Новини / Ринок землі     01 січня 2024 15:37

В Україні стартував ринок землі для юридичних осіб

з 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами землю зможуть купувати також юридичні особи, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади, територіальні громади та держава

З 1 січня 2024 року запрацював другий етап земельної реформи, що передбачає дозвіл на покупку земельних ділянок сільськогосподарського призначення юридичними особами, інформує Центр дослідження законодавства України.

1 липня 2021 року набрав чинності Закон України від 31 березня 2020 року № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», відповідно до якого:

  • з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року обіг земель сільськогосподарського призначення відбувався між громадянами України. Максимальний розмір – 100 га на людину.
  • з 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами землю зможуть купувати також юридичні особи, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади, територіальні громади та держава. Водночас максимальний розмір придбаної землі може становити 10 тис. га.

Ухвалений Закон прямо не регулює питання процедури купівлі-продажу землі, однак, містить три істотні нововведення до звичайної процедури купівлі-продажу земельної ділянки, зокрема що включає нотаріальне посвідчення договору про купівлю-продаж з внесенням даних про нового власника в кадастр.

У Мінагрополітики зазначили, що змін до другого етапу земельної реформи не буде. З 1 січня запрацює земельний ринок для юридичних осіб, як і планувалось, зазначив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський під час конференції УКАБ «Ведення агробізнесу в Україні», яка відбулась у Києві.

Так, резюмуємо, що з набранням чинності нового Закону:

  1. покупець перевіряється на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах. Процедура проведення перевірки здійснюється відповідно до Порядку здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2021 № 637;
  2. купівля можлива тільки в безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банку;
  3. повинні бути документально підтверджені джерела походження коштів для купівлі землі.
Новини за темою:  Імпорт мороженої риби впав на 21%: чому українці їдять менше риби та що буде з цінами

Набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:

  • громадяни України;
  • юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;
  • територіальні громади;
  • держава.

Іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.

Набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення юридичними особами, створеними і зареєстрованими за законодавством України, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України, може здійснюватися з дня та за умови схвалення такого рішення на референдумі.

Довідка. Ринок землі в Україні — сукупність суспільних відносин щодо відчуження та набуття земельних ділянок. У процесі їх ринкового обігу відбувається конкурентна зміна землевласників або землекористувачів.

Нагадаємо, 27 жовтня Кабінет Міністрів схвалив проєкт закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування земель природно-заповідного фонду земельним податком”, повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

З 1 січня 2023 року почали діяти зміни до Податкового кодексу, які передбачають введення нового збору – мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) щодо земельної ділянки. Відповідні зміни були ухвалені законом № 1914 від 30 листопада 2021 року.

В Україні найдорожча медіанна ціна сільськогосподарської землі за 1 га розташована на Львівщині та Івано-Франківщині. Водночас найменша ціна у Чернігівській області.

Ринок сільськогосподарських земель в Україні відновив зростання за кількістю угод та площею після незначного сезонного скорочення у червні-липні, а загальна кількість сільгоспземель в обігу перевищила 1%, мовиться в аналітичному огляді, підготовленому експертами KSE Агроцентр.

Новини за темою:  Нічні заморозки до -3°C: синоптики попереджають про загрозу для посівів у західних та північних областях

На початку 2024 року Фонд держмайна запустить Земельний банк в Україні.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також