Новини / Рослинництво     13 лютого 2022 18:00

Безмитна квота на вивезення насіння соняшнику до Туреччини не матиме істотного впливу на сектор переробки

Обсяг сировини, який передбачається квотою для безмитного експорту, може залишитися непоміченим у масштабах олійно-жирової промисловості країни

Безмитна квота на вивезення насіння соняшнику в обсязі 50 тис. т до Туреччини, яку буде встановлено в рамках Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною, не матиме істотного впливу на сектор переробки в країні, зокрема поточного сезону, чому є декілька причин. Так вважає аналітик олійних ринків «АПК-Інформ» Світлана Киричок.

“Урожай насіння соняшнику в Україні у 2021 р. досяг чергового максимуму, склавши 16,5 млн т (+20% до 2020 р.). На додаток до рекордного виробництва в першій половині поточного сезону аграрії воліли стримувати продажі сировини, чекаючи на більш вигідні ціни, що привело до максимальних запасів олійної на ринку в зимовий період”, – заявила Світлана Киричок.

Як наслідок, зазначається, у другій половині 2021/22 МР Україна може побачити або профіцит пропозиції соняшнику, або величезні перехідні запаси, що теж цілком обґрунтовано в умовах поки ще невизначеності з майбутнім урожаєм олійної.

«Тому обсяг сировини, який передбачається квотою для безмитного експорту, може залишитися непоміченим у масштабах олійно-жирової промисловості країни та для решти 2021/22 МР не принесе істотного посилення конкуренції на сировинному ринку», — сказала аналітик.

З листопада 2021 року ціни попиту в портах почали перевершувати ціни внутрішніх покупців, при цьому обсяги відвантажень олійної залишаються відносно невеликими, що свідчить про збереження більш високої привабливості внутрішнього ринку для аграрія.

Не виключено, акцентувала Світлана Киричок, що в період формування партій для відвантажень на зовнішні ринки в рамках квот експортний напрямок у ціновому плані буде більш привабливим і може привести до підвищення цін, однак, враховуючи невеликий обсяг для безмитного експорту, зростання цін буде, найімовірніше, локальним і значного впливу на загальну цінову кон’юнктуру не матиме.

За її словами у даній ситуації є і ризики, які, безумовно, варто враховувати. На даний час поки не зрозуміло, чи існує ймовірність перегляду даної квоти в рамках угоди як у менший бік, так і в більший.

Раніше Landlord повідомляв, що Україна нарощує темпи експорту соняшникової олії.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також