Новини / Думки     01 березня 2018 09:39

Встигнути до врожаю


 

АБИ ВЧАСНО ЗБУДУВАТИ ЕЛЕВАВАТОР І НЕ ВТРАТИТИ ІНВЕСТИЦІЙ, ТРЕБА ПРАВИЛЬНО РОЗРАХУВАТИ ПОЧАТОК ЙОГО БУДІВНИЦТВА

Будь-який розсудливий господар при плануванні будівництва елеватора керуватиметься тим, що об’єкт потрібно запустити в найвигідніший період, а саме до нового врожаю зернових і олійних культур. Інакше існує ризик, що об’єкт зависне між сезонами, а інвестор — заморозить кошти. Увесь виробничий процес потрібно розбити на етапи, чітко визначити їх початок і завершення.

Перший етап — створення проекту. Його тривалість залежить від потужності елеватора. Наприклад, для об’єкту ємністю одночасного зберігання 50 000–100 000 т проект виготовляється чотири-п’ять місяців з проходженням експертизи. Оптимальний термін початку розробки проекту — середина-кінець осені.

Обираючи проектну організацію, варто звернути увагу на репутацію компанії, кількість реалізованих нею проектів. Проектант повинен мати досвід саме у будівництві елеваторів і досконало розбиратися в обладнанні, яке він планує використати на об’єкті. Оптимальний варіант для замовника — знайти компанію, яка і проектує елеватори, і займається виготовленням обладнанням до них. У такому випадку проектант, що досконало знає обладнання, зможе оптимізувати технологічну схему елеватора. У кінцевому результаті це зменшить витрати на будівництво об’єкта.

Не менш важливо при виборі проектної організації звернути увагу на вартість її послуг. Якщо вона значно нижча ринкової, то існує ризик, що замовник отримає не повний проект, що може призвести до помилок на етапі будівництва та монтажу.

Другий етап — будівельні роботи та замовлення обладнання. Будівельні роботи та виготовлення обладнання для елеватора потужністю 50 000–100 000 т займе три-чотири місяці, котрі повинні починатися одночасно. Аби закінчити роботи до початку збору урожаю, стартувати треба наприкінці зими.

Наступний етап – монтаж обладнання, який можна робити наприкінці будівельних робіт.

Останній етап — введення в експлуатацію. Його тривалість залежить від класу наслідків об’єкта, їх є три — С1, С2 і С3. Якщо об’єкт належить до категорії С1, він вводиться в експлуатацію без експертизи протягом десяти робочих днів. Для введення об’єктів категорій С2 і С3 потрібна експертиза, а її проведення може потребувати до двох місяців.

Зазвичай розробка проекту починається після мінімальної передоплати. Умови виготовлення обладнання — предмет домовленостей. Ми розуміємо, що не всі клієнти готові одразу профінансувати 50% чи 80%. Тому з кожним клієнтом наша компанія має індивідуальні домовленості, розробляємо гнучкий графік оплати, а передоплата може становити від 20%, залежно від загального проекту. Остаточні взаєморозрахунки можна зробити тоді, коли обладнання буде повністю змонтоване.

Дуже суттєвою допомогою аграріям є програма часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва,  яку ініціювало Міністерство аграрної політики України. При купівлі обладнання у заводу-виробника ТОВ «ТД «Югелеватор» аграрії можуть повернути 20% коштів від вартості обладнання. Крім того, нашим партнерам ми можемо запропонувати скористатися фінансовою програмою ТОВ «ТД ««Югелеватор» та отримати у Кредобанку кредит на умовах 14–18% річних залежно від першого внеску за обладнання і терміну кредитування.

Важливий момент, на якому варто закцентувати увагу, — розрахунок інвестицій. Помилки на різних етапах будівництва елеватора призводять не лише до відтермінування його запуску, а й до удорожчання проекту в цілому. Тому перед початком робіт варто зробити запит на комерційну пропозицію кільком виробникам обладнання, проектним, монтажним і будівельним організаціям, щоб правильно оцінити обсяг інвестицій. Також потрібно врахувати ризики валютних коливань, які впливають на вартість обладнання. Маючи загальну вартість проекту, треба зіставити її з обсягом інвестиційних коштів, які є в наявності, та визначити, як здійснювати будівництво — поетапно чи все відразу, власними коштами чи із залученням позикових.

Не раджу купувати окремі частини обладнання у різних виробників, орієнтуючись тільки на ціну. Щоб обладнання було оптимально підібрано і утворювало злагоджену виробничу лінію, та щоб не було зайвих витрат, а робота завершена вчасно, раджу замовити його виготовлення та монтаж під ключ у одного виробника і заздалегідь.

ВІТАЛІЙ РЯБЧЕНКО, КЕРІВНИК ВІДДІЛУ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТОВ «ТД «ЮГЕЛЕВАТОР»