Новини    09 грудня 2017 16:39

Держпідтримка 2018: замість дотацій – нові курятники


Цьогорічний бюджетний процес разюче відрізнявся від попередніх на диво злагодженим голосуванням нардепів та тим, що вперше за багато років головний кошторис країни було прийнято задовго до початку нового року. Але така оперативність законотворців не потішила більшість аграріїв. Однією з прикрих несподіванок для агропідприємців стало скасування системи дотацій сільгосптоваровиробникам, що діяла в 2017 році.

“Ми вважаємо скасування квазіакумуляції ПДВ  для агрвиробників абсолютно неприйнятною. Уряд брав на себе зобов’язання, що після скасування спецрежиму ПДВ у товаровиробників буде держдопомога у вигляді дотацій, але нас знову обдурили”, – заявив на прес-конференції заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов.

Він нагадав, що минулого року аграріям пообіцяли дотації, але перші два місяці вони взагалі нічого не отримували, а згодом система розподілу держдопомоги була несправедливою: хтось получив кошти але в малих обсягах, а декому взагалі нічого не дісталось. У проекті цьогорічного бюджету дотації скоротили в два рази, а під час голосування – взагалі викинули пункт про дотації.

“Це вкрай негативно позначиться на галузі, оскільки йдеться про кошти, на які бізнес розраховував, — про допомогу без корупційних ризиків, яка сьогодні життєво необхідна окремим напрямкам тваринництва”, – додав Соколов.

Він пояснив, що порядок розподілу 4 млрд грн. бюджетних коштів на  підтримку тваринництва не прописаний законотворцями. Отже гроші буде розподіляти уряд на свій розсуд. Не виключено, що окремим великим гравцям ринку перепаде більша частина бюджетних коштів «на добудову курятників», а решті взагалі годі на щось сподіватись. При цьому жодну з пропозицій професійних агроассоціацій не підтримали: все чого вимагали аграрії було зроблено з точністю до навпаки.

«Ми просили збільшити систему дотацій – нас їх взагалі позбавили. На наше прохання зменшити виділення коштів на програму 20-відсоткової компенсації аграріям вартості української сільгосптехніки,  її навпаки збільшили вдвічі: минулого року біло виділено 550 млн грн., з яких фермери реально використали не більше 50 млн грн. Не купують аграрії українську техніку. Але в бюджеті на 2018 рік під цю програму виділено майже 1 млрд грн. До того ж, на відміну від минулорічного бюджетного процесу, цього року не було жодного діалогу між владою та агробізнесом. Ми цього так не залишимо», — наголосив Михайло Соколов, пояснивши, що зараз аграрії консолідуються для проведення акцій протесту.

Загалом на АПК у 2018 році держава виділить 7,3 млрд грн проти 6,3 у 2017 році. В якості держдопомоги передбачено виділення 4 млрд грн на підтримку тваринництва, 1 млрд грн – на підтримку фермерських господарств, ще майже 1 млрд грн. на компенсацію при купівлі вітчизняної сільгосптехніки.

Ще 300 млн грн підуть на розвиток хмелярства, виноградників, ягідників та закладення нових садів. На програму здешевлення кредитів виділять 66 млн грн, на витрати Аграрного фонду зі зберігання, перевезення, переробки та експорту продукції інтервенційного фонду – 52 млн грн.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...