Новини / Технології     11 листопада 2020 11:45

Зелені вітаміни для аграріїв

Як проєкти використання відновлюваної енергетики в АПК роблять аграрний бізнес стійкішим і створюють нові бізнес-моделі

Минулого року українські аграрії принесли країні $22 144 000 000 валютної виручки, забезпечивши 44% товарного експорту. Продукція фермерів, агрохолдингів та інших підприємств АПК давно стала драйвером українського експорту.
При цьому всупереч стереотипам чорноземи — аж ніяк не єдина причина успішності українських сільгоспвиробників. Конкуруючи на глобальному рівні з виробниками з інших країн, вони динамічно опановують нові технології та підходи до сільського господарства. Роботизовані теплиці, аквапоніка, радіодатчики параметрів ґрунту і безпілотники на полях вже зараз розширюють можливості українських аграріїв.

Практика, що швидше теорії

Окреме місце в цьому списку займають нові енергетичні технології, які великі та малі компанії активно досліджують і впроваджують у своє виробництво. Закономірно, що найбільш помітні на ринку проєкти флагманів, наприклад біогазові комплекси МХП чи котельні «Кернел» на біомасі. Але паралельно з гігантами ринку малі та середні агропідприємства активно вивчають і впроваджують у свою роботу технології зеленої енергетики.

«У тому, власне, і перевага відновлюваних джерел енергії, що для їх використання не обов’язково бути великою компанією, володіти величезною електростанцією або покладами нафти і газу. Зелені енергетичні проєкти в агро можуть починатися навіть із потужності у 15 кВт. А головне — вони одразу, за кілька місяців, показують результат», — говорить директор компанії «Атмосфера» Олексій Бадіка.

Один з яскравих прикладів того, як малі агровиробники вже сьогодні використовують відновлювані джерела енергії, — це фермерське господарство у селі Фасова на Київщині. Тут вже декілька років вирощують малину, використовуючи технологію крапельного поливу. Це стало можливим завдяки невеликій сонячній електростанції потужністю 7,5 кВт, розташованій просто в полі.
Інженери, які проєктували та будували цю систему поливу, пишаються результатом.

«За рахунок встановленої сонячної електростанції ділянка з малиною може отримувати до 100 куб. м води на день зі свердловини, розташованої на тому ж полі. Для 10% випадків, коли сонячного освітлення бракує, встановлений резервний дизель-генератор. Слід зазначити, що саме використання сонячної енергії робить цей проєкт можливим — ділянка розташована за кілька кілометрів від найближчих ліній електропередач», — наголошує технічний директор компанії «Атмосфера» Олександр Ковпак.

Команда проєкту особливо пишається тим, що їм вдалося відчутно здешевити його за рахунок відмови від використання одного з найдорожчих компонентів традиційної мережевої сонячної електростанції — інвертора. Замість нього використовується частотний перетворювач, який ще й дозволяє продовжувати ресурс роботи насосного обладнання.

Агроенергетичне Lego

Використання відновлюваних джерел енергії в сільському господарстві почалося ще у 80-х роках ХХ сторіччя. Але масове застосування ВДЕ-технологій в аграрній галузі активізувалося лише кілька років тому. Це стало можливим завдяки тому, що ВДЕ-технології за останні 15 років не тільки істотно просунулися за показниками ефективності, а й значно подешевшали. До того ж з’явився досвід реального використання відновлюваних джерел енергії в сільському господарстві.

Багато енергетичних проєктів у сільському господарстві пов’язані з використанням сонячної енергії. Тільки-но фермери зрозуміли, що можна отримати енергію для своїх проєктів безпосередньо на місці, де ця енергія потрібна, вони почали експериментувати. Сьогодні вони найбільше використовують сонячну енергетику для точного землеробства (крапельного зрошення), забезпечують зрошення, наповнюючи водою спеціальні резервуари, та забезпечують енергією теплиці та ферми. Іноді можна зустріти й зовсім незвичайні проєкти, як, наприклад, в EaglePoint в штаті Орегон (США), де місцева СЕС потужністю 9,9 МВт служить майданчиком для пасіки сусіднього фермера.

Бджоли з 48 вуликів, розміщених між сонячних панелей, запилюють сади поблизу. За словами власника вуликів, це дозволяє йому збирати на 650 кг меду на рік більше. І це тільки частина можливостей — сучасні технології сонячної енергетики схожі на конструктор, ідеально сумісний з бізнес-моделями і виробничими циклами сільського господарства.

На окрему увагу заслуговує напрям агровольтаїки, який пропонує новий рівень підвищення продуктивності та сталості бізнесу для фермерів. Суть агровольтаїки — у поєднанні виробництва енергії та сільгоспкультур на одній площі. Зазвичай агровольтаїчні проєкти виглядають як сонячна електростанція, розміщена на 5-метрових опорах над сільгоспугіддями, або фотопанелі, вбудовані в дахи теплиць.
Реалізація таких проєктів показала, що для багатьох культур затінення від фотоелектричних модулів йде на користь і підвищує врожайність. Це підтверджують також фахівці з університету штату Орегон, які минулого року опублікували у журналі Nature результати свого дослідження Solar PV Power Potentialis Greatest Over Croplands («Найбільший потенціал у сонячних проєктів, розташованих над сільськогосподарськими землями»).

Так, виявилося, що тінь позитивно впливає на врожай частини сільгоспкультур. Деякі сорти салату дають більше врожаю в тіні, ніж при повному сонячному світлі, інші сорти дають практично однакову врожайність просто неба і під фотоелектричними панелями. За рахунок розсіяної тіні сонячні електростанції також зменшують випаровування вологи з ґрунту, що може бути корисно для частини культур.
Тож, як бачимо, зелені енергетичні технології все більше вбудовуються в бізнес-моделі та технологічні ланцюжки фермерів у різних регіонах світу. Хоча, мабуть, правильно буде сказати, що фермери самі придумують все більше способів вигідно використовувати такі технології.

Стійкість до майбутнього

Увага аграріїв до забезпечення себе енергією та бурхливий розвиток агровольтаїки у світі цілком закономірні. Гравці сільгоспринку вже сьогодні думають про нові бізнес-моделі та про довготривалу стабільність свого бізнесу. І якщо раніше фермери в Данії та Німеччини виробляли тільки їжу, то зараз на їхніх полях можна побачити величезні вітряки — вони продають ще й енергію.

Додаткові способи заробітку — ключовий, але не єдиний драйвер. Інвестиції у власні енергетичні активи роблять аграрний бізнес менш залежним від зовнішніх постачальників та монополій, яких так багато в енергетиці. «Цей фактор особливо важливий і для України, де будь-якому бізнесу доводиться буквально випрошувати у обленерго кожен додатковий кіловат потужності, а витрати часу на цей процес рідко мають щось спільне зі здоровим глуздом і занадто вже часто вимагають додаткових «вливань». Саме тому наші бізнес-клієнти все частіше починають розміщувати на дахах СЕС для забезпечення власних потреб», — зазначає Олексій Бадіка.

Ще один фактор інтересу аграрного бізнесу до енергії з відновлюваних джерел — прогнозованість витрат. Адже при будівництві сонячної або вітрової електростанції бізнес отримує цілком прогнозовану ціну однієї кіловат-години електроенергії, яка не зміниться в більший бік на відміну від тарифів сторонніх постачальників. У будь-якому разі протягом 25 років гарантованого терміну роботи сонячних панелей. Чого аж ніяк не можна сказати про ціну електроенергії із загальної мережі, яка дуже залежить від мінливої політичної кон’юнктури.

Починати з малого

Технологічний рівень, якого наразі досягли ВДЕ-технології, дозволяє використовувати по максимуму їх переваги. Однією з найважливіших серед них є можливість починати з малих інвестицій і нарощувати їх у міру того, як бізнес відчуває позитивний результат таких проєктів.

«Багато наших українські клієнтів так і роблять — спочатку запускають невелику сонячну електростанцію для власного споживання. Для цього їм часто не потрібні навіть кредитні кошти. Через деякий час або коли вони починають розуміти переваги, приходять до нас, щоб розширити проєкт», — зазначає Олексій Бадіка.

Дорога в тисячу миль починається з першого кроку. І український аграрний бізнес вже робить перші кроки до більшої стійкості своїх бізнес-моделей та активів за рахунок використання зеленої енергії. Незабаром фермери й агрохолдинги все більше ставатимуть драйверами інновацій та створюватимуть нові форми з агроенерегетичного конструктору, а зелена енергетика буде їм допомагати ставати енергетично незалежними і зміцнювати свій бізнес.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про вражаючий заключний випуск другого сезону #ЯБерегиня!

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також