Новини / Аналітика     29 жовтня 2019 13:57

Чекати чи продавати: ціновий прогноз на соняшник

Ціна на соняшник цього року знизилася до 8000 грн/т на умовах EXW Центральний регіон, що є мінімумом за період з осені 2015-го. Експерти вважають, що будь-яку серйозну тенденцію до зростання цін ринок навряд чи побачить до грудня.

Фундаментальна картина ринку соняшника в Україні на поточний момент залишається досить складною.

Рекордний урожай

У поточному році в Україні буде зібрано близький до рекордного врожай соняшнику (оцінка Agritel —15,4 млн т), що вже призвело до зниження цін на нього. Не відстає від нас і Росія, де ціни на соняшник також обвалилися до мінімальних значень за останні п’ять років. Причина та сама. Фермери Російської Федерації зараз очікують на  рекордний врожай. Згідно з попереднім прогнозом Agritel валовий збір насіння соняшнику в РФ може перевищити 14 млн т.

Читайте: Ставка на прибутковість: чому в господарстві Альтаїр відмовились від збільшення земельного банку

У цілому Чорноморський регіон демонструє в цьому сезоні рекордні показники врожайності, яка в Україні на 25 жовтня становить 2,42 т/га, а в Росії —1,88 т/га. При цьому в Україні, за даними аграрного відомства, у жовтні було зібрано врожай вже на 96% прогнозних площ, а в Росії збиральні роботи просунулися до 77% від очікуваної площі. Це досить вдалі результати — відносно сприятливі умови під час збиральної кампанії мінімізували втрати врожаю внаслідок листопадових опадів і перших сильних заморозків.

Ціна на олію

З огляду на те що на країни Чорноморського регіону (насамперед Україну) припадає левова частка експорту продуктів переробки соняшнику, не дивно, що ціни на соняшникові шрот та олію на світовому ринку також впали з надходженням величезних обсягів соняшнику нового врожаю.

І тут головне не потрапити в зачароване коло, коли падіння цін на олію потягне за собою черговий виток зниження цін на соняшник і так далі спіраллю. На жаль, наразі мало чинників, які могли б підтримати ціни на ринку соняшнику. Так, спостерігається відскік цін на пальмову олію, пов’язаний з очікуваннями збільшення її споживання для виробництва біодизеля в Індонезії та Малайзії.

Проте не слід забувати, що раніше ціни на пальмову олію падали на очікуваннях обмежень її використання в біодизельній галузі європейськими країнами з 2023 року, і таким чином вони просто відновлюють свої позиції.

А ось ситуація з домовленостями між Китаєм і США, швидше за все, зіграє не на користь продукції із соняшнику. Завантаживши свої переробні заводи американської соєю, Китай перестане відчувати дефіцит в соєвій олії та шроті, що у свою чергу може негативно позначитися на обсягах попиту на соняшникову олію і соняшниковий шрот з України.

Що може підняти ціну на соняшник

Таким чином, найближчим часом основним рушієм цін на українському ринку, найімовірніше, будуть зміни, пов’язані з курсом української гривні. А будь-яку серйозну тенденцію до зростання цін ринок навряд чи побачить до грудня.

Отже, Україна все глибше інтегрується у глобальний ринок, що несе як величезні плюси, так і нові ризики. Поточний сезон демонструє, що сюрпризи може підкинути не тільки погода, але і геополітика та макроекономіка на рівні валютних курсів. Усе це вимагає більш ретельного моніторингу ситуації не тільки на аграрному, а й пов’язаних з ним ринках.

Landlord раніше повідомляв про те, що ціна на соняшник падає через низький попит та значний урожай.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також