Новини / Аналітика / Ринок землі     25 квітня 2024 19:04

Більша половина українських новобудов судяться за землю

Відсутність дозволів на будівництво, судові справи та арешти на землі є серйозними ризиками, які загрожують будь-якому будівельному проєкту

В Україні будівельні проєкти зіштовхуються з серйозними проблемами у сфері землекористування. Згідно з їх аналізом, 54% житлових комплексів, які наразі будуються, опинилися під судовими процесами щодо земельних ділянок, повідомляє “Опендатабот“.

Так, серед майже 400 проаналізованих новобудов у 214 житлових комплексах виявлено судові справи, пов’язані з правами на землю, на якій вони ведуть будівництво. Додатково, 22 житлових комплекси не продовжили оренду земельних ділянок, що є ще однією проблемою у будівельній сфері.

Зауважується, що особливо критична ситуація склалася у дев’яти майбутніх комплексах, де в реєстрі речових прав відсутня інформація про зв’язок землі з будівництвом. Засновник “Опендатабот” Олексій Іванкін акцентував, що ці проблеми відкривають простір для корупції та можуть мати негативний вплив на майбутніх мешканців.

Відсутність дозволів на будівництво, судові справи та арешти на землі є серйозними ризиками, які загрожують будь-якому будівельному проєкту. Ці проблеми можуть призвести до втрати інвестицій та небезпеки для майбутніх власників нерухомості.

До основних ризиків не введеного в експлуатацію житла на будь-якому етапі будівництва, які створюють можливості для корупції, можна віднести:

  • відсутність дозволів на будівництво;
  • відсутність права власності або права користування у замовника на земельну ділянку;
  • договори оренди на земельну ділянку, що закінчуються найближчим часом;
  • невідповідність цільового призначення земельної ділянки — тобто на цьому місці взагалі не можна будувати житловий будинок;
  • наявність судових справ та арештів на земельних ділянках;
  • невідповідність будівництва до містобудівних умов (етажність та висотність).

Зауважимо, Державна служба статистики України оприлюднила дані стосовно рівня заробітної плати громадян країни протягом третього кварталу 2023 року. Так, середня номінальна заробітна плата становила 17 937,3 гривні, що на 22,7% вище проти аналогічного періоду у 2022 році.

Водночас найвищі зарплати зареєстровані у секторі “Інформація та телекомунікації”, де середня зарплата зросла на 20,3% і становила 37 542 гривень на місяць. На другому місці за рівнем оплати праці — галузь “Фінансова та страхова діяльність”. Фахівці у цій сфері у середньому заробляли 34 189 гривень, що відображає зростання на 29,8%.

Новини за темою:  МХП у 2024 році збільшив прибуток до $144 млн попри падіння доходів від рослинної олії

Тоді як у галузі “Державне управління та оборона” середня зарплата зросла на 15,1% до 24 168 гривень. У секторі “Професійна, наукова та технічна діяльність” зарплати збільшилися на 23,5% до 24 141 гривень.

Варто зауважити, що найменші зарплати зафіксовані у сфері освіти. Там середня оплата праці становила 12 180 гривень, зростання у 8,2%. Це вказує на те, що заробітна плата в освітянській галузі залишається однією з найнижчих порівняно з іншими секторами економіки.

Нагадаємо, за даними Державної служби статистики, середня зарплата в Україні (за виключенням тимчасово окупованих територій) у першому кварталі 2023 року становила 15 436 грн, у другому – 17176 грн. Так, середня зарплата у першому півріччі 2023 року сягнула 16 306 грн.

Зауважимо, у 2023 році агробізнес збільшив заробітні плати більшості працівників на рівні, що відповідає інфляції у 2022 році, яка досягла 26,6%.

Найбільший попит на ринку праці України, як і до війни, зберігається на кваліфікованих представників робітничих професій та працівників сфери торгівлі. Поступово зростає й рівень оплати праці за відповідними вакансіями, що пропонуються роботодавцями.

У 2023 році прогнозоване скорочення зайнятих на сільськогосподарських підприємствах з виробництва зернових та олійних культур становитиме 22% з урахуванням формальної та неформальної зайнятості.

Реалізація державних грантових програм проєкту “єРобота”, за розрахунками уряду, надасть можливість створити в Україні понад 300 тис. нових робочих місць.

У листопаді розмір середньої заробітної плати в Україні зріс до 18 500 грн.

Кабмін постановою від 15.12.2023 року № 1315 схвалив основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2024-2026 роки.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також