Ціни на овочі та фрукти переважно знижувалися, цибулі все більше, а яблука – менше – аналіз

Минулий тиждень відзначився розширенням географії активних учасників, причому загальна кількість оголошень збереглася на рівні попереднього періоду. Усього свою продукцію на майданчику EastFruit Trade Platform за тиждень просували учасники із 14 країн. Знову з’явилися оголошення з Польщі, Індії та Марокко. Зменшилася товарна пропозиція з України, Узбекистану, Казахстану та Єгипту. Успішно наростили продажі представники Туреччини, і Туркменістану, що дозволило їм вперше потрапити до рейтингу топ-продажів. У результаті п’ятірка країн за кількістю розміщених пропозицій змінилася і виглядає так: Україна, Узбекистан, Єгипет, Туреччина та Туркменістан.
Стеж за новинами у зручному форматі! Підписуйся на наш Telegram
Пропозиція цибулі на майданчику продовжує зростати, внаслідок чого цибуля минулого тижня стала товаром, що найбільше продається в овочевому сегменті, обігнавши картоплю, продажі якої скоротилися. В Україні часто нестачу місцевої цибулі продавці компенсували продажем продукції з Молдови та Нідерландів. Також збільшилася пропозиція білокачанної капусти, томатів та часнику. А ось морква учасники пропонували рідше, ніж тижнем раніше. З товарів, які не потрапили в топ, досить активно продавалися болгарський перець та гарбуз.
Попри зниження пропозиції, яблуко продовжує залишатися товаром, що найбільше продається на майданчику. Разом із яблуком зменшилася кількість продавців груші та винограду. Натомість зростають продажі гранату, який активно пропонували учасники з Єгипту, Туреччини та Узбекистану. До речі, урожай граната в Узбекистані у 2022 році буде на 25 тис. тонн вищий за торішній. Активізувалися продавці цитрусових фруктів. Минулого тижня були пропозиції мандарину з Туреччини, Ірану та Марокко, а експортери з Єгипту та Туреччини продавали лимон. Учасники з України активно торгували сливою, також були пропозиції сливи з Грузії. Продовжує збільшуватись кількість оголошень про продаж горіхів. Була пропозиція олії з волоського горіха. А в цей час попит на волоський горіх із Молдови поки що відсутній.
Щодо попиту на плодоовочеву продукцію, то минулого тижня найбільшою популярністю користувалися цибуля та буряк. У фруктовому сегменті активно велися пошуки постачальників винограду.
Минулого тижня ціни на овочі в Україні переважно знижувалися. Після двотижневого подорожчання подешевшала ріпчаста цибуля. Дешевше, ніж тижнем раніше, продавалися огірок та пекінська капуста. Знизились ціни на моркву. Проте за деякими позиціями спостерігалося зростання цін. А саме подорожчали кабачок та часник. Збільшився максимальний рівень цін на баклажан та цвітну капусту. У сегменті зелені подорожчали кріп, петрушка та рукола, але знизилися ціни на зелену цибулю.
У фруктово-ягідному сегменті також переважало зниження цін. Подешевшали груші та сливи. Знизилася ціна на кавуни та дині. Стали дешевшими гранат і цитрусові. Зростання цін торкнулося лише продажів винограду та нектарину.
У технологічній групі минулого тижня знову переважали продажі саджанців різних плодових дерев. Була пропозиція саджанців із Туреччини. Традиційно продавалися добрива та тара для плодоовочевої продукції. Технологічне обладнання та матеріали були представлені горіхоколом, термодатчиками, плівкою, що мульчує та поліпропіленовою плівкою. Пропонувалися також різні послуги з сушіння овочів та фруктів, планування та будівництва теплиць, логістичні.
Нагадаємо, з початку 2022 року ціни на харчові продукти в Україні збільшились у середньому на 25%. Найбільше подорожчали фрукти та овочі.
Споживчі ціни у єврозоні у березні збільшилися на 7,5% у річному вираженні.
Раніше Landlord повідомляв, що МВФ очікує до 30% зниження виробництва в Україні.
Оцінка ФАО щодо світових запасів зернових на кінець сезону у 2022 р. становить 856 млн т, що на 2,8% вище початкового рівня. Це обумовлено збільшенням запасів кукурудзи, зокрема через призупинення експорту з України.
З метою подолання наслідків війни в Україні для світового сільськогосподарського сектору, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) розпочала новий проєкт на суму 17 мільйонів доларів, щоб допомогти українським фермерам зберегти очікуваний у липні-серпні урожай та забезпечити експорт найважливіших сільськогосподарських товарів на міжнародні ринки.
Анна Лиса