Новини / Аналітика     10 квітня 2024 19:29

Вартість яблук встановлює рекорди

Ціни на яблука можуть зрости через сезонне зменшення обсягів української продукції

Ціни на яблука в Україні 2024 року значно зросли і продовжують встановлювати рекорди порівняно з минулими сезонами, зазначають у повідомленні ринку сільськогосподарської продукції “Шувар”.

Середньоринкова ціна на яблука на 25-30% вища, ніж торік. Однією з причин такого подорожчання є обмежена пропозиція якісних яблук, а також те, що багато садівників зберігають якісні плоди для продажу в пізніші терміни, — розповіла керівник відділу маркетингу оптового ринку Тетяна Попович.

Ціни на яблука можуть зрости через сезонне зменшення обсягів української продукції. Це сезонне явище, коли після зими знижується доступність місцевих овочів та фруктів, що призводить до зростання цін.

Прогнозувати точні ціни на квітень-червень складно, але з огляду на сезонність та нинішні тенденції, можливе подальше зростання цін на яблука у другому кварталі 2024 року. Важливо відстежувати інформацію про врожайність, імпортні обсяги та загальну економічну ситуацію в країні, які можуть вплинути на ціни, — пояснила експертка.

Нагадаємо, близький Схід імпортує з ЄС майже 200 тис. тонн яблук на рік, Північна Африка – до 300 тис. тонн Спека, посухи, повені та весняні заморозки знищують урожай фруктів. Разом з тим зростають витрати на виробництво, транспортування та переробку товару. Роздрібні ціни на свіжі фрукти в Німеччині в листопаді 2023 року були на 7,8% вищими, ніж у попередньому році, а порівняно з середніми показниками за останні п’ять років навіть зросли на 16%, повідомляє FruchtPortal.

Рішення Ірану щодо введення експортного мита на яблука з 20 березня 2024 року на термін трьох місяців подальше ускладнення ситуації на світовому ринку свіжих яблук і сприятиме експортерам з країн Південної півкулі, повідомляє EastFruit. За інформацією профільного міністерства, мито складатиме 35% від експортної вартості товару і діятиме три місяці, або до завершення сезону реалізації яблук врожаю 2023 року.

Новини за темою:  Літні вечірні відключення: коли чекати нових вимкнень світла в Україні та як їх уникнути

Прогнозують, що в Євросоюзі зменшиться споживання вина, але зросте споживання яблук і свіжих томатів дрібних розмірів як корисних продуктів. Такими є деякі висновки звіту про перспективи сільського господарства ЄС на 2023-35 роки, представленого Європейською Комісією на спеціалізованій конференції ЄС.

Перегляд законів про виміри у Великій Британії, оголошений на 2024 рік, означає, що виробники вина зможуть продавати негазовані та ігристі вина у пінтах, які колись любив лідер воєнного часу Вінстон Черчилль. Пропозиції про ширший перегляд британської системи вимірювання після Brexit були скасовані після того, як під час консультацій, результати яких були опубліковані в середу, 98,7% людей висловилися за збереження метричних одиниць при купівлі та продажу товарів.

Відповідно до аналітичного звіту “FreshApples, Grapes, and Pears: World Markets and Trade” USDA, очікується, що виробництво яблук у сезоні 2023/24 збільшиться на 175 тисяч тонн, досягнувши 83,1 мільйона тонн. Хоча це може здатися ознакою зростання, насправді додаткові 175 тисяч тонн становлять лише 0,002% збільшення, що є значно меншим за звичайну похибку таких прогнозів.

Раніше відпускні ціни на яблука на українських ринках встановили ще один рекорд. Сьогоднішній рівень відпускних цін на фрукти є рекордним за всю історію незалежності України.

Експорт яблук у 2023/24 МР визначається декількома трендами. Володимир Гуржій, керівник компанії USPA Fruit, сказав, що згідно з його прогнозом, перш за все, немає передумов для зниження цін на експортні яблука – вони залишатимуться стабільними або навіть зростатимуть.

Прогноз на 2024 рік передбачає зростання виробництва яблук країнами Південної півкулі на 1%, до 4,8 млн тонн. Цю інформацію надала Українська асоціація аграрного експорту, посилаючись на дані Світової Асоціації виробників яблук і груш (WAPA).

Новини за темою:  Україна веде переговори з ЄС про продовження торгівельного безвізу після 5 червня - Шмигаль

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також