Новини / Аналітика     25 вересня 2017 15:05

Українці пасуть задніх за споживанням органічної продукції


В Україні активно розвивається виробництво органічної продукції. За даними Дослідницького інституту органічного сільського господарства (FiBL) та Міжнародної федерації органічних сільськогосподарських рухів (IFOAM), Україна посідає 11-е місце в Європі за площею органічних сільгоспугідь. За останні 5 років вони збільшилися на 54%.

Однак за обсягом внутрішнього ринку органічних продуктів Україна займає лише 25-е місце в Європі. З кожного гектара органічних сільгоспугідь у нашій країні на внутрішній ринок потрапляє продукції лише на € 50. «Віддача» ж європейського органічного гектара в 47 разів вище — в країнах Європи на 1 га припадає в середньому € 2345 внутрішнього «чистого» ринку.

Секрет полягає в тому, що органічне виробництво України зорієнтоване на експорт.

Попутно розвивається і внутрішній ринок. Базою для його формування є сертифіковані під органічне виробництво 421 500 га сільгоспугідь. З них 335 000 га зайняті орними культурами. На цих землях аграрії переважно вирощують зернові, олійні та бобові. У невеликих обсягах культивуються також овочі й фрукти. Крім того, на 550 тис. га дикоросів збираються ягоди, гриби, горіхи, лікарські трави, зазначають в Міністерстві аграрної політики та продовольства. При такому розмірі площ та належній їх диверсифікації цілком реально розвивати не тільки органічне рослинництво, а ще й тваринництво.

Загалом органічним виробництвом займаються понад 210 сільгоспвиробників. Принаймні, стільки їх було станом на 2015 р. Зараз таких явно більше, оскільки в попередній період кількість операторів збільшувалася в середньому на 15 суб’єктів господарювання щорічно. При цьому кількість компаній і підприємців, які виявили зацікавленість в отриманні сертифікату на право займатися органічної діяльністю, в нинішньому році вже зросла на 20-25%. Про це розповів Сергій Галашевський, директор ТОВ «Органік Стандарт» — одного з 17 акредитованих органів сертифікації з правом вести діяльність в Україні (єдиний український орган, інші 16 — закордонні).

Приваблює підприємців органічний ринок тим, що рентабельність бізнесу практично в будь-якому з його сегментів істотно вище, ніж у традиційному аграрному. За інформацією комерційної служби Посольства США в Україні, середня окупність інвестицій в українське органічне землеробство становить приблизно 300%. Тому воно є «одним з найпривабливіших напрямів для інвестицій в Україну», стверджується в спеціальному звіті американців «Літо 2017».

Органічний ринок є преміальним, визнають фігуранти цього руху. Щоб стати повноправним учасником органічного ринку, підприємці готові викладати чималі суми за послуги з сертифікації та нести інші витрати. Зокрема, вартість сертифікаційної процедури, зі слів Сергія Галашевського, становить від 9 000 грн до 100 000 грн за рік.

Підприємство «Органік Стандарт» станом на 20 серпня 2017 р. повідомляє про 485 «записів» про сертифікацію українських підприємців. І пропонує трактувати це число як відповідну кількість сертифікованих органічних операторів (без урахування даних від 16 зарубіжних органів сертифікації). Найбільш популярний вид органічної діяльності у вітчизняних підприємців — рослинництво, таких сертифікатів практично половина, точніше — 244 шт. За інформацією Сергія Галашевського, в нинішньому році найбільш затребуваними виявилися сертифікати на виробництво продукції рослинництва. Правда, дещо екзотичного — виробництва малини та інших ягід.

Крім рослинників, ще 72 суб’єкти здобули право переробляти органічну продукцію і 45 — торгувати нею. Заготівлю дикоросів сертифікували 30 підприємців, бджільництво — 19, тваринництво — 17. Разом з 18 виробниками органічних добрив і засобів захисту рослин виходить повноформатний пул для розвитку вітчизняного ринку органічної продукції.

Серед власників сертифікатів — чимало фермерських господарств та фізичних осіб —приватних підприємців. Більші підприємства сертифікують по 3-5 видів діяльності. Відомі агрохолдинги поки що утримуються від участі в русі.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!