Новини / Ринок землі     03 лютого 2020 09:00

Чому фермери підтримають продаж землі іноземцям: Микола Сольський навів аргументи

Через 5-7 років самі фермери будуть за продаж землі іноземцям, бо деяким з них захочеться перепродати землю дорожче, прогнозує голова аграрного комітету ВР Микола Сольський.

Про це він сказав в інтерв’ю щодо відкриття ринку землі виданню «Главком».

Законопроєкт про ринок землі після внесення правок передбачає допуск на ринок іноземців лише за результатами референдуму. Микола Сольський називає це основною правкою, яка була внесена. Разом із тим, він підкреслює, що за умови допуску іноземців на ринок земля буде дорожчою.

«Наші сусіди з Центральної Європи, коли земля була дешевшою, обмежували доступ іноземців, коли подорожчала – вже потрохи обмеження знімають. Тому в цій частині був компроміс з громадською думкою», – заявив очільник аграрного  комітету.

На запитання «Главкому» про те, на які поступки (при підготовці законопроєкту) він особисто пішов з жалем, Сольський відповів, що це виключення норми про продаж землі іноземцям, які обробляють та орендують її не менше трьох років. Попередня норма передбачала, що цим інвесторам земля продаватиметься на тих же умовах, що й українським фермерам.

«Багато з них вже українську мову знають краще, ніж деякі мої колеги по парламенту. Логічно було б цю норму прийняти, але її прибрали», – зазначає Микола Сольський.

Він зазначив, що це «розігріта тема», довкола якої багато міфів.

«Якщо взяти рішення Європейського суду з прав людини, пов’язані з мораторієм, то там є два основних посили. Обмеження права продавати землю не відповідає європейським нормам, але при цьому вони визнають, що законодавчі обмеження для покупців допускається, в тому числі, і в Євросоюзі», – каже голова аграрного комітету.

Він наводить приклад: у Румунії 99% іноземців не потрапили на первинний викуп землі. Переважне право викупу було в місцевих аграріїв. Та згодом іноземці купили землю в Румунії на вторинному ринку. І гектари сконцентрованої землі (не окремими ділянками) були вже на 30–60% дорожчі.

Читайте: 10 млн євро інвестицій: чому німецький фермер хоче мати права на ринку землі в Україні

Микола Сольський припускає, що після запуску ринку землі ставлення фермерів до іноземного бізнесу, який хоче викупити українську землю, зміниться.

«У перспективі п’яти-семи років самі фермери будуть за іноземців, бо деяким з них захочеться землю перепродати, і дорожче. Приклад Польщі показує: думка щодо іноземців змінювалась, виходячи з подібних аргументів», – зазначив він.

Як повідомляв раніше Landlord, європейські фермери звернулися до Президента України. Вони пропонують встановити рівні можливості для фермерів: відкрити ринок землі для іноземних компаній, які працюють в Україні не менше трьох років.