Новини / Аналітика     06 грудня 2019 11:02

Аналітики прогнозують млявий експорт зернових: що робити трейдерам

Глобальні аналітичні центри прогнозують млявий експорт зернових на тлі рекордного врожаю збіжжя.

Баланс глобального ринку зерна, що надали провідні аналітичні аграрні агенції у листопаді, зазнав корекції у порівнянні із жовтневими даними. Так, прогноз світового виробництва збіжжя аналітики знижують вже другий місяць поспіль. Але, незважаючи на ці дещо песимістичні акценти, експерти, як і раніше, обіцяють, що цього року ринки отримають рекордний врожай зернових за всю історію спостережень. При цьому, зростання глобального споживання негативно вплине на перехідні запаси збіжжя, а світова торгівля буде досить млявою.

Виробництво

Як очікується, обсяг виробництва зернових у світі у поточному сільськогосподарському сезоні 2019/2010 трохи перевищить показники минулого маркетингового року.  За оцінками продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization, FAO), мова йде про різницю у 1,8%, за підрахунками Міжнародної ради по зерну (International Grains Council, IGC) – про приблизно 1% (у будь-якому випадку це не більше 50 млн т.)

Зазначимо, що на початку посівної аналітики дивилися на перспективи глобального виробництва зерна більш оптимістично. Але зараз тональність прогнозів дещо змінилася. Так, у ФАО переглядають обсяг виробництва зернових у світі у 2019 р. у бік зниження вже другий місяць поспіль. У листопаді від показників врожаю  «відтяли» ще 2 млн т., здебільшого,  завдяки фуражу (мінус 1,3 млн т. від жовтневого прогнозу) і частково пшениці (мінус майже 1 млн т.). Проте виробництво фуражного зерна у цьому році буде трохи вище торішнього (плюс 1,2%). А ось пшениця, незважаючи на постійне зниження у щомісячних прогнозах, як і раніше, готова продемонструвати у цьому сільськогосподарському році рекордний врожай у 765 млн т. (на 4,5% вище ніж у попередньому сезоні).

Читайте: Українцям відкриють вільний доступ до кадастрів

У свою чергу , у IGC наголошують, що навіть мінімальна різниця у 1% у порівнянні з показниками 2018/2019 маркетингового року дає нам другий за величиною врожай зерна за всю історію спостережень. Небувалий глобальний врожай пшениці (плюс 29 млн. т. до виробництва минулого року) і ячменю (плюс 14 млн. т.), як очікується, частково компенсуються зниженням світового виробництва кукурудзи (мінус 32 млн. т.).

Реалізація

За оцінками і ФАО, і IGC, глобальне споживання зернових у сільгоспсезоні 2019/2020 очікується рекордним. Але використання різних видів зернових продемонструє різноспрямовану динаміку: пшениця і ячмінь виростуть, сорго впаде, а фураж в цілому залишиться приблизно на торішньому рівні.

Що стосується глобальних перехідних запасів збіжжя на кінець цього маркетингового року, то у ФАО стримано зазначають, що вони будуть на 1,5% нижче рівня початку сезону. У IGC ж надають інформації дещо апокаліптичні акценти і говорять про зниження світових запасів зерна третій рік поспіль разом із падінням їх до п’ятирічного мінімуму. Таку динаміку аналітики Міжнародної ради по зерну пояснюють скороченням резервів кукурудзи до найнижчого рівня за шість сезонів. До речі, і в ФАО, і в IGC чекають рекордних накопичень пшениці та зазначають, що левова частка цього обсягу зберігатиметься у Китаї та Індії, що не належать до пулу основних експортерів збіжжя.

Що стосується світової торгівлі зерновими, то тут очікування експертів розходяться. У ФАО прогнозують, що у сезоні 2019/2020 р. експорт зерна лише на 3 млн т. перевищить показники 2018/2019 р., коли обсяг торгівлі був порівняно низький. Слабке зростання експорту там пояснюють зниженням обсягів торгівлі фуражем, перш за все кукурудзою. В IGC чекають розширення світової торгівлі на 3% в порівнянні з минулим рокам, і говорять про зростання відвантажень пшениці (плюс 4 млн т.), ячменю (плюс 2 млн т.) і… кукурудзи (плюс 3 млн т.). Як бачимо, прогноз IGC по кукурудзі повністю суперечить даним ФАО. Там, у свою чергу, пояснюють, що експорт культури беззаперечно знижатиметься. Справа у скороченні попиту з боку ЄС, де після попереднього сезону залишилося ще досить кормів для худоби. Отже, чий прогноз виявиться найточнішим, покаже час.

Раніше Landlord публікував основні тренди та цифри, що нині панують на світовому ринку зернових.

Текст: Еліна Московчук

Читайте також