Новини    30 травня 2018 16:33

Як використання найсучасніших агротехнологій та сільгосптехніки надає перевагу над конкурентами


Засновник фермерського господарства «Білі роси» Юрій Кобизський – щирий прихильник сучасних інтенсивних методів агрономії. Саме завдяки європейським агрономічним традиціям він зумів вибудувати одне з найефективніших господарств регіону. Почавши з обробки 30 га поблизу селища Понорниця на Чернігівщині, він довів зембанк господарства до теперішніх 4500 га. Спершу вирощував люпин, просо, жито, картоплю. Сьогодні зосередився на соняшнику, кукурудзі, сої та молочному напрямі розведення великої рогатої худоби. Невід’ємними складовими його успіху залишаються високоякісний посівний матеріал, продуктивні засоби захисту рослин і сучасна та надійна сільгосптехніка. Майже весь арсенал навісних агрегатів «Білих рос» складається з продукції LEMKEN.

Як назва вашого підприємства пов’язана з його діяльністю?

Фермерське господарство «Білі роси» було засновано у 2006 році та спеціалізувалося спочатку на вирощуванні картоплі. І свою назву воно отримало, якщо так можна висловитися, «на честь» хвороби, яка знищувала цю культуру, друга її назва – фітофтороз. Наші конкуренти майже не боролися з цим захворюванням, тому й отримували врожаї не більше, ніж в середньому по Україні, – 10 т з гектара. А ми здолали хворобу, і завдяки цьому хазяйнували значно ефективніше: наші врожаї в середньому становили 50–60 т з гектара, скільки збирають в Європі, рекорд господарства – 75 т з гектара.

Завдяки чому вам вдалося здолати цю проблему?

Завдяки сучасним європейським агротехнологіям, у першу чергу регулярним фунгіцидним обробкам. Ми обприскували картоплю чотири‑п’ять разів на тиждень і змогли перемогти фітофтороз. Взагалі сучасне сільське господарство неможливе без регулярного обприскування фунгіцидами, гербіцидами, інсектицидами, стимуляторами росту. Наприклад, озиму пшеницю ми обробляємо не менше 10 разів за сезон.

У чому ви бачите головні переваги європейських агротехнологій над традиційними в Україні?

У німецького фермера, наприклад, землі небагато, найзаможнішим там вважається той, хто обробляє 150–200 га. Тому він вкладає максимум у свою ділянку, аби й отримати з неї максимум. В Україні землі багато, і фермери, принаймні в середині 2000‑х, часто обробляли її поверхнево та отримували мінімум, що могла дати земля. В Європі використовують інтенсивні, а в Україні – екстенсивні методи. Я прихильних інтенсивних агротехнологій. Наприклад, використовую нові гібриди, засоби захисту рослин, щойно вони з’являються на українському ринку. Те саме можу сказати і про сільгосптехніку: намагаюся використовувати найефективніші для нашого клімату, наших ґрунтів агрегати. Вартість препаратів, які ми застосовуємо протягом року, в чотири рази перевищує вартість найдорожчого обприскувача. І довірити вносити ці препарати неякісній техніці – безумство.

Білу росу картоплі ви перемогли ще й завдяки обприскувачам LEMKEN, яких я у вас нарахував дві одиниці?

Коли ми тільки починали боротися з цією хворобою, могли собі дозволити лише старенькі обприскувачі, що вже були у використанні. Але при першій же нагоді придбали обприскувачі LEMKEN: один два роки тому – Primus 45, другий цього року – Primus 10/3500.

Ви одразу відчули переваги якісної техніки?

Звичайно. Обприскування – дуже складна процедура, її не можна робити за цілої низки погодних умов: ані в дощ, ані у вітряну погоду, ані в сильну спеку. Дуже часто доводиться проводити обприскування вночі. Сучасна техніка LEMKEN оснащена новітніми приладами, які дозволяють вносити препарати максимально ефективно. На новому LEMKEN Primus встановлені потужні LED‑фари на штанзі, які б’ють майже на кілометр та дозволяють вночі бачити, як удень, і тим самим контролювати роботу форсунок по всій ширині штанги. Система супутникової навігації дозволяє використовувати опції паралельного водіння та відключення секцій штанги на перекриттях. Усі ці зручності активуються протягом декількох годин на наявному терміналі та потребують дообладнання тільки GPS‑антеною. Програма не дозволить двічі внести засоби захисту рослин на одну ділянку. Це має особливе значення при роботі вночі: якщо механізатор переплутає ділянки і пустить обприскувач на ту, яку щойно обробив, машина автоматично зупинить роботу. Людський фактор зведено до мінімуму. Такі опції були доступні і на обприскувачах попередньої моделі, але потребували додаткового обладнання та більше часу. Нове покоління обприскувачів більш дружнє до користувача. На особливу увагу заслуговує наявна вже в базовій комплектації система циркуляції робочої рідини. Завдяки їй розчин потрапляє на цільову поверхню одразу у потрібній концентрації та одночасно по всій ширині штанги. Цього раніше нам дуже бракувало на Primus 35.

Яка ще техніка LEMKEN є у вашому господарстві?

Дві дискові борони, плуг, культиватор.

На які риси техніки LEMKEN крім технічної досконалості ви б ще звернули увагу?

Надійність і довговічність. Новий обприскувач у нас обробив лише 1000 га, а той, що ми використовуємо два рока, пройшов не менше 10 000, і не викликав жодних дорікань, не було жодних поломок.

А як ви взагалі познайомилися з технікою LEMKEN?

У нас виникла проблема: ми не встигли вчасно зібрати кукурудзу і навесні ґрунт був неякісно підготовлений до посівної, було багато нерівностей на полі. Потрібна була дуже якісна культивація. Ми звернулися до компанії «Агротехсоюз», і вони надали нам безкоштовно на одну добу культиватор LEMKEN Korund. Я побачив, як добре він працює, і зателефонував постачальнику: «Лишайте, будемо брати».

Яку ще допомогу надає вам дилер техніки LEMKEN?

Гарний сервіс, якісні консультації. Якщо сьогодні вдень вийде з ладу запчастина, до ночі її вже замінять. Якщо треба, можуть привезти необхідну деталь навіть вночі. Вони постійно навчають механізаторів, менеджерів, знайомлять не тільки з технікою, а й з її виробниками Наприклад, рік тому вони організували нам поїздку на завод LEMKEN до Німеччини.

Що вам дала поїздка на завод LEMKEN, чого навчила, у чому переконала?

Те, що метал на LEMKEN обробляють дуже якісно, я переконався в себе на полі. Якщо ми купили плуг LEMKEN і я бачу, що його робочі органи цілі після того, як він обробив 10 000 га, мене вже не треба переконувати в перевагах цієї техніки. Але на підприємстві мене вразило те, як його працівники залучені до діяльності компанії, як вони особисто вболівають за результат роботи всього заводу.

Наприклад, на видному місці на заводі LEMKEN знаходиться так званий графік успіху компанії, де відображаються показники її діяльності за тиждень. Кожен працівник може спостерігати за тим, наскільки успішно виконується поставлений план та особисто подавати ініціативи щодо покращення його показників. Насамперед це стосується технічних засобів для полегшення щоденної рутини. Це можуть бути як допоміжне обладнання, інструменти чи тара, так і системи контролю за виконанням тих чи інших робіт. Якщо ініціативи доцільні, їх винахідник отримує заохочення.

ТЕКСТ: АНДРІЙ ПЕТРОВ    ФОТО: ОЛЕКСАНДР ЛАРИЧКІН

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...