Україні потрібно додатково 1 млрд доларів для страхування експорту зернових культур та біржових товарів через Експортно-кредитне агентство. Міністр аграрної політики Віталій Коваль підкреслив, що ці кошти дозволять забезпечити стабільність агроекспорту та зменшити ризики, пов’язані з війною.
Для розширення повноважень Експортно-кредитного агентства (ЕКА) щодо страхування експорту зернових культур та біржових товарів Україні необхідно залучити додатково близько 1 млрд доларів.
Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль під час Grain Storage Forum.
«Мінагрополітики разом із Мінекономіки провели розрахунки, і можу сказати, що на це (страхування військових ризиків при експорті зерна та біржових товарів, — ред.) потрібно десь 1 млрд доларів. Ми рахували із розрахунку 5 млн тонн на 200 доларів, і от у нас 1 млрд доларів», — пояснив міністр.
Відповідаючи на запитання про можливість залучення таких коштів на міжнародних майданчиках, Коваль запевнив, що уряд активно шукає додаткові джерела фінансування.
«Ми розглядаємо можливості в усіх чинних інституціях і шукатимемо кошти для страхування агропродукції від військових ризиків при експорті», — зазначив він.
Одночасно міністр наголосив на проблемі недоступності дешевих фінансових ресурсів для українського агросектору.
«Ми багато чуємо позитивних відгуків про програму “5-7-9”. Вона справді спрацювала, тому її продовжено до 2026 року. Але якщо говорити про кількість кредитів в аграрній економіці, це надзвичайно низький показник. При тому, що Україна виробляє агропродукції приблизно на 1,2 трлн грн, кількість залучених кредитів на цей момент становить лише приблизно 9% — трохи більше 100 млрд грн. Це свідчить, що підприємства, які займаються виробництвом і торгівлею, недофінансовані», — зауважив Коваль.
Для порівняння, світовий показник достатнього кредитування становить 50%, а в США він досягає 202% до валового внутрішнього продукту.
Міністр також підкреслив необхідність артикулювання цієї проблеми на міжнародному рівні.
«Ми активно спілкуємося з міжнародними інституціями та банками, щоб забезпечити передекспортне фінансування та страхування експорту агропродукції», — сказав він.
Нещодавно в Мінагрополітики відбулася зустріч із представниками 15 найбільших банків, де було розроблено алгоритм залучення міжнародних коштів. У найближчій міжнародній поїздці у складі міжурядової делегації братиме участь представник державного банку, який допоможе проводити переговори з потенційними партнерами щодо покриття ризиків для доставки українського продовольства до країн, які його потребують.
Коваль також розповів, що уряд опрацьовує питання фінансування за доставлену продукцію до країн, де акредитиви становлять понад 270 днів.
«У нас валютна виручка має зайти в державу за 180 днів, а акредитиви в деяких країнах — понад 270 днів. Це важливий момент. Лише потім постає питання застосування інструментарію Експортно-кредитного агентства та наповнення його коштами», — зазначив він.
Міністр нагадав, що Україна поставляє агропродукцію до нестабільних регіонів, чим знижує світовий міграційний тиск.
«Міжнародна спільнота має усвідомити, що краще допомогти Україні вистояти, посіяти, зібрати, експортувати, ніж потім мати проблему з мігрантами на своїй території. Це не просто економічне завдання, це ще й демографічне, і політичне завдання. Ми дуже розраховуємо на зовнішню допомогу», — резюмував Віталій Коваль.
Таким чином, залучення додаткових коштів для страхування експорту агропродукції стане ключовим кроком для підтримки українського аграрного сектору та збереження його ролі у забезпеченні глобальної продовольчої безпеки.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!