння – 120 грн/кг):

  • Вартість валової продукції, грн: 250 000;
  • Усього затрат, грн: 85 000;
  • Собівартість вирощування сировини, грн/кг: 60 (коріння);
  • Чистий прибуток, грн: 172 000 (коріння + трава);
  • Рентабельність: 210%

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що фермери з Великої Британії збільшують площі під міскантусом.

Фото: UHBDP

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також