Новини / Фінанси     04 лютого 2021 12:35

В Україні залишилися не виконаними 30% форвардних контрактів на зерно

На зерновому ринку України склалася критична ситуація з виконанням форвардних контрактів, оскільки не всі його учасники до кінця усвідомлюють можливі негативні наслідки

На зерновому ринку України склалася критична ситуація з виконанням форвардних контрактів, оскільки не всі його учасники до кінця усвідомлюють можливі негативні наслідки. Про це йшлося під час круглого столу «Чи є майбутнє у форвардних контрактів в Україні?» за участю представників міжнародних та українських фінансових організацій, юристів, економістів, проведення якого ініціювала Українська зернова асоціація.

Актуальності заходу додало очікування зростання судових процесів щодо невиконання форвардних контрактів на постачання зерна на січень-лютий 2021 року на зерновому ринку України.

Минулого року аграрії зазнали впливу непередбачуваних погодних катаклізмів – були регіони, де агровиробники втратили врожай, але загалом глобальної катастрофи із врожаєм та врожайністю не сталося. Навпаки, минулого року Україна зібрала близько 25 млн т пшениці та понад 30 млн т кукурудзи. Загалом аграрії минулого року зібрали близько 84 млн т зернових та олійних, а це один з найкращих врожаїв за всі останні роки.

Ситуацію на ринку збурило значне зростання цін на зерно на світовому ринку і деякі недобросовісні постачальники вирішили відмовитися від виконання раніше укладених контрактів, сподіваючись продати зерно на спотовому ринку за вищими цінами. За оцінками УЗА, за форвардами було законтрактовано близько 6-7 млн т кукурудзи з врожаю понад 30 млн т. При цьому, близько в 30% форвардних контрактів відбулися дефолти.

ЧитайтеНімеччина не квапиться продавати сільгоспземлі у колишній НДР

У лютому-березні починається процес активної контрактації зерна нового врожаю, але вже зараз спостерігаються певні відмінності від попередніх років і змінюються торгові та партнерські відносини між компаніями. Таку думку висловила аналітик аграрних ринків Чорноморського регіону Refinitiv Світлана Малиш.

«Трейдери і експортери досить прискіпливо дивляться на постачальника і не дуже відкриті для укладення форвардних контрактів на зерно нового врожаю з компаніями, відмовилися постачати продукцію в цьому сезоні», – зазначила вона.

Доцент Київської школи економіки Олег Нів’євський наголосив, що відмова від виконання контрактів взагалі сповільнить економічне зростання. За його словами, наукові дослідження показують, що є чіткий зв’язок між виконанням контрактів та станом економіки. Але, на думку економіста, наразі держава не повинна робити різких рухів і  намагатися щось «відрегулювати», втручаючись у бізнес-діяльність.

Нагадаємо, раніше Landlord повідомляв про те, що у минулому році Україна імпортувала насіння олійних культур на $270 млн.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також