За підрахунками експертів 187,7 тис. угод купівлі-продажу було укладено з моменту відкриття земельного ринку до листопада 2023 року.
Про це свідчать дані KSE Агроцентру.
Як зазначається, загалом договори було укладено стосовно земель сукупною площею понад 412,6 тис. га, що дорівнює 0,99% від усіх сільськогосподарських земель України, що в цілому відповідає показнику розвинених економік.
“Ціни на всі сільськогосподарські землі у листопаді 2023 року майже не змінились, знизившись на менше одного відсотка порівняно з попереднім місяцем. При цьому ціни на землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (так звані товарні землі) залишились незмінними. Такі щомісячні коливання ціни є нормальним явищем. У доларовому еквіваленті ціни на землю демонструють невеличке зростання через укріплення гривні до долара”, — пояснюють у KSE Агроцентрі.
Читайте також: Петиція про відкладення дозволу на продаж землі юридичним особам до кінця війни набрала голоси: що відповів президент
Серед усіх проданих у жовтні сільськогосподарських земель середньозважена ціна одного гектара становила 37,95 тис. грн, гектар товарної землі продавався за вищою ціною — 39,43 тис. грн.
“Отже, попит на товарні землі є вищим, ніж на інші види сільськогосподарських земель в Україні”, — пояснюють експерти.
Як і в попередні місяці, угоди купівлі-продажу у листопаді 2023 року укладались переважно з товарними землями (52%) та землями для ведення особистого селянського господарства (42%).
Читайте також: Нардепи пропонують заборонити продаж землі юридичним особам ще на п`ять років
Нагадаємо, міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський заявив, що жодних змін у реалізації другого етапу земельної реформи не планується. Це означає, що з 2024 року купувати землю зможуть юридичні особи, всі реєстри готові.
Вже з 1 січня 2024 року настає другий етап відкриття ринку земель із залученням основних гравців – юридичних осіб, які зможуть отримати у власність в одні руки не більше 10 тис. га. Очікуваний вплив від цього на розвиток економіки коливається в діапазоні 1-2,7% ВВП щорічно впродовж наступних 3-х років.
Станом на 1 листопада найбільша вартість землі зафіксована на Івано-Франківщині, водночас найнижча ціна — на Херсонщині та Запоріжжі. Так, в Івано-Франківській області можна придбати 1 га за 84 112 грн.
Ринок землі сильно сприятиме відновленню економіки після війни. У людей з’явилась можливість продавати та купувати землю, запускати власне господарство, інвестувати в розвиток. Тому Уряд ухвалив введення послуги, яка збільшить прозорість та ефективність функціонування ринку землі.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!