Новини / Ринок землі     05 грудня 2019 15:06

Завдяки сірим схемам 1,1 млн гектарів сільгоспземель вже продано – Сольський

Попри мораторій на продаж сільгоспземель, ринок землі давно існує та діє: використовуються схеми довогострокової оренди емфітевзису

Голова комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський проаналізував ситуацію, що склалася із землею в Україні під час парламентських слухань «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення», які відбувалися 4 грудня.

За його інформацією, в Україні близько 41 мільйона гектарів земель сільськогосподарського призначення, із них:

  • понад 7 млн га у власності держави;
  • понад 33 млн га у приватній власності із них близько 26 млн га – це паї, які були передані колишнім працівникам колгоспів і частині працівників соцсфери.

На пайові землі поширюється мораторій на продаж. Наразі в Україні близько 7 мільйонів пайовиків, за законом, не можуть продати чи обміняти землі, оформити кредит.

У законний спосіб продаються земельні ділянки, які виділялись для ведення особистого селянського господарства. На них мораторій не поширюється, і за останні 15 років продано близько мільйона гектарів таких земель із загальної кількості 3,7 млн га, повідомив Микола Сольський.  Разом із тим, як наголошує він, завдяки сірим схемам продаються і паї.

«Ринок землі вже фактично існує та діє. На цьому ринку продаються і купуються не лише земельні ділянки, які не підпадають під мораторій, але й підмораторні пайові землі. Наприклад, можна укласти договір дострокової оренди до 50 років чи емфітевзису».

Микола Сольський наводить дані Державного реєстру: станом на серпень цього року фактично продано за такими договорами 1,1 млн га земель, які потрапляють під дію мораторію.

«Таким чином, ринок землі вже діє і працює через «сірі» схеми в обхід мораторію і наслідком такого ринку є не захищені і продавець, і покупець, а ціна на землю не є справедливою», – сказав народний депутат.

На його думку, земельна реформа має змінити цю ситуацію: власники землі отримають можливість розпоряджатися нею, у тому числі  продати або здати в оренду за справедливою ринковою ціною. І це сприятиме тому, що на землі з’явиться ефективний господар , вважає Микола Сольський.

Читайте: Земельні афери: як в Україні крадуть землі в учасників війни

Він також заявив, що у законопроєкт про земельну реформу вже внесені правки, які передбачають, що питання купівлі землі іноземцями буде вирішене лише за підсумками референдуму.

Як повідомляв Landlord раніше, іноземний інвестор Корнеліс Хузінха, власник агрокомпанії з іноземними інвестиціями ТОВ «Кищенці» не погоджується з нормою, яка має обмежити купівлю землі іноземцями по 300 тис. га в одні руки.  Свою позицію він заявив під час парламентських слухань.

Читайте також