Новини

Уряд спростив умови кредитів «5-7-9%» для аграріїв: що змінилося

Кабінет Міністрів змінив умови державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» для сільгоспвиробників. Аграрії отримали більше можливостей використовувати кредитні кошти на поточні виробничі витрати, а ставка за фінансування оборотного капіталу знижена з 15% до 10% річних.

Відповідне рішення уряд ухвалив 6 серпня, повідомили в Міністерстві аграрної політики та продовольства.

Головна зміна стосується кредитів на оборотний капітал. Раніше за пріоритетними напрямами програми на такі потреби можна було спрямовувати не більш як 20% суми позики. Для кредитів на сільськогосподарську діяльність це обмеження скасували.

Таким чином, агровиробники зможуть використовувати позикові кошти на придбання насіння, добрив, пального, оплату оренди землі та інші поточні виробничі витрати. Загальний ліміт кредитування при цьому не змінюється.

Крім того, уряд знизив ставку за кредитами на фінансування оборотного капіталу для виробників сільськогосподарської продукції з 15% до 10% річних. Різницю між ринковою ставкою банку та ставкою для позичальника компенсуватиме держава.

Окремо Кабмін уточнив правила кредитування відновлення майна, пошкодженого або зруйнованого внаслідок війни. Сума такого кредиту не може перевищувати розмір підтверджених збитків, зазначених у відповідних актах та документах.

Ще одна зміна набуде чинності з 1 вересня 2026 року. Учасники програми мають дотримуватися екологічних і соціальних стандартів Світового банку. Водночас під час воєнного стану та протягом 180 днів після його завершення ця вимога не поширюватиметься на кредити для відновлення зруйнованого майна, енергетичні проєкти, придбання генераторів та підприємства, що працюють у зонах високого воєнного ризику.

Програму «Доступні кредити 5-7-9%» використовують для підтримки мікро-, малого та середнього бізнесу. Максимальна сума кредиту на відновлення становить 150 млн грн.

Зміни до програми відбуваються на тлі проблем із морським експортом української агропродукції. Через російські атаки на портову інфраструктуру та цивільні судна робота портів Великої Одеси суттєво ускладнилася, що створило додаткову потребу аграріїв в обігових коштах.

Напередодні Мінагрополітики звернулося до Єврокомісії з проханням надати €220 млн безповоротної допомоги для компенсації відсотків за кредитами малих і середніх агровиробників. За задумом міністерства, ці кошти мають допомогти підтримати ліквідність аграрних підприємств та профінансувати осінню посівну кампанію.

Марченко Наталія

У журналістиці з 2014 року. Старший редактор стрічки новин landlord

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку