Новини / Думки     27 жовтня 2018 10:02

Виробникам та експортерам зерна цього року доведеться діяти в жорстких умовах


Міріам Морат, старший економічний аналітик International Grains Council

Світовий зерновий ринок цього року вийшов зі стану спокою та збалансованості, які спостерігалися в останнє п’ятиріччя. Ми вже бачимо велику волатильність на окремих ринках, яка лише підсилюється ускладненням торговельних відносин між США та Китаєм.

Несприятливі погодні умови в основних країнах — експортерах пшениці призведуть до того, що загальна пропозиція культури зменшиться приблизно на 5%, а перехідні світові запаси становитимуть близько 240 млн т. При цьому споживання буде поступово зростати.

Такий рівень світових запасів пшениці не можна назвати критичним, хоча цей показник найменший за останні шість років. Що особливо важливо — запаси будуть знижуватися саме в основних експортерів пшениці, що, безумовно, вплине на стан світової торгівлі культурою в цілому. Можливо, додадуть напруги наміри Китаю збільшити власні запаси пшениці, але до цього треба підходити обережно — адже обсяг перехідних запасів КНР завжди важко оцінити.

Зараз одночасно формується картина зернового ринку відразу на два маркетингових роки —2018/2019 та 2019/2020.

У Чорноморському регіоні картина дещо спокійніша — на фоні очікуваного зменшення врожайності пшениці у Росії зараз підвищені прогнози валового збору культури для України.

Що стосується кукурудзи, занепокоєння викликає лише різке зниження врожаю у країнах ЄС, де внаслідок тривалої посухи склалися вкрай несприятливі для цієї культури умови. Але в цілому пропозиція кукурудзи на світовому ринку буде збільшуватися, у тому числі за рахунок гарного врожаю у Чорноморському регіоні. Це буде найпопулярніша пропозиція кормового зерна з країн, розташованих навколо Чорного моря, в першу чергу для України.

Ми очікуємо, що основні експортери кукурудзи запропонують на світовому ринку 56 млн т цього виду зерна. Це значно менше, ніж у рекордному 2016/2017 маркетинговому році (80 млн т). Однак протягом місяця прогноз був підвищений на 7 млн т, і надалі він може бути переглянутий також у бік збільшення. Наприклад, зараз постійно зростають прогнози щодо кукурудзи в Україні.

Також не повинно виникнути ускладнень із продажем врожаю кукурудзи — збут буде забезпечений за рахунок зростаючого попиту на кормові культури у країнах Азії. Хоча нещодавно Китай виступив із заявою про намір скоротити перехідні запаси кукурудзи, але поки важко оцінити, як це вплине на стан світової торгівлі. Слід пам’ятати і про значний недобір культури в європейських країнах, тобто будуть діяти два різноспрямовані фактори.

На ринок ячменю впливають одразу декілька трендів. Так, останніми роками спостерігається поступове зниження виробництва ячменю в основних експортерів культури, а цього року додалися вкрай несприятливі погодні умови навесні та влітку. Це особливо торкнулося країн ЄС, Росії та України — ми постійно знижуємо прогнози щодо пропозиції культури з цих регіонів, а прогнози щодо врожаю ячменю в Австралії поки досить суперечливі.

Разом з тим зменшення пропозиції спричинило зростання цін на ячмінь і зробило його привабливим для фермерів.

Але попит з боку країн Азії на цю кормову культуру постійно падає, бо відбувається заміщення його більш доступною кукурудзою. За нашими прогнозами, внаслідок цього споживання ячменю на світовому ринку впаде до 23-річного мінімуму.

На противагу цьому тренду може стати зростання споживання ячменю у Китаї, який буде шукати заміну для сорго, що традиційно імпортується у КНР із США.

Зернові ринки цього року будуть дуже цікавими для аналітиків, але складними для фермерів і трейдерів, які вимушені діяти в умовах нестабільності попиту та цін.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!