Новини / Думки     07 серпня 2019 14:24

Чим менше обмежень на ринку землі, тим вища вартість — Сергій Фурса

Вільний ринок землі сприятиме зростанню її ціни, дасть максимальний ефект для економіки і відновить соціальну справедливість, вважає Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.

Блог Сергія Фурси розмістило видання «Новое время»

На думку експерта, наразі існує величезна несправедливість: власникам земельних паїв (а їх наразі 6 млн осіб) ось уже 20 років не дають повною мірою використовувати право власності.

«І з точки зору відновлення справедливості зараз ми всі просто зобов’язані зробити так, щоб актив, який є у цих людей, зріс в ціні. І ніщо його зростання не стримувало. Тому що зростання вартості паю — це і зростання вартості оренди. Отримання бодай якоїсь компенсації за 18 років, коли агрохолдинги могли викручувати руки селянам. Тому що зростання вартості паю — це можливість дати навчання дітям, якщо його вирішувати продати. Люди заслужили, щоб їх власність, нарешті, отримала справжню оцінку і справжню вартість», – вважає Сергій Фурса.

Він зауважує: продати пай хочуть 5−10% власників. Але вільний ринок землі допоможе й отримати більший дохід від її оренди.

«Досвід інших країн світу засвідчує, що чим менше обмежень на ринку землі, тим вища вартість землі», – підкреслює фахівець з цінних паперів.

Він наводить приклад: у Польщі вартість 1 га землі становить майже $10 тис. за гектар, в Україні — у 10 разів менше.

Читайте: Ринок землі дає нові можливості — Сергій Омельяненко

Крім того, є питання ефективності для економіки в цілому: зняття обмежень на ринку землі, на думку експерта, допоможе, як зрстанню ВВП країни, так і для зростанню доходів українців, і навпаки.

Проте Сергій Фурса вважає доцільним обмеження на концентрацію землі в одних руках, щоб не виникали монополії.

Раніше Landlord писав про точку зору з приводу ринку землі СЕО та власника групи компаній «Укрлендфармінг» Олега Бахматюка. Він вважає, що ринок землі це невигідно великим землекористувачам, але правильно.

Читайте також