Новини / Думки     10 травня 2018 15:25

Як зменшити термін окупності елеватора та швидше вийти на прибуток


ОЛЕКСАНДР ДЕХТЯРЕНКО, КОМЕРЦІЙНИЙ ДИРЕКТОР ТОВ «ТД «ЮГЕЛЕВАТОР»

Важливий показник, що дозволяє оцінити ефективність нового елеватора, – період окупності інвестицій. Капіталовкладення в будівництво сучасних елеваторів баночного типу мають довгостроковий характер. Вартість сучасного сховища становить від $80 на планову тонну зберігання для фермерських сховищ та до $250 для морських терміналів. Середній термін окупності проекту – три‑чотири роки, у деяких випадках – до двох років. Але це за ідеальних умов – своєчасного фінансування будівництва, вчасного отримання всіх дозвільних документів, якісного сучасного обладнання та автоматизації комплексу, що впливає на собівартість послуг, які надаються, професіоналізму керівництва підприємства і співробітників, перспективності логістики та конкурентності цін на послуги тощо.

Термін окупності залежить від дуже багатьох чинників. Наприклад, від розташування об’єкту і наявності конкурентів, від строку і сезону введення в експлуатацію. При введенні не в сезон виникає проблема з дефіцитом оборотних коштів,  накладні витрати зростають і термін окупності проекту збільшується на один рік. Важливо також, чи будує власник об’єкт з нуля, чи прагне збільшити об’єми зберігання діючого елеватора з готовою інфраструктурою. У такому випадку вартість варіюватиметься в межах $60–80/т зберігання, а термін окупності буде мінімальний, оскільки збільшується потенційний обсяг збуту і кількість культур одночасного зберігання, а кількість співробітників зазвичай не змінюється. Подовжити термін окупності може відсутність під’їзних шляхів, а саме залізничної гілки, бо власник елеватора не зможе швидко і в повному обсязі реалізовувати збережену продукцію. Термін окупності в такому випадку може сягати семи років. Відсуне дату виходу в нуль проекту наявність у його фінансуванні кредитних коштів. Термін окупності залежатиме від умов кредитування, графіка платежів, відсоткової ставки, строків кредитування. Збільшує термін окупність також недозавантаженість елеватора. У такому випадку витрати на електроенергію, газ, зарплату співробітникам, амортизацію, податки тощо будуть, як у завантажених «банках», а тарифи на свої послуги доведеться підвищити, відповідно, елеватор стане менш привабливим для зберігання зерна від третіх осіб.

Щоб об’єкт не був збитковим, йому необхідно робити не менше двох обертів на рік. Для збільшення оборотності багато компаній перелаштовуються на зберігання не лише своїх зернових, а й від третіх осіб. А якщо власник елеватора візьме участь у держпрограмі з компенсації вартості сільгосптехніки та устаткування українського виробництва, то може отримати компенсацію до 25% від вартості обладнання.

Для зберігання ефективніше вибирати культури з високим попитом на світовому ринку та з урахуванням тенденції до збільшення квот поставок українського зерна до Євросоюзу, а саме ріпак, сою, кукурудзу. У світі спостерігається стабільна тенденція до скорочення площ під пшеницею і збільшення під більш маржинальними нішевими культурами – нутом, сочевицею, квасолею та іншими. У великих елеваторів, що входять до складу агрохолдингів, інтерес до нішевих культур невисокий. А от менші можуть заповнити ними свої «банки» в міжсезоння, тим самим збільшити окупність елеватора.

Найбільш маржинальна культура для зберігання – соняшник, його дефіцит на внутрішньому ринку в лютому‑квітні призводить до істотного зростання цін. Чистий дохід на зберіганні від збору врожаю до досягнення максимальної вартості становить близько $30/т. При обсязі зберігання 5000 т прибуток елеватора становитиме $150 000, а це приблизна вартість однієї «банки» на 5000 т без фундаментів і транспортного обладнання.

Зменшити термін окупності елеватора можна за рахунок розширення переліку послуг: від приймання, очищення, сушіння до відвантаження. Як правило, елеватори, що знаходяться в регіонах, де зерно має більшу вологість, зациклені в додаткових послугах. Вони більш успішні у порівнянні з елеваторами, розташованими в південних регіонах, бо в структурі вартості послуг сушіння займає до 40%.

Розцінки на послуги зазвичай розраховують, виходячи з економічної ефективності роботи зернокомплексу, яка залежить від завантаженості виробничих потужностей. Чим більша завантаженість і оборотність, тим привабливіші тарифи має елеватор.

Якщо елеватор повністю автоматизований, то зменшується кількісний склад фахівців, собівартість приймання, зберігання і відвантаження зерна на елеваторі значно менша. Елеватор стає більш привабливим для фермерів, збільшується товарообіг і зменшується термін його окупності.

Читайте також