Новини / Аналітика     13 травня 2024 16:48

В Україні різко підскочив експорт зерна

У першому кварталі цього року експорт зерна з Чорного моря навіть перевищив довоєнний рівень

Україна змогла викинути російський флот із Чорного моря, що забезпечило безперешкодний прохід кораблів з українською агропродукцією. У результаті експорт зерна та олійних культур наближається до довоєнного рівня, передає unian.ua.

Видання The New York Times інформувало, що за минулі шість місяців Україна експортувала 27,6 мільйона метричних тонн зерна та олійних культур через Чорне море. Це всього на 0,2 мільйона тонн менше від середнього обсягу експорту за аналогічний період із 2018 до 2021 року, до початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

У першому кварталі цього року експорт зерна з Чорного моря навіть перевищив довоєнний рівень. Оцінки експорту зерна та олійних культур, зроблені київською інвестиційною компанією Dragon Capital, і дані про кількість суден із зерном, що прибувають в українські порти, вказують на аналогічні тенденції.

Сел Гілберті, глава американської компанії Teucrium Trading, сказав, що заяви українських посадовців про те, що експорт зерна морем наблизився до довоєнного рівня, були “точними”.

Україна, як і раніше, стикається з низкою проблем, які можуть завадити експорту зерна стабілізуватися на довоєнному рівні, включно з триваючими російськими атаками на портові споруди та меншим урожаєм цього року. Міністерство сільського господарства США очікує, що в найближчому майбутньому експорт українського зерна скоротиться.

Однак аналітики стверджують, що загальна ситуація покращується, зазначаючи, що вантажні компанії прагнуть відправляти українське зерно, попри війну. Забезпечення високого потоку експорту зерна є стратегічною необхідністю для України. Таріел Хаджішвілі, голова ТОВ “Новік”, сказав, що “очевидно, що без експорту зерна” економіка країни буде борсатися.

За даними Lloyd’s List, у березні кількість прибуттів зернових суден у три порти Одеської області – Одесу, Південний і Чорноморськ – збільшилася до 231 з п’яти у вересні.

Новини за темою:  Астарта збільшила експорт цукру в 4 рази у 2024 році: результати та плани агрохолдингу

Цьому зростанню сприяли угоди, які Україна уклала зі світовими страховиками, щоб забезпечити страхування суден. Гілберті з Teucrium Trading каже, що Москва також зацікавлена в тому, щоб бойові дії не поширилися на Чорне море, оскільки вона також використовує його для експорту товарів.

Сьогодні Україна може використовувати тільки порти Одеської області для відвантаження зерна морем. Попри це, щомісяця відвантажуючи в середньому 4,1 мільйона метричних тонн зерна та олійних культур, ці три порти зараз близькі до довоєнних обсягів морського експорту.

Восени компанія Dragon Capital підрахувала, що повернення до повноцінної роботи Одеських портів може додати кілька відсоткових пунктів до зростання валового внутрішнього продукту України цьогоріч, який, за її прогнозами, становитиме 4%. Однак аналітики попереджають, що початковий успіх нового судноплавного маршруту України може виявитися недовгим через постійні удари з боку РФ.

У серпні 2023 року ВМС ЗСУ повідомили про відкриття тимчасового маршруту для цивільних суден у напрямку портів Одеси. У вересні тимчасовим коридором зайшли два перших судна під навантаження зерном.

Заблокувати експорт зерна Росії не вдалося. Завдяки неодноразовим ударам по російському флоту, Україна змогла використовувати Чорноморський зерновий коридор для цивільних цілей.

Нагадаємо, сільгоспвиробники з Дніпропетровської області отримали дозвіл на проведення цілодобової сівби під урожай-2024 без обмежень через комендантську годину.

У південних регіонах України (Херсонщина, Одещина та Миколаївщина) аграрії минулого тижня почали контрактувати пальне під посівну.

На Одещині аграрії вже розпочали третю весняну посівну в умовах збройної агресії рф. Відповідно до структури посівних площ під урожай 2024 року необхідно посіяти 789,4 тис. га ярих сільськогосподарських культур, поінформували у Департаменті аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА.

Новини за темою:  Ціни на пальне 5 травня 2025: на скільки подорожчали бензин, дизель і газ на заправках

Читайте також: Серед головних викликів посівної 2024 року: нестача кадрів та саперів

Варто зазначити, що у 2024 році будуть збільшені, у порівнянні з минулим роком, посівні площі зернових, технічних, овочевих, баштанних та кормових культур.

Серед ярих зернових – ранні ярі: ячмінь, горох, пшениця та овес займуть 91,5 тис. га. Їх сівба фактично розпочалася. Користуючись теплою лютневою погодою, аграрії посіяли 7,5 тис. га ярого ячменю та 4,2 тис. га гороху.

У групі пізніх зернових до посіву підлягає 150 тис. га кукурудзи, 8 тис. га проса, 8 тис. га зернобобових (нут і сочевиця), 5 тис. га сорго та 2,5 тис. га рису. Серед технічних культур найбільші посівні площі – 420 тис. га відведено під соняшник, 25,0 тис. га займе льон олійний, 6,5 тис. га соя.

У Дніпропетровській області зараз проводиться посів ярого ячменю і гороху, як повідомив директор Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України Владислав Черчель у коментарі для “Відкритого”. За його словами, звичайно, в області засівали 100-150 тисяч гектарів ячменю, але цього року прогнозується менше, вже є недосів на 30%.

Цього року чернігівські аграрії отримали вигоду від сприятливих погодних умов, що дозволили їм розпочати посіви раніше, ніж зазвичай. Замість традиційного терміну в кінці березня або на початку квітня, вони вже активно зайнялися цим.

Анн Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також