В Україні збільшується поголів’я свиней і птиці в усіх категоріях господарств. У порівнянні з минулим роком кількість свиней зросла на 3%, а птиці – на 2,2%.
Про це повідомила начальник Управління тваринництва та племінної справи Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Олена Дадус під час конференції м’ясної галузі України “MeatForum”.
Вона відзначила, що поголів’я свиней та птиці більше зростає на сільськогосподарських підприємствах.
“Вітчизняні виробники тваринницької продукції практично повністю забезпечують внутрішній ринок продовольства та його переробну складову. Торік споживання м’яса в Україні на 1 особу склало 54,7 кг, при мінімальній нормі 52 кг. Прогноз споживання на 2024 рік складає 53,9 кг. Це за рахунок зменшення споживання яловичини. Проте, відбудеться зростання попиту населення на свинину та мʼясо птиці – як найбільш доступних видів м’яса”, – відзначила Олена Дадус.
За її словами, торік виробництво м’яса птиці зросло на 5,8% у порівнянні з минулим роком. Саме цей сегмент забезпечує і експортний попит на українську продукцію. Виробництво свинини і яловичини дещо зменшилось, а його темп значно уповільнився.
Слід зазначити, що внаслідок нарощування власного виробництва м’яса загальний обсяг імпорту м’яса зменшився і при цьому, спостерігається збільшення його експорту.
Найчастіше українську м’ясну продукцію купували Нідерланди, Саудівська Аравія, Словаччина, Китай, Азербайджан, Велика Британія, Грузія.
Україна ж здебільшого імпортувала м’ясну продукцію з Польщі, Іспанії, Франції, Нідерландів, Данії, Угорщини, Канади.
Нагадаємо, галузь свинарства не виробляє необхідний обсяг продукції. Україна стикається з ситуацією, де попит на свинину перевищує пропозицію, а щодо сала — попит настільки великий, що його важко задовольнити.
Проте у 2023 році Україна помітно збільшила обсяг імпорту живих свиней, досягнувши рекордних 564 тонн, що є 2,7 раза більше, ніж у попередньому році. Ці дані були оприлюднені Державною митною службою. У грошовому еквіваленті вартість імпорту живих свиней за 2023 рік зросла на 2,2 раза порівняно з попереднім роком і склала $5 мільйонів.
Посилені екологічні вимоги, експортні обмеження, африканська чума свиней (АЧС), а також суспільний опір вплинуть на зменшення виробництва свинини в Європейському Союзі, як це передбачено в Прогнозі аграрного розвитку ЄС на 2023-2035 роки.
У 2023 році ринок свинини відзначився надзвичайно низькою активністю у сфері імпорту, і ця тенденція продовжується й у січні, згідно з даними асоціації “Свинарі України”.
У січні обсяги імпорту свинини (згідно з УКТ ЗЕД 0203) встановили новий антирекорд з 2018 року, становлячи 141,8 тонни за перший місяць року. Це на 2,4 раза менше, ніж у грудні, і на 13,5 раза менше, ніж обсяг постачань свинини у січні 2023 року. За валютним еквівалентом, обсяг імпорту склав $386,5 тис., а середня ціна за кілограм ввезеної продукції знизилася до $2,73 проти $3,11 у попередньому місяці, повідомили аналітики.
У січні ціна закупівлі свинини в Україні склала 58,9 грн/кг з ПДВ, що на 12,3% нижче, ніж у грудні, та на 9,8% менше порівняно з аналогічним періодом торік.
У лютому спостерігалася активізація імпорту свинини порівняно з попереднім місяцем, повідомляє асоціація «Свинарі України». За даними митної статистики, обсяги імпорту свинини (УКТ ЗЕД 0203) у лютому становили 443 тонни, що утричі перевищує рівень, зафіксований у січні. Середня митна вартість кілограма свіжої, охолодженої та мороженої свинини у лютому склала $2,4, порівняно з $2,73 у попередньому місяці.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!