Новини    04 травня 2024 15:14

В Україні найближчим часом прискориться інфляція: що дорожчатиме найбільше


Темпи зростання споживчих цін в Україні впали до 3,2% р/р у березні, що суттєво нижче прогнозу НБУ. Інфляція прискориться вже найближчим часом.

Про це йдеться у “Інфляційному звіті” Національного банку України (квітень 2024 року).

Як зазначається у звіті, споживча інфляція стрімко знизилася завдяки ефектам від монетарної політики НБУ, зокрема контрольованої ситуації на валютному ринку, збільшенню пропозиції окремих продуктів харчування, меншому тиску з боку витрат на сировину та енергію.

У найближчі місяці очікується, що інфляція залишатиметься низькою, проте розвернеться в бік помірного прискорення. У другому кварталі вона повернеться до цільового діапазону (5% +1 в.п.) та тимчасово вийде з нього в другому півріччі. Це відбуватиметься як через тиск з боку витрат бізнесу на оплату праці, подальше відновлення споживчого попиту, так і через вичерпання впливу ефектів значних врожаїв попереднього року та м’якої зими поточного року, зазначили в НБУ.

Так, сирі продукти в короткостроковому періоді все ще залишатимуться дешевшими, ніж минулого року. Проте в другому півріччі 2024 року ціни на них зростуть на тлі низької бази порівняння через менший очікуваний врожай. Дещо пришвидшиться й зростання цін на оброблені продовольчі товари, які входять до базового ІСЦ.

За прогнозом НБУ, у наступні роки продовольча інфляція повернеться до низького рівня (3-4% на рік) завдяки поступовому нарощуванню виробництва продуктів харчування, а також зниженню світових цін на продовольство.

Фіксація тарифів на окремі послуги ЖКГ, зокрема газ, гарячу воду та опалення, залишалася вагомим чинником стримування адміністративної складової інфляції. Проте в умовах подальшої нормалізації функціонування економіки та з огляду на складний стан енергосистеми очікується поступове приведення тарифів на послуги ЖКГ до ринково обґрунтованих рівнів. Це стане вагомим проінфляційним чинником. Значний внесок в адміністративну складову інфляції матиме також подальше підвищення акцизів на тютюнову продукцію в межах євроінтеграційних зобов’язань України, – зазначають в НБУ.

Новини за темою:  ТАС Агро завершив весняну посівну: яровими культурами засіяно 40 тис. гектарів

За даними НБУ, зростання цін на пальне тимчасово пришвидшиться в другому кварталі, зокрема через подорожчання нафти на світових ринках унаслідок кризи в Червоному морі та низької бази порівняння минулого року. Вторинними ефектами це вплине на вартість окремих товарів та транспортних послуг. Проте з наступного року зниження світових цін на нафту стабілізує внутрішні ціни на пальне, що матиме загальний дезінфляційний ефект.

Що відомо про інфляцію в Україні

У січні 2024 року на сповільнення інфляції вплинули декілька фактів, включаючи зменшення загального попиту, яке склало 25% порівняно з рівнем до війни. Про це повідомив доктор економічних наук та ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин.

Згідно з його словами, зниження попиту також було зумовлене війною, масовим виїздом біженців, мобілізацією чоловіків, високим рівнем безробіття (приблизно 20% робочої сили) і жорсткою монетарною політикою НБУ, яка обмежувала зростання кредитування в економіці.

Крім того, перенасичення внутрішнього ринку сільськогосподарською продукцією від рекордного врожаю також вплинуло на зниження рівня інфляції. Внаслідок блокування торговельних маршрутів експорт сільськогосподарської продукції зменшився на 7% за рік. У січні ціни на майже 60% продуктів харчування, за якими ведеться щоденне спостереження, знизилися порівняно з попереднім місяцем. Це стосується таких товарів, як свинина, птиця, курячі яйця, цукор, соняшникова олія, гречка, вівсяні та пшеничні крупи, борошно, макаронні вироби та хліб.

У січні 2024 року інфляція на споживчому ринку порівняно з груднем 2023 року склала 0,4%, а порівняно з січнем 2023 року – 4,7%. Якщо порівняти місячний приріст цін, то інфляція в Україні сповільнилася. Річний рівень інфляції знизився до 4,7% порівняно з 5,1% у грудні 2023 року.

У НБУ передбачають прискорення інфляції. У 2024 році інфляція залишатиметься помірною і повернеться до цільового діапазону у 2025 році. Після середини року вона трохи пришвидшиться через вичерпання ефектів високих минулорічних врожаїв.

Новини за темою:  Ріпак під загрозою: в яких областях шкідники активніше за все пошкоджують посіви – дані Держпродспоживслужби

Інфляція в єврозоні набуває обертів. У грудні 2023 року інфляція в єврозоні прискорилася до 2,9% у річному вимірі порівняно з 2,4% у листопаді. Це сталося через те, що уряди припинили підтримку високих витрат на енергоносії. Тим часом Європейський центральний банк встановив ціль у 2%.

Нагадаємо, зростання споживчих цін в Україні в січні 2024 року сповільнилося до 4,7%. Це мінімальне значення з листопада 2020 року, коли інфляція становила 3,8%.

Національний банк прогнозує, що інфляція помірно пришвидшиться у 2024 році, але вже наступного року увійде до цільового діапазону, знизившись до 5,8%, а у 2026 році – до 5%. Зазначається, що споживча інфляція наприкінці 2023 року сповільнилася до 5,1% у річному вимірі. Це сталося завдяки значній пропозиції харчів, послабленню тиску на витрати бізнесу та збереженню курсової стійкості.

Читайте також: В єврозоні інфляція сповільнилася до мінімуму 2021 року, але є ризик рецесії

Утім, після зниження безпекових ризиків у 2025 році інфляція сповільниться до 5,8% та повернеться до цілі 5% у 2026 році. Цьому сприятимуть як зменшення зовнішнього інфляційного тиску, зокрема через здешевлення енергоносіїв, так і послідовна монетарна політика.

У Нацбанку додали, що важливим завданням регулятора залишатиметься захист привабливості гривневих інструментів – підтримки такого рівня процентних ставок за гривневими депозитами, який убезпечить гривневі заощадження від інфляційного знецінення.

Раніше повідомлялося, що в Україні до мінімуму з початку 2021 року сповільнилося зростання цін. За прогнозами, поступово покращувалися інфляційні очікування.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...