Новини    10 жовтня 2022 17:04

В Іспанії морську лагуну наділили правами людини

Міністерство навколишнього середовища Іспанії виділить майже 500 млн євро протягом наступних 5 років на боротьбу з забрудненням у Мар-Менор

Сенат Іспанії схвалив законопроєкт, згідно з яким солона лагуна Мар-Менор матиме права людини. Так у країні хочуть захистити екосистему Мар-Менор від забруднення. Фауна найбільшої в Європі солоної лагуни Мар-Менор знаходиться під загрозою зникнення. У 2016 році масове цвітіння водоростей, викликане змиванням добрив із полів, поглинуло кисень лагуни та вбило 98% морських мешканців в акваторії, пише usm.

Стеж за новинами у зручному форматі! Підписуйся на наш Telegram

Аби врятувати водойму, екоактивісти запустили петицію про ухвалення радикальної правової стратегії: надання лагуні площею 135 кв км прав людини. Його підписали майже 640 тисяч громадян Іспанії, і вже 21 вересня Сенат Іспанії схвалив законопроект, що закріплює нові права лагуни. Як і людина, вона має законних опікунів, зокрема науковий комітет, який надасть її захисникам новий голос.

Тепер будь-який громадянин може подати до суду, щоб захистити Мар Менор. Законні опікуни, що складаються з представників уряду та громадських діячів, можуть виконувати юридичні дії від імені лагуни. Науковий комітет оцінюватиме екологічний стан, наприклад, встановлюючи здорові діапазони солоності й рівня кисню. Моніторингова комісія включатиме представників екологічних організацій, рибної та сільськогосподарської промисловості та інших зацікавлених сторін.

Міністерство навколишнього середовища Іспанії виділить майже 500 млн євро протягом наступних 5 років на боротьбу з забрудненням у Мар-Менор.

Лагуна є першою екосистемою в Європі, яка отримала такі права, але цей підхід до збереження набирає популярності по всьому світу протягом останнього десятиліття. Наприклад, Ґанґ та всі ріки у Банґладеші мають право власності. Найочевиднішу історію успіху має ріка Ванґануї в Новій Зеландії, яка згідно з актом парламенту 2017 року, може подавати в суд, укладати контракти та мати власність. У цьому випадку метою було не зупинити забруднення, а внести тісний зв’язок народу маорі з природою до західного законодавства.

Нагадаємо, Сербія проводить днопоглиблювальні роботи на Дунаї, котрий обмілів через засуху. Судноплавне річище Дунаю зазвичай має ширину в кілька сотень метрів на ділянці поблизу сербського міста Нови Сад.

Через обміління однієї з найбільших річок у Європі Рейну, порушились логістичні ланцюги постачання товарів. Рівень води у річці різко впав внаслідок рекордної спеки в Європі та відсутності опадів на континенті.

У Нідерландах, Німеччині та Чехії з’явились так звані голодні камені на тих ділянках річок, де рівень води опустився до рекордно низьких показників.

За червень-липень притік у Дністровське водосховище зменшився з 56 до 30 куб. м/с, що є одним із найнижчих показників за останні майже 50 років.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...