Новини / Ринок землі     18 серпня 2020 11:05

Vkursi Zemli: огляд нового сервісу земельної аналітики для агробізнесу

Яким чином платформа Vkursi Zemli скорочує отримання актуальних даних для управління земельним банком з місяців до декількох хвилин і заощаджує користувачу значні кошти

З квітня 2020 року українські аграрії можуть отримувати аналітику та дані для управління земельним банком через сервіс Vkursi Zemli — платформу, що використовує дані з державних реєстрів та відкритих джерел для проведення земельного аудиту та формування аналітики про земельний банк агровиробників у розрізі земельних ділянок, їх власників та користувачів, а також оцінки конкурентів.

Про особливості та переваги користування платформою розповів Роман Граб, керівник проєкту Vkursi Agro, в минулому — експерт із земельних питань УКАБ та Світового банку.

Що болить українським землевласникам та землекористувачам?

В Україні досі зберігається хаос у землекористуванні, незважаючи на функціонування з 2013 року електронної публічної кадастрової карти та регулярного внесення змін до земельного законодавства. Прояви такої невпорядкованості ми бачимо у рейдерстві, так званій шахматці, конфліктах агробізнесу з пайовиками, помилках у Державному земельному кадастрі та складності захисту своїх прав на землю і часто неможливості забезпечити належне юридичне оформлення земельних ділянок протягом років. Проблема — в поганому обліку земель, як з боку держави, так і у бізнес-середовищі. Земельний кадастр досі наповнений приблизно на 75%, публічна кадастрова карта морально застаріла, ділянки громадян накладаються одна на одну, опиняються в річках та на дорогах, а інформація про власника може бути відсутня або неактуальна протягом років. Потрібні учасникам агроринку відомості про земельні ділянки, їх власників та користувачів містяться в різних реєстрах — ДРРП, ДЗК, ЄДР та мають різні можливості для доступу.

Це створює труднощі з їх отриманням, обробкою та аналізом, особливо коли потрібно контролювати одразу велику кількість земельних ділянок. Що стосується агробізнесу, то компаній, які достеменно знають свою площу в обробітку та ведуть автоматизований облік та управління землею, можна перерахувати на пальцях. У більшості ж випадків аграрії мають проблеми, пов’язані з наявністю помилкових відомостей у своїх базах даних. Особливо коли весь облік ведеться в різних системах: частина — в 1С, ще частина — у таблицях Excel, інші відомості — у пам’яті агронома, який домовився про обмін ділянками без документів.

Помиляються і реєстратори. Помилки накопичуються і можуть роками кочувати з однієї таблиці до іншої. Часто договори оренди просто не реєструються, не ведеться належний моніторинг змін власників ділянок. Це призводить до невідповідності внутрішнього обліку та даних державних реєстрів, що у свою чергу створює ризики втрати частини земельного банку, рейдерства та фінансових збитків.

Один із прикладів накладання ділянок на кадастровій карті

Отримання відомостей про ділянки з державних реєстрів

Через Vkursi Zemli ми допомагаємо агробізнесу розв’язувати проблеми з обліком та управлінням землею. Для цього передусім потрібні точні та актуальні відомості про земельні ділянки.

Необхідну агробізнесу інформацію можна умовно розділити на такі блоки:

  • відомості про характеристики земельних ділянок (площа, цільове призначення, НГО тощо);
  • відомості про власників;
  • відомості про право користування і користувачів;
  • обмеження та обтяження на земельні ділянки;
  • просторова інформація (координати, місцезнаходження).

Ключові відомості про земельні ділянки та джерела їх отримання в Україні

Сьогодні для отримання цих даних є три шляхи.

Перший — самостійно за допомогою електронного підпису (КЕП) замовляти щоразу витяги з різних реєстрів. Звичайно, це не безкоштовно. Далі їх необхідно опрацювати, систематизувати та перенести у свої системи обліку. Якщо потрібні ще й мапи, їх доведеться малювати власноруч у ГІС.

Інший підхід — скористатися каналом API для отримання даних з реєстру одразу в електронній формі. На жаль, не в усіх реєстрів така можливість існує. Це теж, до речі, не безкоштовно. Потім необхідно придбати або написати програмне забезпечення, навчитися з ним працювати та налаштувати його під свої потреби. Далі потрібно навчитися нормалізувати дані, які отримуються по API, а це той ще виклик. На все це доведеться витратити декілька років і чималу суму коштів. Лише найбільші аграрні компанії можуть собі це дозволити.

Третій підхід — використовувати сервіси, які вже пройшли попередньо окреслений шлях. Вони працюють з державними реєстрами напряму, можуть та вміють отримувати необхідні дані великими масивами, нормалізувати їх, аналізувати та відображати в коректній формі.

Так функціонує наш сервіс Vkursi Zemli.

На отримання інформації нам потрібні не місяці, як при ручному підході, а декілька хвилин. Також це банально дешевше — витяг тільки з одного ДРРП коштує 30 гривень, тоді як у нас вартість інформації про ділянку одразу з декількох реєстрів в рази нижча. Це досягається завдяки унікальним технічним рішенням команди розробників, а також тому, що ми — найбільший клієнт Міністерства юстиції України із закупівлі даних через API і для нас вартість даних нижча, ніж для разових замовлень витягів.

Як працює Vkursi Zemli?

Уся інформація з державних реєстрів обробляється нашими алгоритмами та виводиться на управлінську панель користувача. Аграрій може побачити загальну картину на BI-дашбордах, аналізувати окремі блоки інформації, які його цікавлять, або експортувати дані у форматі таблиць, PDF-звітів або карт у форматах json, kml, shapefile. Усе залежить від завдань, які потрібно вирішити користувачу.

Потреби агробізнесу ми умовно розділяємо на технічні та управлінські завдання. Для спеціалістів земельної служби, які виконують повсякденну роботу з адміністрування земельного банку, важливо контролювати правильність та актуальність обліку, виявляти можливі помилки, незареєстровані або непродовжені договори, ділянки у своїх полях, які за документами орендує інший контрагент, тощо. Їм потрібні точні параметри та атрибути ділянок, їх площа, НГО, терміни дії договорів у зручному для систематизації форматі таблиць Excel, карт з нанесеними ділянками, списків тощо. З такими відомостями користувач може працювати в нашому інтерфейсі або імпортувати у власні ГІС, облікові системи чи скористатися відкритим API та отримувати всю інформацію напряму в існуючу систему.

Читайте: Інвентаризацію державних земель завершать до 21 вересня 2020 року

Ми також реалізували інструменти аналізу земель за адміністративно-територіальною одиницею (кодом КОАТУУ), певною зоною, яку користувач сам може визначити на інтерактивній мапі, або за конкретною юридичною особою з її підрозділами. Наприклад, потрібні відомості про всі ділянки, які орендує компанія. Користувач вказує код ЄДРПОУ компанії і за декілька хвилин має повні відомості щодо кожної ділянки, яку ця компанія орендує. Також інформацію про ділянки можна отримувати окремо за кадастровим номером або аналітику про весь масив у цілому відповідно до реєстрів ДРРП, ДЗК, Реєстру судових рішень тощо.

Візуалізація ділянок на тематичних картах Vkursi Zemli

Цінним також є те, що ми порівнюємо інформацію з багатьох реєстрів, пріоритезуючи її. Відомості про власників та користувачів ділянок у кадастрі можуть відрізнятися від даних у Державному реєстрі речових прав, а в самому Реєстрі речових прав відсутні відомості про реєстрацію договорів оренди земель сільгосппризначення до 01.01.2013 року. Аналогічно є розбіжності у площі ділянок. Ліквідувати такі невідповідності мала б держава, але цього не відбувається. Тому,щоб агробізнес оперував максимально точну та актуальну інформацію, наші алгоритми зіставляють та перевіряють дані різних реєстрів.

Що стосується управлінських завдань, сюди можна віднести конкурентну розвідку, контроль співробітників та оцінку ефективності власного землекористування.

Земля — ключовий ресурс агробізнесу. Два сусідніх господарства не конкурують за те, кому і за якою ціною продати зерно, вони конкурують за землю та людей, які володіють ділянками та здають їх в оренду. Рівень конкуренції зростає постійно, а поширення рейдерства саме в земельній сфері — наочний показник того, наскільки гострою є конкурентна боротьба.

Агровиробники мають працювати з інформацією про своїх колег-сусідів. Хто власники ділянок, які обробляє конкурент? Чи є зареєстровані договори оренди і на який строк вони укладені? Ми створили можливість збирати дані не лише про окремого контрагента, а й щодо всіх компаній, фізосіб, державних і комунальних підприємств у конкретному селі, місті чи районі.

Сервіс дозволяє отримувати інформацію про земельний банк будь-якої компанії в Україні…

Аналітика за регіоном — суперефективний управлінський інструмент. За один раз ви перевіряєте свою компанію, правильність і актуальність даних вашого обліку. А заразом отримуєте іншу інформацію у зоні інтересу, в межах окремих сільрад або ОТГ. На основі отриманої інформації проводиться аналіз конкурентного середовища та пошук можливостей розширення земельного банку за рахунок вільних земель.

Ми даємо керівнику ефективний інструмент контролю роботи співробітників. Наприклад, щоб перевірити правильність внесених відомостей до договору, дати реєстрації та термінів закінчення, тощо. Помилки в цих даних ведуть до порушень умов договору, ризику втрати ділянок. Нерідкі ситуації, коли спеціаліст земельного відділу підприємства виконує свої обов’язки, дбаючи при цьому про власні інтереси. Іноді чуємо від власників про те, як вони виявляли у штаті нечесних спеціалістів, які, контактуючи з літніми пайовиками, за певну плату набували право спадкування цих ділянок. Згідно із законом зміна власника не тягне за собою зміну умов договору оренди, тому ці дії можуть довго залишатися непоміченими, поки одного разу успадкований масив не виводиться з обігу після закінчення термінів оренди, або вартість його оренди різко збільшується.

…та інформацію про терміни закінчення дії договорів оренди на земельні ділянки

Також ми створили функцію моніторингу речових прав. Можна поставити на контроль свої юридичні особи за кодами ЄДРПОУ й отримувати сповіщення за обраного типу змін,для того щоб мінімізувати ризики рейдерства. І якщо в реєстрах будуть відбуватися несанкціоновані зміни, ви отримаєте сповіщення про це і матимете шанс зупинити незаконні дії на самому початку.

Інструмент для громад

Окрім агрокомпаній Vkursi Zemli можуть використовувати банки, страхові компанії, дистриб’ютори, ОТГ.

Для прийняття рішення про видачу кредитів агробізнесу фінустановам потрібно підтвердити земельний банк своїх клієнтів. З нашим сервісом це зробити дуже просто. Разом із землею вони отримують інформацію про наявність судових позовів чи обтяжень на майно компанії, можуть проводити моніторинг фінансових результатів. Дистриб’юторам, які видають аграрні розписки, важливо аналізувати заставне майно, моніторити вже видані аграрні розписки.

ОТГ можуть стежити та боротися з фактами несанкціонованого обробітку та збільшувати наповнення бюджету за рахунок оренди та податків.

Плани

Ми будемо збільшувати кількість джерел інформації (додаткові реєстри та кадастри, нові функції для аналізу та імпорту власних даних) і працювати над збільшенням зручності інтерфейсу.

Плануємо доопрацювання блоку картографії, щоб користувачі могли завантажити контури своїх полів на платформу. Це дозволить бачити консолідацію оброблюваних ділянок, обміни, суміжних землекористувачів, самозахвати, технічні втрати тощо.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що портал Vkursi Zemli розпочав роботу у травні 2020 року.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також