Новини / Думки     08 жовтня 2018 10:27

Як оцінити вартість відділення зберігання елеватора під ключ


Запланувавши будівництво елеватора, кожен фермер постає перед питанням оціночної вартості будівництва або його ціни. Результати пошуку інформації показують дуже різні дані: ціна будівництва елеватора на 1 т зберігання коливається від $98 до $220. Натомість при будівництві зернового терміналу йдеться про зовсім інший порядок цифр: $350–400 на тонну зберігання. До цієї суми входять дорогі інфраструктурні складові: зміцнення берегової лінії, навантажувальний кран тощо.

CЕРГІЙ ЧЕРНО, регіональний представник ТОВ«ТД«Югелеватор»

Втім, показник вартості $/т дуже відрізняється не тільки залежно від об’єктивних чинників — таких як технологічні, інфраструктурні, логістичні, організаційні тощо, а й від того, хто надає цифри. Експертів, які озвучують дані, можна умовно розділити на три групи залежно від роду діяльності та досвіду роботи. До першої належать ті, хто продає силоси та елеваторне обладнання, її учасники називають мінімальну цифру — до 100 $/т. До другої — ті, хто брав участь у будівництві елеватора. Вони називають цифру 100–150 $/т. У третій групі — учасники ринку, які планують і контролюють виділені на будівництво фінанси, мають досвід у будівництві зерносховищ і відповідно мають найбільш достовірну інформацію. Їх цифра — 150–250 $/т.

Компанія «Югелеватор» має досвід роботи у будівництві зерносховищ як виробник силосів, транспортного обладнання та металоконструкцій, а також як генеральний підрядник. Відповідно — має досвід у будівництві елеваторів на багатьох етапах зведення об’єкту. Наші фахівці пропонують інвесторам перед початком будівництва визначити, з чого складатиметься відділення зберігання елеватора, яка запланована кількість силосів та їх місткість. Від цього залежить ефективність роботи елеватора. Вибір розміру силосів залежить від багатьох факторів, тому давати універсальну формулу було би некоректно. Проте чим більше силосів у складі елеватора, тим він більш технологічний. Здебільшого це стосується накопичувальних і перевалочних елеваторів. Разом з тим подібний підхід може бути неправильним при формуванні складу елеватора для переробних виробництв.

Для наочності фахівці «Югелеватора» зробили оцінку вартості двох відділень зберігання під ключ, які мають приблизно однакову місткість, але складаються з різних ємностей. Для оцінки взяли відділення зберігання місткістю 30 000 т — це середній розмір елеватора для України. Перший варіант — три силоси по 10 000 т, другий — шість силосів по 5000 т. Для розрахунків вартості обох варіантів взяли середньостатистичні ціни: вартість фундаментів, монтажних робіт, електрочастин, металоконструкцій і доставки на відстань 800 км. На діаграмах відображені частки, які становлять устаткування та будівельно-монтажні роботи у складі вартості будівництва відділення зберігання елеватора під ключ для двох варіантів.

В обох випадках оціночна вартість силосів і транспортуючого обладнання завантаження/розвантаження становить близько 50% від вартості об’єкту зберігання під ключ. Збільшення кількості силосів вдвічі за умови збереження загальної місткості призведе до збільшення вартості відділення зберігання під ключ приблизно на 25–30%.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!