Новини / Думки     27 січня 2021 13:25

Віктор Грищук: аграрії чекають на роз’яснення щодо відкриття ринку землі

Фермер з Запорізької області розповів про шпарини у земельному законодавстві, які треба врегулювати перед відкриттям ринку

Поки в київських кабінетах формують цінники на землю, аграрії чекають роз’яснень та вирішень проблем галузі. Таку думку висловив член ради Громадської спілки «Аграрний союз України» з Василівського району Запорізької області Віктор Грищук.

Фермер займається сільгоспвиробництвом вже більше 20 років і наразі у родини Грищуків в оренді перебуває майже 1 000 га орної землі на якій вирощуються соняшник, кукурудза та зернобобові.

Вже з 1 липня 2021 року життя аграріїв зміниться – до звичних турбот додасться відкриття ринку землі. За словами Віктора Грищука вся земля у їхньому господарстві орендована, а 75% – у довгостроковій оренді. Якщо хтось і виявить бажання сьогодні та наполягатиме на продажу то згідно з чинним законодавством в пріоритеті є орендар за умови якщо він обробляє цю землю. Проте поки це домовленість на взаємній довірі орендодавця та орендаря.

«Нас всіх, хто обробляє землю, бентежить невідомість. Ми фактично не так боїмося відкриття ринку землі, як того що на перші 3 роки реформи пріоритетне право на першочерговий викуп має орендар як фізична особа. А зараз орендарем є юридичні особи, себто наші господарства. Ось вам і шпарина, де можемо отримати велику проблему. Звичайно її можна запобігти делегувавши через нотаріуса пріоритетне право на викуп мені або членам моєї сім’ї. Проте максимальна площа, яку може купити фізична особа – 100 га, але ж обробляємо ми набагато більше», – сказав Віктор Грищук.

Перш ніж починати обирати ділянку землі та накопичувати гроші потрібно врахувати й численні обмеження на її купівлю. Крім того, встановлено і мінімальну вартість земельної ділянки. Вона у всіх областях різна.

ЧитайтеФермери ЄС вимагають від урядів введення протекціоністських заходів

«За попередньою інформацією в середньому земля в нашому регіоні коштуватиме $1000 за га і ця ціна абсолютно прийнятна. Проблема, що обігових коштів на купівлю ані в мене, ані в моїх сусідів немає. Крім того дуже багато поки що помилок у Держгеокадастрі – часті випадки накладання однієї межі на іншу, це питання поки не вирішено. Не відомо як бути з польовими дорогами, полезахисними лісосмугами. Друге питання, як сформувати консолідовані єдині польові масиви, тому що всі поля як ми бачимо розпайовані на клаптики. Поки більше питань ніж відповідей», – резюмував аграрій.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що для запуску ринку землі потрібні ще 4 закони і 50 підзаконних актів.

Фото: Facebook

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також