Новини    08 жовтня 2018 09:19

Досвід фермерів: Як на практиці працюють інновації в агросекторі


Єднання новаторів: компанія BASF об’єднала 26 провідних господарств україни, які охоче використовують інноваційні розробки на своїх підприємствах

Наприкінці березня компанія BASF зібрала у Києві кращих аграріїв України на перше засідання «Клубу новаторів агробізнесу», до якого ввійшли 26 інноваційно орієнтованих господарств із 20 областей країни. З того періоду аграрії використовували інноваційні розробки BASF на власних підприємствах і вже зараз можуть підбити підсумки ефективності «Клубу новаторів агробізнесу» та розповісти про власний досвід.

 ОЛЕКСАНДР ІВАНОВ, головний агроном фермерського господарства «Зерновоє» (смт Доброслав Лиманського району Одеської області):

— «Зерновоє» обробляє 6500 га землі. Коли я прийшов у це господарство 15 років тому, ми починали з 2000 га. У нашій сівозміні соняшник, пшениця, ячмінь, четвертий рік займаємося олійним льоном. Зараз посіви льону сягають 700 га. Також плануємо зайнятися озимим горохом, аби розширяти сівозміну.

Поточний рік винятковий через погоду. Із зими ми відразу стрибнули у літо. Наприклад, на пшениці не встигла розвинутися вторинна коренева система, вона почала жовтіти. По соняшнику також рвані сходи, а рівненькі там, де встигли раніше посіяти. А ще це місце більше 30 років тому було обране як «аеродром підскоку» — тут фактично завжди суха земля. До кожної ґрунтово-кліматичної зони слід підходити з належними технологіями. Власне, з компанією BASF ми й познайомилися на цій основі. У нас була мета — створити гарну технологію для наших непростих умов господарювання. Зараз весь фунгіцидний захист у господарстві ґрунтується на препаратах компанії BASF: по ріпаку, зерновій групі та соняшнику. З осені ми з регіональним представником розписуємо всю систему захисту, технологічну карту — і доводимо все до досконалості для наших конкретних умов.

У рамках «Клубу новаторів агробізнесу» ми проводимо експерименти, закладаємо досліди. Минулого року, наприклад, Піктор® на соняшнику дав найкращу прибавку врожаю. Цьогоріч спробували ґрунтовий гербіцид Акріс®. Препаратом Піктор® у поточному році теж дуже задоволений. Непогано показав себе Ретенго®. На 60% соняшника ми внесли Архітект™ у нормі 1,2 л/га — візуально помітно, що культура дещо присіла, стала компактнішою, має більш статурне листя. Причому це більш виражено на тих полях, де пройшов дощ.

По озимому ячменю, який був протруєний препаратом Систіва®, використали Адексар® СЕ Плюс у нормі 0,6 л/га. Усе насіння ячменю було оброблено засобами Систіва® та Іншур® Перформ. Також на всіх зернових вносили регулятор росту Медакс® Топ.

МИКОЛА ГУРЖІЙ (праворуч), головний агроном господарства «Преображенське» (село Червона Криниця Оріхівського району Запорізької області):

— Нашому господарству 20 років. Ми обробляємо 18 000 га землі, вирощуємо, зокрема, зернові культури: озиму пшеницю, озимий ячмінь. Також маємо ріпак, горох та кукурудзу. У нашій зоні ризикованого землеробства працюємо досить успішно. Минулого року ми отримали пшениці по 48 ц/га по господарству, ячмінь озимий дав 53 ц/га, ріпак — 33 ц/га, соняшник — 25 ц/га, горох — 24 ц/га. Кукурудза в господарстві на зрошенні, її врожайність становила 126 ц/га.

Цього року посіяні 9000 га озимих зернових, 2700 га ріпака, 1000 га кукурудзи, 3500 га соняшника. З дощами у нас сутужно — за другий квартал випало лише 19 мм опадів.

На сьогодні закінчили збирання озимого ячменю та отримали 46 ц/га, хоча планували 55 ц/га. Волога стала лімітуючим фактором. Збирання озимої пшениці завершене з результатом 52,4 ц/га. Врожайність пшениці на зрошенні (де застосовували Адексар® СЕ Плюс та Осіріс® Стар) становила 69–70 ц/га.

Зараз приступимо до збирання ріпака з 1800 га, оброблених препаратом Нопасаран®. Ми використовуємо його вже протягом п’яти років. На цей рік плануємо сіяти 3000 га ріпака, якщо сприятимуть погодно-кліматичні умови. З них 2000 га будемо обробляти гербіцидом Нопасаран®. Із 3500 га соняшника на 2500 га застосовуємо Євро-Лайтнінг®. Крім того, були закладені дослідні ділянки з використанням препарату Архітект™ у рекомендованій нормі 1,2 л. Загалом, ми внесли Архітект™ на два поля по 200 га кожне. Що стосується зернових, то пшеницю на зрошенні обробляли фунгіцидом Осіріс® Стар, також спробували Адексар® СЕ Плюс.

Загалом, у мене стаж не дуже великий — всього 46 років. (Посміхається.) Й експериментувати ніколи не боявся. Я завжди шукаю нову інформацію, сподіваюся, що і надалі ми будемо плідно працювати з BASF. Ми успішно використовуємо низку гербіцидів і фунгіцидів компанії у своєму господарстві.

ОЛЕКСАНДР ГАПЧУК, директор господарства «Лан» (село Староолексіївка Веселинівського району Миколаївської області):

— У нас сімейний бізнес: тут і я, і мої діти працюють. Маємо 3500 га землі, ґрунти у нас важкі суглинки. З дощами проблеми вже останні п’ять-сім років: або їх нема, або іде один град.

З технологіями все просто: випробовуємо нові, і якщо є ефект, то впроваджуємо. Це не один агроприйом — відсотків на 30 технологія змінюється щороку. В іншому випадку ми би пасли задніх.

Я агроном за фахом, і знаю, як правильно проводити випробування. Цього року провели випробування ріпака під гербіцид Нопасаран®, і я приємно здивований. Будемо сіяти за новою технологією, дещо раніше, не боячись, що посіви заростуть бур’янами. Із препаратом Нопасаран® ми маємо значно більше можливостей. Так, ріпак цього року був проблемний, та представники насіннєвої компанії порадили обробити цим препаратом — і зараз все досить добре. А от ріпак по класичній технології я відразу перекультивував.

Від компанії BASF я отримую якісні препарати. Так, вони дорожчі, але дають ефект. Приблизно вісім років тому я вперше застосував Піктор®, і навіть представники дистриб’ютора говорили: «Та ти що — він же такий дорогий!» А вже через два місяці схвально кивали головою — рентабельність препарату становила 300%! Мінімальні затрати не завжди себе виправдовують. Препарати BASF я застосовую на пшениці, ячмені, ріпаку, кукурудзі.

Зараз почнемо тестувати фунгіцид Піктор® на соняшнику. Також на ньому випробовуємо Архітект™, внесли у нормі 1,2 л/га.

У рамках роботи «Клубу новаторів агробізнесу» також аналізуємо Медакс® Топ, Євро-Лайтнінг® Плюс та Нопасаран®. На пшениці двічі вніс Адексар® СЕ Плюс по 0,5 л/га, а також у нормі 0,6 л/га разом із препаратом Абакус®. Це дійсно цікавий продукт, бачу, що лист рослини зеленіший. У нього велика перспектива. Крім того, будемо цього року протруювати насіння засобом Систіва®.

Я запрошую консультантів, лаборантів, які проводять аналізи ґрунту тощо й радять, що та як внести. Навесні проводиться ще низка аналізів. Експерименти мають бути повноцінні та вивірені.

Робота у «Клубі новаторів агробізнесу», нова інформація, обмін думками з колегами — все це спонукає до мислення.

ЮРІЙ ЯЛОВЧУК, директор господарства «Колос» (село Вишневе Великомихайлівського району Одеської області):

— Наше господарство засноване у 2000-му році. Сам я вже 30 років в агрономії, але є такі ситуації, тонкощі, що припускаєшся помилок. Менеджери BASF завжди готові порадити, підказати, консультації отримуємо в будь-який час.

Ми ґрунтовно підходимо до технологій — вже років 15 не оремо. Використовуємо лише глибокорозрихлювачі з одночасним внесенням мінеральних добрив на глибину. І маємо гарний урожай. Що стосується посіву, то я впроваджую Strip Till.

Ми широко застосовуємо інсектициди, фунгіциди та гербіциди BASF. Близько 70% у наших технологіях захисту рослин становлять продукти цієї компанії. Ми дуже задоволені співпрацею. Постійно пробуємо щось нове з портфелю BASF, отримуємо гарні результати і впроваджуємо. Я люблю працювати з новітніми препаратами, на випередження. Наприклад, Піктор® — дорогий продукт, та свого часу він забезпечив гарну прибавку врожаю, після чого я придбав самохідний обприскувач і тепер купую препарат на всю площу. На соняшнику та ріпаку він кращий, усі аналоги відомих фірм перевершив. Систіва®, в яку я спочатку повністю не вірив, мене приємно радує. Зараз я весь ячмінь обробляю цим препаратом. Дуже задоволений застосуванням Карамба® Турбо на ріпаку.

У рамках «Клубу новаторів агробізнесу» цього року ми взяли Євро-Лайтнінг® Плюс та гібриди під нього. Чільне місце в мене посів препарат Архітект™. Адексар® СЕ Плюс добре знайомий нам у виробничих посівах. Взагалі, я задоволений участю у «Клубі новаторів». У ньому цікаві люди, а таке коло знайомств розширює професійні горизонти.

Текст: Андрій Петров

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...