Новини    31 серпня 2018 10:57

Як «Екопел» повертає до тями поля за допомогою агрегатів LEMKEN


На полях підприємства «Екопел» підіймають цілину. Спеціальні агрегати змітають на своєму шляху дерева, висмикують і розбивають кореневища. Земельний банк господарства сягає 2500 га землі. У планах власників досягти показника 4000 га. Це непросто, оскільки розташовані на заході Волині піщані ґрунти поки перебувають у далекому від ідеалу стані. Їм потрібно дати лад, не забуваючи про отримання врожайності, достатньої для нормального розвитку. Тому придбання відразу шести агрегатів виробництва LEMKEN стало важливим кроком у цьому напрямку.

Неідеальні умови

Керівник господарства Денис Агапов відносно нещодавно в аграрному бізнесі. 12 років він пропрацював у IT-сфері. «Екопел» — один із підрозділів успішної української ІТ-компанії, головний офіс якої розташований у Києві. Інвестиції у волинську землю розглядаються як перспективний напрям диверсифікації бізнесу. Сам Агапов виступає у ролі кризового менеджера, оскільки поля, на яких працює «Екопел», не розроблялися впродовж багатьох років. Молодому управлінцю довелося вивчати нову для себе сферу виробництва буквально з нуля.

«Ґрунти у нас далекі від досконалості. Ці піщані ущільнені ґрунти давно не оброблялися. Доводиться руйнувати задерніння, вирішувати проблему великої кількості рослинних решток і водночас провадити правильне внесення мінеральних добрив, — розповідає Агапов. — Ми починали працювати два роки тому винятково тим, що було, — вітчизняною технікою. Десь вдавалося, десь ні, тому питання вибору якісних ґрунтообробних та посівних агрегатів стояло гостро».

Керівник підійшов до справи практично, відвідавши багато сусідніх господарств та польових демонстрацій техніки. Критерії її вибору дещо відрізнялися від традиційних.

«Ви самі бачите, які тут поля — найбільше має площу 83 гектари. А зазвичай 20, 30, 40 гектарів. Потужному трактору із широкозахватним агрегатом там нічого робити, — пояснює заступник директора господарства Петро Петренко. — Нам потрібен був потужний культиватор для основного обробітку ґрунту, хороший передпосівний агрегат та якісна сівалка». Поміркувавши, вирішили, що краще взяти по два агрегати із невеликим захватом — це дало змогу істотно підвищити продуктивність роботи та диверсифікувати ризики, додає він. Петренко працює в аграрній сфері вже впродовж 20 років. Переважно — на чорноземах Центральної України, де найчастіше використовується оранка. За його словами, ця технологія не підходить для ущільнених піщаних ґрунтів Західної Волині. Взагалі ґрунтово-кліматичні умови тут своєрідні.

З одного боку, тут висока середньо-річна кількість опадів, у тому числі впродовж вегетаційного періоду сільгоспкультур. З іншого — їх розподіл нерівномірний. Та сама біда, що і в більшості регіонів України, — з квітня по червень може не випасти ані краплини, а з початку червня і до вересня може заливати ледь не щодня, як це трапилося цього сезону. Тобто потрібно накопичувати вологу в ґрунті з осені та водночас потурбуватися про те, аби її надлишки стікали в нижні шари ґрунту. «Земля повинна бути такою, як суха губка, яку ви опускаєте у відро з водою. Вона її набирає в міру і утримує в собі. Якщо ви опустите у воду вже мокру губку, вона стане непридатною для нормальної роботи», — наводить оригінальне порівняння Агапов. Свого часу він мав змогу переконатися у перевагах технології глибокого розпушення ґрунту у провідних господарствах. «Ми почали працювати за цією технологією та маємо розпушений ґрунт на глибину до 35 сантиметрів, що дає змогу ліквідувати плужну «підошву». Однак у правильно розпушене поле із якісною структурою ґрунту щуп має провалюватися на метр-півтора. І я переконаний, що ми з часом досягнемо такого результату. Разом із підвищенням врожайності та рентабельності виробництва», — вважає керівник господарства.

Приводи для оптимізму

Вказаної мети «Екопел» планує досягти багато в чому завдяки шести агрегатам LEMKEN: двом інтенсивним культиваторам Karat 9/350, двом коротким дисковим боронам Heliodor 9/500 К та двом зерновим сівалкам Compact-Solitair 9/400 HD. Ця техніка з’явилася в господарстві на початку року. Її порекомендував офіційний дилер LEMKEN компанія «Агротерра».

Культиватори LEMKEN Karat відіграють ключову роль при обробітку ґрунту на полях господарства. Їх конструкція передбачає наявність трьох рядів потужних лап, здатних провадити як інтенсивне рихлення ґрунту на глибині до 30 см, так і обробіток стерні від 5 см. За стійками встановлений один ряд зубчастих напівсферичних дисків, які розрівнюють ґрунт, та трубчастопланчатий коток.

Унікальність LEMKEN Karat полягає у тому, що агрегат поєднує в собі можливості стерньового культиватора та глибокорозпушувача, оскільки його лапи рихлять землю, перемішуючи її з рослинними рештками, а отже, гарантовано зривають плужну «підошву», долаючи ущільнення.

У цьому ми мали змогу переконатися особисто в полі, використавши щуп до та після проходу трактора із навісним Karat. Виставлені на максимальну глибину робочі органи дали очікуваний результат — 30 см суцільно розрихленого ґрунту із рівномірними перемішаними рослинними рештками. При цьому агрегат споживає не більше 15 л пального на 1 га за найскладніших умов. Продуктивність роботи LEMKEN Karat 9/350 шириною 3,5 м, за словами Петренка, становить 60–70 га впродовж доби.

Втім, які б відмінні результати не демонстрував цей агрегат, він розрахований на інтенсивний та стерньовий, а не передпосівний обробіток ґрунту. З цією метою на підприємстві придбали дві короткі дискові борони Heliodor із 5-метровим робочим захватом. Їх завдання — дати остаточний лад ґрунту та рослинним залишкам у верхньому шарі ґрунту (глибина обробітку від 5 до 12 см), що дає змогу проводити належну передпосівну підготовку.

Модель має два ряди напівсферичних дисків діаметром 51 см, розташованих у шаховому порядку на відстані 12,5 см і закріплених на пластинчастих пружинних стійках. Розміщення робочих органів виключає забивання й дає змогу витримувати задану глибину обробітку. По собі Heliodor лишає рівненьку дрібногрудкувату поверхню ґрунту, ідеально придатну для висіву, надто таких дрібнонасінних культур, як ріпак. Продуктивність LEMKEN Heliodor 9/500 К досягає 100 га за добу, при цьому витрата пального мінімальна, не перевищує 4 л/га. Усі чотири ґрунтообробні агрегати LEMKEN, які придбав «Екопел», вже мали солідне напрацювання — не були новими. Навесні та влітку вони вже встигли відпрацювати кожен не менш ніж по 400 га, однак їх робочі органи у нормальному стані.

Також підприємство придбало дві нові 4-метрові сівалки Compact-Solitair 9/400 HD, кожна з яких оснащена додатковою бороною Heliodor. Це універсальні посівні агрегати, які можуть застосовуватися відразу ж після проходу культиватора, без проведення передпосівної підготовки, тим самим заощаджувати час і кошти агровиробника.

«Ці сівалки LEMKEN здатні і на більше. В одній з компаній, де я раніше працював, за допомогою Compact-Solitair сіяли просто в подрібнену стерню кукурудзи. Необхідний обробіток провадила сама сівалка за допомогою борони. У нас цей агрегат дає змогу засівати до 60 гектарів на добу, і що важливо — засівати із дотриманням усіх заданих налаштувань», — ділиться заступник директора господарства. Якщо потрібно покласти дрібне насіння ріпака на глибину 2,5 см із заданим інтервалом — він це робить, пшениці на 3,5 см із заданою масою — знову все точно, додає він. Електроніка дає змогу корегувати норму висіву з точністю до кілограма у діапазоні від 1,5 до 300 кг/га, так само як і внесення міндобрив. «Тут дуже цікава конструкція подвійних дискових сошників і продумана система налаштувань. Якщо їх виставити як слід, то якість сівби вже мало залежить від рельєфу чи стану ґрунту. Також ми доставили контроль висіву на кожен сошник», — розповідає Петренко.

Посівний агрегат LEMKEN дає змогу висівати повний спектр основних культур, що вирощує «Екопел». Він досить оригінальний і диктується ґрунтово-кліматичними умовами та потребою у  відновленні ґрунтів. Це ярий та озимий ріпак, озима пшениця і горох. «Я не бачу посівного комплексу преміум-якості, який ми могли б купити за 67 000 євро. Сівалки-конкуренти із аналогічною шириною захвату незрівнянно дорожчі. І головне — проблема якості сівби, як і якості обробітку ґрунту, у нас не стоїть ніколи. Цьому ми маємо завдячувати в тому числі і команді офіційного дилера LEMKEN, — підкреслює Агапов. — Раніше ми не працювали з «Агротерра», і ми дуже приємно здивовані. Оперативність реагування, наявність запчастин, кваліфікація інженерів — усе на висоті».

Після постачання агрегатів фахівці офіційного дилера LEMKEN із власної ініціативи майже тиждень допомагали освоїти придбану техніку, проводячи усі необхідні польові налаштування, додає Петренко.

Особливості технології

Сьогодні у компанії «Екопел» напрацьовується власна ефективна технологія підготовки ґрунту та сівби. Після збирання культури-попередника в поле запускають дискову борону для лущення стерні, а після появи сходів бур’янів та падалиці — культиватор Karat. Поле коткують, аби запобігти втраті вологи, і пускають передпосівну борону Heliodor та сівалку Compact-Solitair — слід у слід. Втім, на частині полів сівалку, оснащену власною бороною, пускають відразу після Karat. Підготовка до весняної посівної передбачає осінній обробіток культиватором Karat, що дає змогу з осені ефективно накопичити у ґрунті достатню кількість вологи. Враховуючи, що в господарстві достатньо тракторів потрібної потужності (окрім 220-сильних New Holland, також 150-сильні ХТЗ та декілька МТЗ), наявність шести агрегатів із невеликим захватом дає змогу працювати у чіткому безперервному ритмі, що позитивно позначається на продуктивності роботи. На думку господарів, комбінація таких агрегатів набагато краща, аніж один широкозахватний агрегат з великою кількістю опцій, який у разі поломки повністю зупиняє виконання агротехнічних операцій і до того ж потребує сильнішого трактора.

Втім, головним критерієм правильності рішення керівництва компанії «Екопел» є стрімке зростання якості ґрунтів та площ, придатних для рослинництва. Потрійна комбінація агрегатів LEMKEN дає змогу привести ще вчора задернені поля до ладу, а надалі — поступово розрихлювати ґрунт, подрібнюючи рослинні рештки, підходячи до стабільного підвищення середньої врожайності основних культур. У компанії переконані, що така увага до обробітку ґрунту та сівби дасть змогу підвищити врожайність принаймні на 25%.

Текст: Ігор Коваленко, Фото: Олександр Ларичкін

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...