Новини / Ринок землі     18 вересня 2019 11:00

Земля та іноземці: які обмеження діють у різних країнах

У жодній країні, де існує ринок землі, іноземні інвестори не скупили більше 10–12% угідь. Проте щоб запобігти зовнішній експансії, кожна держава продумує систему обмежень для іноземців на купівлю сільгоспземель, і в кожній країні – своя специфіка таких обмежень.

Про це пише у своєму блозі експерт із земельних питань, д. економ. н., професор кафедри міжнародних економічних відносин та європейської інтеграції ЖНАЕУ Віталій Данкевич.

У Франції, Великій Британії, Бельгії, Люксембургу іноземці мають такі самі права на придбання землі, як і громадяни країни. Проте у світі більш поширена практика введення обмежень на власність і використання землі іноземцями.

При введенні ринку землі в Україні обмеження для іноземців мають бути. «За відсутності таких обмежень українські фермери і фізичні особи на початковому етапі можуть виявитися неконкурентоспроможними покупцями порівняно з іноземцями», – вважає Віталій Данкевич.

Читайте: Фермерам дадуть 4,4 млрд грн кредиту на купівлю землі – Тарас Висоцький

Експерт поділився інформацією про те, які обмеження щодо власності та використання землі іноземцями діють в інших країнах.

Норвегія, Польща

Іноземцям потрібно отримувати спеціальний дозвіл.

Угорщина, Литва, Латвія, Естонія, Словаччина

Купувати землю дозволено тим іноземцям, які є громадянами ЄС або країн Європейської економічної зони.

Німеччина, Фінляндія, Нідерланди, Італія

Покупець має бути місцевим жителем.

Болгарія

Іноземні особи чи компанії можуть придбати землю сільгосппризначення, проте лише за умови, що вони проживають чи ведуть свою діяльність на території Болгарії понад 5 років.

Угорщина

Діє мораторій на продаж землі іноземцям, а держава регулює земельні відносини – викуповує у приватних осіб, надає її в оренду.

Молдова

Діє заборона на відчуження землі іноземцям, проте особи, які мають подвійне громадянство, можуть бути власниками землі. Наразі обговорюється можливість легалізації доступу до землі іноземцям.

Грузія

Сьогодні особи-нерезиденти можуть тільки успадкувати ділянку або отримати разом з купленим будинком.  Обговорюється питання надання іноземцям права купувати землю.

Естонія

Іноземці (громадяни країн ЄС) можуть брати участь в операціях купівлі-продажу земель за умови використання її в сільськогосподарських цілях не менше ніж через 5 років.  Для громадян країн, що не входять в ЄС, дозволено використання не більше 10 га земель, дрібні ділянки продаються вільно, незалежно від громадянства.

Польща

Іноземці мають доступ до ринку, якщо вони одружені з громадянином (громадянкою) Польщі та мешкали у країні останні 2 роки, або якщо вони мешкали в Польщі 5 років, після отримання статусу постійного резидента.

Таджикистан

Право користування землями сільгосппризначення іноземним громадянам та іноземним юридичним особам не надається.

Росія

Іноземні громадяни та юридичні особи, особи без громадянства, в установчому капіталі яких частка капіталу іноземних громадян понад 50%, можуть володіти земельними ділянками сільгосппризначення лише на правах оренди.

Також експерт відзначає, що при запровадженні ринку землі у державах – нових членах ЄС було встановлено 7-річний перехідний період, упродовж якого було заборонено продаж сільгоспземель усім іноземцям, включно із іноземцями з ЄС.

Landlord раніше повідомляв про те, чим загрожує відкриття ринку землі в Україні: спростування міфів.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також