Минулого тижня гривня зміцнила свій курс, однак, подальшої девальвації уникнути не вдасться. Відповідну думку висловив кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський у коментарі Delo.ua.
На тижні з 3 по 7 червня попит на валюту значно знизився, проте все одно залишається вищим, ніж зазвичай. Також спостерігається зростання курсу гривні. 5 червня курс гривні на міжбанку зміцнився до 40,12 грн за долар, — зазначив він.
Хмелевський пояснив, що Національний банк України був змушений збільшити обсяг продажу валюти на Міжбанку до $1 млрд. Такі обсяги продажу валюти Нацбанком спостерігалися хіба що на початку війни.
Так, 2024 року середньотижневі обсяги продажу валюти НБУ становили близько $500 млн. До зростання попиту на валюту призвела валютна лібералізація, яку Нацбанк провів на початку травня.
Олександр Хмелевський впевнений, що цього тижня будемо спостерігати зниження курсу гривні. Існує ймовірність, що рекорд 5 червня буде оновлено.
Наступною ціллю є курс 41 грн за долар, який, ймовірно, буде досягнуто в червні, — прогнозує він.
Тоді як начальник департаменту казначейства банку “Глобус” Тарас Лєсовий вважає, що долар буде триматися у проміжку 40-41 грн. Проте й тиск інфляції на ринок через зростання тарифів на електроенергію теж буде відчутним. Щоденні курсові зміни залишаться в межах 0,2-03, грн. А залежно від валюти середня різниця між курсами міжбанку і готівкового ринку становитиме 0,3-0,5 грн. Середні тижневі курсові відхилення — до 2% від початкового курсу тижня.
Банкір упевнений, що поки діє режим “керованої гнучкості”, тож глобальних змін у “системі” ринку не станеться. Головним чином це стосується амплітуди щоденних валютних коливань, різниці між курсами на міжбанку та готівковому ринку, різниці між курсами купівлі/продажу, допустимих меж курсових відхилень тощо. Тому, як і раніше, щоденні хвилеві зміни курсів не будуть загрозливими й навпаки — зміни будуть до міри прогнозованими згідно з активним спадним і висхідним курсовим трендом.
Читайте також: Що буде з курсом долара: що прогнозує український бізнес на рік
Раніше мовилося про те, що курс долара в Україні уперто йде вгору і, навіть коли знижується, то однаково залишається вищим, ніж був раніше. Побито ще один невеселий рекорд – офіційний курс уперше в історії перевищив 39 гривень, ніколи Нацбанк не давав так багато гривень за однодоларову американську банкноту.
Нагадаємо, у НБУ заявили, що Україна протягом березня-квітня отримає 10 млрд доларів міжнародного фінансування. Як повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, фактично ці кошти надійдуть до бюджету та одразу стануть міжнародними резервами.
Так, великий обсяг коштів може призвести до зміни ситуації на ринку та падіння курсу долара.
Читайте також: Долар може зрости до 55 грн вже за п’ять років: прогноз від МВФ
Починаючи з першого грудня 2023 року, Національний банк України анулював всі обмеження для банків та фінансових установ щодо продажу готівкової валюти населенню.
Заходи щодо повернення валютної виручки з-за кордону експортерами аграрної продукції призвело до того, що вона зросла на сотні мільйонів доларів на місяць.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!