Новини    19 лютого 2024 16:24

Держава допоможе фермерам деокупованих територій провести весняну посівну 

Цього року передбачені кошти в держбюджеті для програми, яка передбачає компенсацію 25% вартості при купівлі обладнання українських виробників. Також аграрії з деокупованих територій, які обробляють до 120 га, зможуть отримати 8 тисяч гривень безповоротної допомоги від держави

Для підтримки агровиробників з деокупованих територій Уряд запланував реалізацію низки програм, поінформував перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, передає Мінагрополітики.

Найголовніше для Херсонщини – розмінування територій. Наразі в регіоні 45% агропідприємств відновили свою діяльність лише наполовину, 30% – досі не працюють.

Одне з головних завдань щодо відновлення роботи аграріїв Херсонщини – розмінування. В державному бюджеті для цього передбачено 3 млрд гривень. Також спрощена процедура сертифікації операторів для проведення розмінування. Це дозволить очистити цьогоріч значні площі, – зазначив Висоцький.

Цього року передбачені кошти в держбюджеті для програми, яка передбачає компенсацію 25% вартості при купівлі обладнання українських виробників. Також аграрії з деокупованих територій, які обробляють до 120 га, зможуть отримати 8 тисяч гривень безповоротної допомоги від держави.

Продовжить діяти програма з розвитку меліорації, якою передбачено компенсація до 50% вартості на відновлення зрошувальних систем. Аграрії Херсонщини можуть скористатися урядовою грантовою програмою на розвиток садів і теплиць.

Окрім цього, Висоцький повідомив, що до пільгової програми “Доступні кредити 5-7-9” внесені зміни, і тепер аграрії з деокупованих територій можуть отримати кредит на обігові кошти під 3% річних, на інвестиційні на 1% у перші два роки. Це, підкреслив перший заступник Міністра агрополітики, створить доступні умови для проведення весняної посівної.

Зауважимо, у державному бюджеті на 2024 рік передбачено виділення 3 мільярдів гривень для компенсацій аграріям та іншим власникам земель, які використовуватимуть послуги операторів із розмінування. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль за інформацією Урядового порталу.

Читайте також: Супутникові знімки та дрони прискорять розмінування України

За його словами, минулого року після обстеження та очищення було повернуто в експлуатацію понад 200 тисяч гектарів сільгоспземель.

Мета незмінна — менш ніж за 10 років спрямувати в експлуатацію 80% потенційно замінованих площ. Для цього будемо залучати до розмінування інноваційні розробки, створювати з партнерами спільні виробництва розмінувальної техніки, навчати фахівців, розвивати ринок операторів протимінної діяльності, — додав очільник уряду.

Сапери протягом 2023 року обстежили 274 тис. га сільськогосподарських земель. Це 58% того, що заплановано зробити за чотири роки, повідомила перший віцепрем’єр-міністр України — міністр економіки України Юлія Свириденко у Facebook.

Новини за темою:  9% персоналу агрокомпаній мобілізовано: як аграрії підтримують працівників на фронті

Вона зазначила, що 208 тис. га з цих земель вже передано у використання аграріям. Свириденко додала, що ці землі дозволять виростити майже 1 млн т зерна і отримати понад $225 млн (8,4 млрд грн), якщо продавати збіжжя за кордон, або виробити 750 тис. т борошна і випекти  6 млн батонів.

Якщо аграрії цього року на вже повернутих в експлуатацію землях посіють, наприклад, соняшник, українці матимуть додатково приблизно 266 млн пляшок олії, — уточнила вона.

За даними Свириденко, станом на початок року 174 тис. км² української землі було потенційно заміновано, зараз — 156 тис. км². Водночас цього року запрацює програма часткової компенсації витрат фермерів на розмінування земель, у держбюджеті передбачено на ці потреби 3 млрд грн.

Принцип формування вартості робіт із розмінування обговорювали на зустрічі представників міністерства з експертами ПРООН та операторами протимінної діяльності, повідомляє пресслужба Мінекономіки.

У зустрічі взяли участь представники 17 операторів протимінної діяльності, які надали свої розрахунки щодо вартості робіт із розмінування. На основі отриманих даних у Мінекономіки планують уніфікувати підходи до визначення цін на послуги з розмінування залежно від складності роботи, яку потрібно буде виконати.

Нагадаємо, в Україні до розмінування територій планують залучити штучний інтелект. Мінекономіки розробило цілісну стратегію, яка базується на data-орієнтовному підході.

Український виробник сільгосптехніки спільно з датською компанією виготовлятиме комбайни для розмінування полів.

“Мед мінних полів” – проєкт Міністерства закордонних справ України та Saatchi & Saatchi Ukraine у кооперації з агропромисловою компанією Kernel, який стане потужним засобом комунікації про проблему замінованих земель.

Держава буде сертифікувати приватні компанії для розмінування території.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...