Новини / Аналітика     18 лютого 2024 11:58

За десятиліття світовий ринок молока може зрости у 2,5 рази


Прогноз Brainy Insights передбачає, що глобальний ринок рослинного молока зросте зі значення $20 млрд до $51,87 млрд протягом наступного десятиліття, повідомляє DairyMews.

За даними експертів, зростаючу популярність рослинного молока пояснюють різними чинниками, включаючи зміни в харчових уподобаннях, збільшення кількості випадків непереносимості лактози та екологічні проблеми, пов’язані зі звичайним молочним скотарством. Крім того, рослинне молоко містить необхідні вітаміни та мінерали.

За словами фахівців, популярність рослинної та веганської дієт прискорюється через соціальні медіа, які впливають на широку аудиторію, показуючи переваги цих дієт. Різноманітність доступних варіантів рослинного молока задовольняє різні смаки, забезпечуючи його широку доступність у супермаркетах і продуктових магазинах.

За останніми даними на 2022 рік, 35% ринку рослинного молока зайняло мигдальне молоко. При цьому найбільша кількість споживачів рослинного молока знаходиться в Північній Америці, яка охопила 38% ринку.

Очікується, що ціни на «молочку» будуть лише зростати

Ганна Лавренюк, генеральна директорка Асоціації виробників молока, висловила думку, що зараз немає причин для значного зниження цін на молочні продукти, і тому можна очікувати їхнього зростання у межах інфляції протягом 2024 року. Це стверджується у заяві асоціації.

Новини за темою  Дощ та мокрий сніг завітають до України цими вихідними – прогноз синоптиків

За її словами, ціни можуть підвищуватися на кисломолочні продукти (кефір, йогурт, сметана, кисломолочний сир), а також на тверді та напівтверді сири.

“Вартість молочних продуктів на поличках вітчизняних магазинів у 2023 році в порівнянні з 2022 роком зросла на 7-10% (що є в межах інфляції), найбільше подорожчало вершкове масло — на 40%. Одна із причин подорожчання — суттєвий дефіцит молока-сировини, внаслідок чого середньорічна закупівельна ціна на молокосировину піднялася на 14% проти 2022-го р. За два роки воєнних дій галузь тваринництва зазнала збитків майже на 3 млрд дол. (зруйновні МФТ, знищена с/г техніка та тварини й т.п), що суттєво підірвало потенціал галузі. Підвищення цін на виробничі ресурси (паливо-мастильні матеріали, добрива, електроенергію, ветпрепарати, насіння, засоби захисту рослин, с/г техніку і комплектуючі й т.д.) значно збільшило собівартість молока-сировини”, – сказала Лавренюк.

Попри таку складну ситуацію, у 2023 році молочні ферми завдяки збільшенню надоїв змогли повернутися до рівня постачання молока-сировини на перероблювання , який був до війни. Однак, на жаль, цей ріст не компенсував зменшення виробництва в присадибному секторі, що призвело до значного дефіциту. З урахуванням цієї ситуації ціни на молоко та молочні продукти можуть продовжувати зростати протягом 2024 року.

“Крок зростання очікується в межах інфляції і складе до 10%”, – сказала вона.

Зменшення цін навряд чи відбудеться

Аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі зауважує, що в грудні 2023 року ціни на молоко-сировину в Україні досягли поточних середньоєвропейських рівнів, що спостерігалося на українському ринку у 2020-2021 роках. Він вказує, що чинна закупівельна ціна відповідає балансу попиту і пропозиції сирого молока, що склалося на внутрішньому ринку. Зараз пропозиція молока-сировини в Україні майже рівна попиту молокопереробних підприємств.

Новини за темою  Дощ та мокрий сніг завітають до України цими вихідними – прогноз синоптиків

Зниження цін на молоко-сировину в Україні стримує зростання виробничих витрат молочно-товарних ферм в умовах війни з Росією. Наприклад, на собівартість виробництва молока впливає підвищення цін на паливо та електроенергію.

Новини за темою:  Гороскоп на тиждень 5–11 травня 2025 року: стабільність, переосмислення й нові етапи

Отже, у 2024 році значне зниження цін на українське молоко-сировину малоймовірне, за винятком несподіваних форс-мажорних обставин або недоречних рішень, які можуть кардинально змінити кон’юнктуру ринку, передбачає експерт.

Нагадаємо, приблизно 40% підприємств, що спеціалізуються на виробництві сирого молока, зазнали збитків до початку повномасштабної війни в Україні. В цей момент цей показник зріс до майже 60%.

Виробники свіжих молочних продуктів зазнали впливу зростання цін на молочну сировину, внаслідок чого почали плавно підвищувати ціни на свою продукцію.

В Україні протягом січня-листопада 2023 року було вироблено 6,8 мільйона тонн сирого молока, що на 5,8% менше порівняно з аналогічним періодом попереднього року.

Експорт молочних продуктів з України у вартісній оцінці знизився в 2023 році майже на 30% в порівнянні з 2022 роком, тоді як імпорт збільшився більш як на 15%. Через це торік негативне сальдо експорту-імпорту склало – $77.2 млн, тоді як у попередньому 2022 році показник був позитивним – $28.2 млн.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також