Новини / Політика     01 червня 2023 12:12

Введені обмежувальні заходи щодо українського імпорту мають бути скасовані – Сольський


Продовження з боку ЄС заборони на експорт сільськогосподарських культур з України не є розв’язанням проблеми з перенасиченням прикордонних країн українським збіжжям. Натомість таке рішення може лише поглибити проблему.

Про це наголосив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський, виступаючи під час засідання Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства (AgriFish), яка проходить 29-30 травня в Брюсселі, повідомила пресслужба Мінагрополітики.

Він відзначив, що росія обов’язково скористається можливістю ще більше нашкодити Україні і перекриє морські шляхи, як зробила це відразу після рішення ЄС про обмеження.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Наш ворог підступний і воює на всіх фронтах, в тому числі і на продовольчому. Вже 8 травня, одразу після прийняття ЄС рішення про обмеження, росіяни на 10 днів повністю зупинили роботу зернового коридору. Після цього рішення частина портів вже не працюють. Порт Південний заблоковано. Ми маємо розуміти, що продовжуючи заборону, ми автоматично зменшуємо роботу морського зернового коридору. Оскільки росіяни явно цим скористаються і ми відповідно збільшимо проблему, яку нам все рівно прийдеться всім разом вирішувати”, – наголосив міністр.

У своєму виступі Сольський навів цифри, які свідчать, що прикордонні країни, які заборонили  ввезення української сільськогосподарської продукції, насправді у 2022 році зміцнили свій експортний потенціал, наростили внутрішню переробку та підвищили конкурентоспроможність тваринницького комплексу внаслідок імпорту з України. Зокрема, Польща збільшила свій експорт більш ніж на чверть, досягши рекордної позначки – 47,5 млрд. євро. Виробництво м’яса птиці, в тому числі завдяки українському зерну, збільшилося на 7,5%.

“Польща разом з іншими країнами Східної Європи, де введені обмеження, імпортували аграрної продукції (сільськогосподарської та харчової) з України на 7 мільярдів євро. Згідно з експертними оцінками з цього обсягу приблизно 3,5 млрд євро склали зернові та олійні, які після перевантаження були експортовані в інші країни. Якщо ми подивимось на експорт виключно зернових та олійних, то там 80% частка українського транзиту. При цьому експорт агропродуції з цих п’яти країн зріс на 18 мільярдів євро за 2022 рік”, – наголосив Сольський.

Він також відзначив, що у порівнянні з минулим, цього року очікується зменшення на третину обсягів експорту зернових та олійних культур з України до 46 млн тонн за рік. Відтак, Україна зможе експортувати менше зерна ніж торік на 40%.

Сольський підкреслив, що перед прийняттям подібних рішень необхідне проведення досліджень згідно з європейськими правилами.

“Ми абсолютно готові до таких досліджень, і ми просимо ЄС діяти за правилами, які ЄС встановив”, – наголосив він.

Він також відзначив, що рішення мають відповідати положенням Угоди про асоціацію, та законодавству ЄС.

“Політичні аспекти не повинні бути основними і не повинні диктувати такі рішення. Рішення повинні прийматися з урахуванням економічних чинників. Ми закликаємо до індивідуального аналізу та прийняття найбільш ефективних інших рішень”, – звернувся до колег міністр агрополітики України.

“Введені обмежувальні заходи мають бути скасовані. І стійкі рішення мають бути знайдені в консультаціях за участю України. Нам потрібно приймати усі рішення спільно, дотримуючись принципів єдності та режиму внутрішнього ринку ЄС”, – резюмував міністр.

Сольський також закликав європейських колег підтримати ідею, яку озвучили Президент України Володимир Зеленський та Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, про створення консультаційної платформи між Україною і ЄС для забезпечення експорту української аграрної продукції, на якій, за словами Президентки Єврокомісії, буде забезпечено елементи солідарності по повному функціонуванню.

Він подякував 14 міністрам сільського господарства, які підписали лист в якому висловлені зауваження до підходу Єврокомісії до розв’язання питання.

Як Єврокомісія підтримує країни ЄС

Нагадаємо, Європейська комісія заборонила імпорт чотирьох українських агропродуктів до п’яти держав ЄС – Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Заборона на імпорт стосується чотирьох сільськогосподарських продуктів – пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику. Вона спрямована на “усунення логістичних проблем”, пов’язаних із цими товарами в Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

Читайте також: Єврокомісія може повернути квоти на імпорт яєць, м`яса і заморожених фруктів з України

Заходи набули чинності 2 травня і триватимуть до 5 червня 2023 року. У цей період товари можуть імпортуватись у всі держави ЄС, окрім згаданих п’яти. Водночас через їхню територію може здійснюватись транзит української продукції.

Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща і Словаччина пообіцяли скасувати свої односторонні заходи щодо української агропродукції.

Окрім того, виконавчий орган ЄС підтвердив надання фінансової підтримки європейських фермерів, рішення щодо якої буде ухвалене пізніше. Також будуть ухвалені заходи для полегшення транзиту українського зерна через “шляхи солідарності” до інших держав-членів ЄС та третіх країн.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також