Новини    14 березня 2024 14:46

Як за місяць змінилися ціни на продукти на українському ринку — Держстат


У лютому 2024 року в Україні спостерігалося подальше зниження цін на крупи та деякі продукти, такі як яйця та свинина, за даними Держстату. Одночасно, вартість деяких овочів, зокрема картоплі, буряків і яблук, зросла.

Основні зміни цін на продукти у лютому 2024 року були наступними:

Подешевшали:

  • Гречані крупи на 3,1% до 28,0 гривень за кілограм.
  • Яйця на 2,8% до 49,6 гривні за десяток.
  • Свинина на 2,7% до 179,8 гривні за кілограм.
  • Горілка на 0,2% до 117,8 гривні за пляшку 0,5 літра.
  • Столові вина українських марок на 0,7% до 110,5 гривень за пляшку 0,7 літра.

Подорожчали:

  • Картопля на 6,0% до 22,8 гривні за кілограм.
  • Буряки на 5,9% до 17,1 гривні за кілограм.
  • Яблука на 5,1% до 23,2 гривні за кілограм.
  • Пиво на 0,3% до 31,9 гривні за пляшку 0,5 літра.
  • Сигарети преміумкласу на 2,4% до 100,1 гривні за пачку.

Отже, можна побачити, що продовжується тенденція зниження цін на деякі продукти харчування, такі як крупи та м’ясо, тоді як ціни на деякі овочі та алкогольні напої підвищилися.

Що відомо про інфляцію в Україні

У січні 2024 року на сповільнення інфляції вплинули декілька фактів, включаючи зменшення загального попиту, яке склало 25% порівняно з рівнем до війни. Про це повідомив доктор економічних наук та ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин.

Згідно з його словами, зниження попиту також було зумовлене війною, масовим виїздом біженців, мобілізацією чоловіків, високим рівнем безробіття (приблизно 20% робочої сили) і жорсткою монетарною політикою НБУ, яка обмежувала зростання кредитування в економіці.

Крім того, перенасичення внутрішнього ринку сільськогосподарською продукцією від рекордного врожаю також вплинуло на зниження рівня інфляції. Внаслідок блокування торговельних маршрутів експорт сільськогосподарської продукції зменшився на 7% за рік. У січні ціни на майже 60% продуктів харчування, за якими ведеться щоденне спостереження, знизилися порівняно з попереднім місяцем. Це стосується таких товарів, як свинина, птиця, курячі яйця, цукор, соняшникова олія, гречка, вівсяні та пшеничні крупи, борошно, макаронні вироби та хліб.

Новини за темою:  Останній день квітня принесе комфортну погоду: де в Україні очікуються дощі

У січні 2024 року інфляція на споживчому ринку порівняно з груднем 2023 року склала 0,4%, а порівняно з січнем 2023 року – 4,7%. Якщо порівняти місячний приріст цін, то інфляція в Україні сповільнилася. Річний рівень інфляції знизився до 4,7% порівняно з 5,1% у грудні 2023 року.

У НБУ передбачають прискорення інфляції. У 2024 році інфляція залишатиметься помірною і повернеться до цільового діапазону у 2025 році. Після середини року вона трохи пришвидшиться через вичерпання ефектів високих минулорічних врожаїв.

Інфляція в єврозоні набуває обертів. У грудні 2023 року інфляція в єврозоні прискорилася до 2,9% у річному вимірі порівняно з 2,4% у листопаді. Це сталося через те, що уряди припинили підтримку високих витрат на енергоносії. Тим часом Європейський центральний банк встановив ціль у 2%.

Нагадаємо, зростання споживчих цін в Україні в січні 2024 року сповільнилося до 4,7%. Це мінімальне значення з листопада 2020 року, коли інфляція становила 3,8%.

Нагадаємо, Національний банк прогнозує, що інфляція помірно пришвидшиться у 2024 році, але вже наступного року увійде до цільового діапазону, знизившись до 5,8%, а у 2026 році – до 5%. Зазначається, що споживча інфляція наприкінці 2023 року сповільнилася до 5,1% у річному вимірі. Це сталося завдяки значній пропозиції харчів, послабленню тиску на витрати бізнесу та збереженню курсової стійкості.

Читайте також: В єврозоні інфляція сповільнилася до мінімуму 2021 року, але є ризик рецесії

Утім, після зниження безпекових ризиків у 2025 році інфляція сповільниться до 5,8% та повернеться до цілі 5% у 2026 році. Цьому сприятимуть як зменшення зовнішнього інфляційного тиску, зокрема через здешевлення енергоносіїв, так і послідовна монетарна політика.

У Нацбанку додали, що важливим завданням регулятора залишатиметься захист привабливості гривневих інструментів – підтримки такого рівня процентних ставок за гривневими депозитами, який убезпечить гривневі заощадження від інфляційного знецінення.

Новини за темою:  Гороскоп на 8 травня: Близнюкам — важливі зустрічі, Терезам — шанс на гармонію

Раніше повідомлялося, що в Україні до мінімуму з початку 2021 року сповільнилося зростання цін. За прогнозами, поступово покращувалися інфляційні очікування.

В Україні прогнозують зниження цін на овочі навесні шляхом надання грантів на закладку садів, ягідників, виноградників та будівництво теплиць тощо. Українські аграрії отримали близько 500 млн грн від держави.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...