Новини / Фінанси     02 листопада 2022 11:09

Уряд надав позитивний прогноз зростання цін у 2023 році


У наступному році цінова динаміка на споживчому ринку буде формуватися під дією різноспрямованих чинників. Однак, очікується, що споживча інфляція наступного року дещо уповільниться.

Про це йдеться у пояснювальній записці до проєкту держбюджету на 2023 рік (№8000).

Зокрема у документі зазначається, що пригнічений споживчий попит стримуватимуть динаміку споживчих цін. Таким чином, прогноз зростання споживчих цін у 2023 році зменшено з 30% до 28% (у вимірі грудень до грудня), а зростання цін виробників зменшено з 35,7% до 32,2% (у вимірі грудень до грудня).

З іншого боку, суттєвий вплив на динаміку цін матимуть фактори пропозиції та витратні чинники – зменшення пропозиції сільськогосподарської продукції, ускладнення логістичних шляхів, вплив від зростання цін виробників. Поступове відновлення експорту також здійснюватиме тиск на зростання цін на товари, що торгуються, у бік паритету зі світовими цінами.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Водночас за оцінкою Мінекономіки, за підсумком останніх 9 місяців ціни виробників промислової продукції зросли на 25,8%, у річному обчисленні – 51,5%.

“Поточне зростання цін зумовлено передусім впливом війни – тимчасова окупація території та фізичне знищення підприємств добувної промисловості позначилося на випереджувальному зростанні вартості їхньої продукції, що є сировиною для більшості галузей переробної промисловості. На собівартості продукції позначилась також і вартість транспортування, вартість релокації, а також високий ціновий тиск з боку світових цін (особливо на енергоносії)”, – йдеться в документі.

Очікується, що у IV кварталі основним фактором впливу буде тиск на ціни виробників через вартість енергоносіїв, що обумовить зростання цін до 10% упродовж кварталу, зазначається в пояснювальній записці.

Раніше Кабінет міністрів ухвалив проєкт бюджету на 2023 рік до другого читання і скоригував прогноз зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) на 2023 рік у бік консервативного сценарію (3,2% замість 4,6%). Прогноз інфляції зменшили від 30% до 28%.

Нагадаємо, споживча інфляція в Україні пришвидшується. За оцінками Національного банку, зростання у цін у річному вимірі прискорилося до 24,4% у вересні з 23,8% у серпні.  Основними чинниками посилення інфляційного тиску залишаються наслідки воєнних дій та російської окупації, а також ефекти перенесення від корекції курсу гривні.

Також на ціни в Україні впливають порушення ланцюгів постачання, знищення активів підприємств, зростання їх виробничих витрат, а також підвищений попит населення на окремі товари та послуги на тлі недостатньої пропозиції.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також