Президент Володимир Зеленський підписав закон про спрощення процедури зміни цільового призначення землі для цілей економічного відновлення.
Щойно я підписав закон, який спрощує зміну цільового призначення земельних ділянок з метою для залучення інвестицій, — заявив Зеленський, виступаючи на форумі “Зроблено в Україні”.
У картці законопроєкту поінформовано, що документ повернуто з підписом глави держави.
На засіданні 6 лютого Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №9627, що передбачає кардинальне спрощення процедури зміни цільового призначення землі для цілей економічного відновлення.
Закон має на меті ліквідувати зайві бюрократичні перепони для людей, які хочуть побудувати в Україні новий завод або інший промисловий чи енергетичний обʼєкт. Отримання всіх необхідних дозволів займатиме не більше ніж 1,5 місяця, на відміну від 1-3 років раніше.
Документ скасовує необхідність обовʼязкового розроблення містобудівної документації та документації із землеустрою для зміни цільового призначення землі з сільськогосподарської на промислову.
Суть цього законопроєкту полягає в тому, що ми спрощуємо зміну цільового призначення землі з сільськогосподарської на промислову, щоб той інвестор, який хоче збудувати новий завод чи новий об’єкт енергетики, не витрачав від одного до трьох років на таку процедуру, а міг це зробити всього за півтора місяця, – зазначив народний депутат, заступник голови Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський.
Також ухвалений документ прибирає корупційні ризики, і тепер інвестору не треба буде витрачати тривалий час на очікування, бюрократію та “годування” різних посадовців.
Спрощена процедура зміни цільового призначення землі вже діє в Україні з середини 2022 року для релокованих підприємств, для будівництва житла для внутрішньо переміщених осіб. Тепер ухвалений законопроєкт №9627 розширює цю процедуру. Для інвесторів це дуже важливо, — наголосив нардеп.
Варто нагадати, земельний податок — обов’язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Своєю чергою, плата за землю — це одна зі складових податку на майно. З цього робимо висновок, що наразі земельний податок є місцевим, а не загальнодержавним (як це було до 2015 року, до набуття чинності Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”).
Органами місцевого самоврядування самостійно встановлюють ставки плати за землю та щодо земельного податку, відповідній території. Відповідні рішення є доступними на сайті територіальних громад.
Читайте також: Огляд земельного законодавства
Об’єктами оподаткування платою за землю є:
- об’єкти оподаткування земельним податком:
- земельні ділянки, які перебувають у власності;
- земельні частки (паї), які перебувають у власності;
- земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування;
- об’єкти оподаткування орендною платою — земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Нагадаємо, в Україні з 1 січня стартував новий етап земельної реформи, згідно з яким ліміти на продаж сільськогосподарських земель збільшилися зі 100 до 10 тис. га. Малий та середній агробізнес опинився під загрозою, а разом з ним функціонування сільських територій.
З 1 січня 2024 року настав другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати у власність в одні руки не більше 10 тис. га. Очікуваний вплив від цього на розвиток економіки коливається в діапазоні 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних 3-х років.
За підрахунками експертів 187,7 тис. угод купівлі-продажу було укладено з моменту відкриття земельного ринку до листопада 2023 року.
У порівнянні з 2022 роком — ринок зріс на 58%, водночас четвертий квартал перевищив всі попередні квартали 2023 року. Обсяг ринку все ще майже на 40% менший, ніж до повномасштабного вторгнення. Ситуація значно відрізняється між регіонами, в деяких регіонах обсяг ринку перевищує показники до вторгнення, мовиться у квартальному огляді земельного ринку, підготовленому KSE.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!