Новини / Ринок землі     21 лютого 2024 12:33

В ЄС залишаються незрозумілими обсяги продажу землі в Україні — ВАР


Для європейських фермерів незрозумілий початок другого етапу земельної реформи в Україні, який включає продаж до 10 тисяч гектарів землі одній особі. Про це повідомив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради, Денис Марчук, за даними пресслужби ГС “Всеукраїнська Аграрна Рада”.

“Ми вже створюємо конкуренцію ЄС по агропродукції, хоча в нас є малий та середній бізнес. В Україні розпочався другий етап земельної реформи: з 1 січня 2024 року дозволили реалізацію по 10 тис. га в одні руки. Для європейців це незрозуміло, там таких земельних масивів ніхто не продає”, – заявив Марчук.

Він пояснив, що продаж великих земельних ділянок сприяє формуванню великих аграрних компаній, які будуть інтенсивно входити на європейський ринок, що, своєю чергою, стане проблемою для польських, румунських, німецьких та французьких фермерів.

“Фермери в ЄС бастують не тільки в Польщі, що свідчить про проблеми в аграрній галузі Європи. Всередині єврозони йде реформування, в цей час Україна євроінтегрується, що викликає суперечності. По-перше, собівартість продукції рослинництва в ЄС вища через вимоги Green Deal. Європейські фермери прагнуть компенсацій, а субсидії скорочують. Євроінтеграція України в таких умовах ускладнюється”, – зазначив Марчук.

Отже, на його думку, наразі важливо відкласти рішення щодо збільшення лімітів на кілька років після закінчення війни.

“Це потрібно перш за все для того, щоб підтримати малий та середній аграрний бізнес саме в Україні. Багато товаровиробників на війні, багато хто працює у збиток, а ми даємо поштовх для формування великих латифундій, продаючи землю великими масивами”, – підсумував заступник голови ВАР.

Щодо врегулювання конфлікту щодо експорту українського зерна, який виник між Польщею та Україною, Європейська комісія проведе зустріч Координаційної платформи.

Новини за темою:  Погода 28 квітня: Україну чекають нічні заморозки до -5° та денне потепління до +19°

Читайте також: Огляд земельного законодавства

Довідка. Ринок землі в Україні офіційно стартував 1 липня 2021 року. З 1 січня 2024 року почався новий етап земельної реформи. Тепер юридичні особи мають право купувати сільськогосподарську землю. Продаж дозволяється лише на приватні ділянки не більше 10 тисяч гектарів. При цьому продаж комунальної та державної землі залишається забороненим.

Середньозважена ціна на сільськогосподарську землю у 2023 році зросла на 8,3%, випередивши річні темпи інфляції в Україні. Таким чином, номінальна капіталізація ринку землі за підсумками минулого року збільшилась на 89,9 млрд гривень, а з моменту відкриття ринку землі – на 179 млрд гривень.

Нагадаємо, нині 77%, або 32,9 млн га сільськогосподарських земельних ділянок зареєстровано в Дерземкадастрі. В обігу знаходиться 1,05% від загальної площі сільгоспземель, розповів віцепрезидент Київської школи економіки, керівник проєкту “Земля незламності” Олег Нів’євський.

Українці можуть подарувати землю, що знаходиться в їхній власності, іншим особам. Одначе, дарування землі має певні обмеження. Власник може передати ділянку в дарунок не кожному, повідомили у Земельному фонді України. В Україні, відповідно до закону, земля може переходити у власність від одних осіб до інших.

Втрати ринку землі від повномасштабного вторгнення склали $325 мільйонів або 12,4 мільярда гривень. Агресивні дії Росії призвели до невиконання 120 тисяч угод на площі 355,5 тисяч гектарів, як повідомляється в новому аналітичному огляді ринку земель України, підготовленому KSE Агроцентром за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку — АГРО.

В Україні відкрився ринок землі для юридичних осіб. А від початку другого етапу земельної реформи, з 1 січня 2024 року, подорожчали українські землі сільгосппризначення. Експерти розповіли виданню Фокус про процедуру купівлі землі і чи активно її купують агрохолдинги і фермерські господарства.

Новини за темою:  Сонячна погода нарешті повертається: детальний прогноз на 21 травня

З 1 січня 2024 року настав другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати у власність в одні руки не більше 10 тис. га. Очікуваний вплив від цього на розвиток економіки коливається в діапазоні 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних 3-х років.

За підрахунками експертів 187,7 тис. угод купівлі-продажу було укладено з моменту відкриття земельного ринку до листопада 2023 року.

У порівнянні з 2022 роком — ринок зріс на 58%, водночас четвертий квартал перевищив всі попередні квартали 2023 року. Обсяг ринку все ще майже на 40% менший, ніж до повномасштабного вторгнення. Ситуація значно відрізняється між регіонами, в деяких регіонах обсяг ринку перевищує показники до вторгнення, мовиться у квартальному огляді земельного ринку, підготовленому KSE.

Маргарита Юзяк

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також