Новини / Ринок землі     06 лютого 2020 12:29

Законопроєкт про ринок землі: основні положення

Сьогодні Верховна Рада України збирається голосувати за проєкт закону №2078-10, що запустить ринок землі.

Основні положення законопроєкту, які залишилися після внесення численних правок.

Профільний  Комітету парламенту з питань аграрної та земельної політики ухвалив законопроєкт у такій редакції:

1) Право власності на землю сільськогосподарського призначення можуть набути:

 • громадяни України;
 • юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є лише громадяни України та/або держава та/або територіальні громади;
 • територіальні громади;
 • держава.

2) Банки можуть набувати право власності на земельні ділянки в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками і кредитними установами на торгах протягом 2 років з дня набуття права власності.

3) Для іноземців – референдум. Юридичні особи, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, можуть набувати право власності на землю сільгосппризначення з дня та за умови схвалення цього на референдумі.

Читайте: Запрацював онлайн реєстр для отримання держпідтримки

4) Взагалі забороняється право власності на земельні ділянки (навіть у випадку схвалення допуску іноземців на референдумі):

 • юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземці на землі державної та комунальної власності, а також на землі, виділені власникам паїв, і які розташовані ближче 50 км від держкордону України (крім держкордону, який проходить по морю);
 • юрособам, учасниками або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни РФ;
 • особам, які належали або належать до терористичних організацій;
 • юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземні держави;
 • юрособам, де неможливо встановити кінцевого бенефіціара;
 • юрособам, бенефіціари яких зареєстровані в офшорних зонах;
 • фізичним та юрособам, стосовно яких застосовані санкції;
 • юрособам, зареєстрованим у державах, включених до списку тих, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

5) Граничні межі концентрації в одних руках  загальна площа земельних ділянок сільгосппризначення у власності громадянина не може перевищувати 10 тисяч гектарів.

6) У власності юрособи (крім банків) – не може перевищувати загальної площі земельних ділянок, які можуть перебувати у власності усіх її учасників, але не більше 10 тисяч гектарів.

7) Розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни земельних ділянок, проводяться у безготівковій формі.

8) Не допускатиметься набуття права власності за відплатними договорами у разі відсутності документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право.

Landlord раніше повідомляв, що сьогодні під стінами Верховної Ради знову відбувся нечисленний мітинг протесту проти скасування мораторію на продаж землі та відкриття ринку землі.

Читайте також