Новини / Аналітика     05 жовтня 2017 10:36

За кордоном високий попит на українську свинину


Середньозважена закупівельна ціна на свиней за рік у цілому по країні виросла на 29%. До того ж у деяких східних і центральних областях України ціни за 12 останніх місяців злетіли на 70–86%, свідчать дані Міністерства аграрної політики та продовольства.

Через зростання закупівельних цін продавцям довелося регулярно переписувати цінники на свинину і на споживчому ринку.

У попередні роки в періоди підвищеного попиту на свинину дефіцит на продукцію частково задовольнявся імпортом. Однак нинішнього року ситуація на світовому ринку м’яса виявилася несприятливою. Там сформувався стійкий висхідний ціновий тренд. Світовий індекс цін на м’ясо, за інформацією FAO, безперервно зростає вже півроку — з 157,1 в грудні 2016-го до 175,2 у червні 2017-го.

Одна з причин 12%-го зростання індексу цін на м’ясо за останні 6 місяців — високий попит із боку країн — імпортерів на свинину. Зокрема і з боку європейських держав — традиційних постачальників свинини на український ринок. За словами президента АСУ Артура Лози, попит на свинину у Європі нині високий, ціни там піднялися до €1,77–1,8/кг у забійній вазі. Їх нині можна порівняти з українськими, і тому немає активного імпорту, — пояснює експерт. Якщо у 2016 році Україна імпортувала понад 3000 тонн свинини й живця, то в першому півріччі 2017-го — тільки близько 1000 тонн.

Однією з причин обмеженої пропозиції свинини на вітчизняному ринку є деяке пожвавлення її експорту нинішнього року. За півроку української свинини пішло на закордонні ринки вже більше, ніж за весь минулий рік. На цьому експортери заробили $7,5 млн (проти $5,1 за весь 2016-й). Хоча експерти визнають, що до «свинячої» кризи заробітки підприємств на експорті були вдесятеро вищими, зокрема у 2015-му — $54,7 млн.

Обсяги вивезення живих свиней нинішнього року — теж приблизно вдвічі більші, ніж у 2016-му. Однак, по-перше, живця іде в зарубіжжі в 2,4 раза менше, ніж свинини (1,5 тис. тонн проти 3,6 тис. тонн у першому півріччі 2017-го). А по-друге, це всього лише 0,6% загального обсягу реалізації свиней на забій в Україні. Тому «погоду» на ринку такі постачання не формують, зате експортери отримали $2,2 млн «живого» доходу.

До речі, Україна постачає живих свиней виключно в Грузію. На цю країну припадає 72% експортної виручки за свинину (за підсумками січня-квітня 2017 р.). До того ж цей показник швидко зростає — торік Грузія імпортувала лише 50% української свинини в грошовому вираженні. З’явився у 2017 році й порівняно новий напрямок експорту. На постачаннях свинини в Узбекистан вітчизняні трейдери вже заробили 5,3% виручки. Протягом попередніх кількох років ця країна серед імпортерів української свинини не значилася.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!